Leonid Teliga: kim był?

Leonid Teliga znany jest z samotnego rejsu dookoła świata, w który wypłynął 25 stycznia 1967 roku z Casablanki na pokładzie jachtu o nazwie Opty. Pełne okrążenie kuli ziemskiej zajęło mu 2 lata i 2 miesiące. Żeglarz nie był pierwszym Polakiem, który opłynął Ziemię - wcześniej dokonał tego Władysław Wagner, który jednak potrzebował do tego trzech różnych jachtów. Teliga jako pierwszy w historii pokonał całą trasę na pokładzie tej samej jednostki.

Leonid Teliga pasjonował się żeglarstwem, jednak był osobą niezwykle wszechstronną i podejmował się wielu innych zajęć. W czasie II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej, a następnie latał jako strzelec na pokładzie bombowca. Po wojnie pracował jako dziennikarz, pisarz i tłumacz oraz próbował swoich sił w aktorstwie. Zawsze jednak przyciągało go morze. W wolnych chwilach udzielał więc lekcji żeglarstwa i zajmował się rybołówstwem.

 

Leonid Teliga: biografia

Leonid Teliga urodził się 28 maja 1917 roku w Wiaźmie na terenie Rosji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości jego rodzice wrócili do kraju i zamieszkali w Grodzisku Mazowieckim. Tam Teliga spędził dzieciństwo i młodość. W połowie lat 30. rozpoczął karierę wojskową i niedługo przed wybuchem II wojny światowej został mianowany podporucznikiem. Od najmłodszych lat interesował się  jednak żeglarstwem. W 1938 roku na kursie w Jastarni zdobył uprawnienia sternika morskiego. Dalszy rozwój jego pasji na kilka lat przerwała wojna.

W czasie kampanii wrześniowej Teliga walczył wraz ze swoim pułkiem pod Bydgoszczą, a następnie w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. Stamtąd przedostał się na Wołyń, gdzie trafił do sowieckiej niewoli. Postanowił zataić swój stopień oficerski, co prawdopodobnie uratowało go przed egzekucją. Z obozu jenieckiego został wywieziony na Krym. Przez kilkanaście miesięcy pływał jako rybak po Morzu Czarnym. W 1942 roku razem z Armią Andersa zawędrował do Wielkiej Brytanii. Tam zaciągnięto go do lotnictwa, gdyż został uznany za samodzielnego człowieka o silnym charakterze. Cenne okazały się także jego umiejętności nawigacyjne.

Po ukończeniu kursu latał jako strzelec pokładowy w 300 Dywizjonie Bombowym. Dwukrotnie otrzymał Medal Lotniczy. Po latach Teliga wspominał swojemu bratankowi, że z tamtych czasów zapamiętał przede wszystkim strach, który nieustannie towarzyszył mu podczas lotów bombowcem. Jego hart ducha pozostawał jednak niezmienny. W 1947 roku Polak powrócił do kraju i zamieszkał w Gdyni, gdzie zajmował się pisaniem oraz był instruktorem żeglarstwa.

W 1967 roku zaczął spełniać swoje wielkie marzenie i rozpoczął rejs dookoła świata jako samotny żeglarz. Teliga szybko uzyskał rozgłos i popularność, zwłaszcza wśród Polaków mieszkających w krajach, które odwiedzał po drodze. Był radośnie przyjmowany w niemal każdym odwiedzanym porcie. Z czasem jego podróż stawała się jednak coraz trudniejsza z powodu narastającego bólu, który okazał się symptomem nowotworu. Teliga miał nadzieję, że wysiłek zmobilizuje jego organizm do walki z chorobą. Niestety tak się nie stało.

Kiedy 30 kwietnia 1969 roku przybił do portu w Casablance, nie miał już sił na podróż statkiem do Polski. Przewieziono go samolotem do stolicy, gdzie przeszedł operację, która na krótko poprawiła jego stan zdrowia. Leonid Teliga zmarł 21 maja 1970 roku w Warszawie. Został pochowany na Powązkach Wojskowych.