W tym artykule:

  1. Sławna homoseksualna para pingwinów z Sydney
  2. Nie żyje pingwin Sphen. Magic pożegnał partnera śpiewem
  3. Homoseksualne pingwiny na świecie
Reklama

Nie tylko ludzie mogą mieć różne orientacje seksualne. Dzięki licznym obserwacjom badaczy wiadomo na przykład, że homoseksualność występuje u wielu gatunków zwierząt. To dotyczy choćby pingwinów. Do niedawna najbardziej znaną homoseksualną parą wśród zwierząt były dwa pingwiny: Sphen i Magic. Niestety, Sphen odszedł kilka dni temu w wieku 11 lat – średnia długość życia pingwina białobrewego wynosi od 12 do 13 lat.

Sławna homoseksualna para pingwinów z Sydney

Początki tej wyjątkowej relacji sięgają 2018 r. To wtedy pracownicy publicznego akwarium SEA LIFE w Sydney zauważyli, że Sphen i Magic kłaniają się sobie i obdarowują kamykami. W świecie pingwinów takie zachowanie jest porównywane do ludzkich zaręczyn. I rzeczywiście, z czasem samce zbudowały wspólne gniazdo z kamieni. Aby zobaczyć, jak głęboka jest ich relacja, pracownicy akwarium podłożyli im atrapę pingwiniego jaja. Chcieli zobaczyć, jak zwierzęta zareagują na taki bodziec. Sphen i Magic szybko zaczęli okazywać naturalny instynkt pielęgnowania.

Kolejnym krokiem było przekazanie samcom jednego z dwóch jaj od sąsiedniej pary. Pingwiny od razu zaczęły je wysiadywać. W efekcie powitali na świecie pisklę o imieniu Sphengic (maluch jest też nazywany Larą). Co ciekawe, to niejedyny potomek samców. W 2020 r. powtórzyli ten wyczyn. Wówczas z jaja wykluł się mały pingwin nazwany Clancy.

Nie żyje pingwin Sphen. Magic pożegnał partnera śpiewem

Sphen i Magic doczekali się wielu fanów na całym świecie. Ich jednopłciowa relacja, choć niejedyna znana mediom, wzruszyła nie tylko pracowników akwarium. Internauci uznali historię pingwinów za uniwersalny przykład tego, że miłość, równość i oddanie nie mają płci. Niestety, historia miłosna samców doczekała się smutnego końca. 21 sierpnia w mediach społecznościowych SEA LIFE Sydney pojawiła się informacja o tym, że Sphen nie żyje. Pingwin miał 11 lat.

– Ze złamanym sercem dzielimy się wiadomością, że Sphen, połowa najbardziej znanej i lubianej pary pingwinów białobrewych na świecie, niestety zmarł. [...] Dziedzictwo Sphena będzie nadal żywe dzięki miłości, jaką dzielił z Magicem i ważnym przesłaniom dotyczącym ochrony przyrody, które pomogli nam szerzyć – czytamy na oficjalnym profilu akwarium publicznego na Instagramie.

– Sphena i Magica łączyła więź inna niż większość par pingwinów. Można ich było spotkać razem nawet poza sezonem lęgowym, co jest zjawiskiem wyjątkowym w przypadku pingwinów białobrewych – dodają pracownicy SEA LIFE cytowani przez serwis NPR.org.

Personel akwarium umożliwił Magicowi ostatnie pożegnanie z ciałem Sphena. Miało mu to móc w przejściu żałoby. Kiedy pingwin zorientował się, że jego partner nie żyje, zaczął śpiewać. Kilku innych mieszkańców kolonii odpowiedziało mu, wydając podobne dźwięki. Takie zachowanie nie jest jeszcze w pełni zbadane przez zoologów. Są jednak zgodni, że patrząc z boku, wyglądało to na „ważny i piękny moment”.

Homoseksualne pingwiny na świecie

To niejedyna taka historia homoseksualnej relacji między pingwinami tej samej płci. Znacznie wcześniej świat usłyszał o Royu i Silo, parze samców pingwinów maskowych. W 1998 r. pracownicy zoo w nowojorskim Central Parku zauważyli, że zwierzęta odprawiały rytuały godowe, a następnie jeden z nich w próbował wysiadywać kamień tak, jakby był jajkiem. Kilka lat później Roy i Silo otrzymali prawdziwe jajo do wysiadywania. Tak pomogli przyjść na świat samicy Tango.

Biolodzy po raz pierwszy zarejestrowali kopulację u humbaków. Okazało się, że to... stosunek dwóch samców

Pierwsza taka obserwacja humbaków rzuca nowe światło na ich życie seksualne. Czy zachowania homoerotyczne są powszechne dla całego gatunku? Biolodzy mają zagadkę do rozwiązania.
Biolodzy po raz pierwszy zarejestrowali kopulację u humbaków
Biolodzy po raz pierwszy zarejestrowali kopulację u humbaków / fot. Lyle Krannichfeld i Brandi Romano

Roy i Silo nie byli pierwszą parą pingwinów tej samej płci znaną w Nowym Jorku. Zanim pojawili się na łamach „The New York Times” w maju 2004 r., nowojorczycy znali już historię dwóch innych pingwinów o imionach Wendell i Cass z New York Aquarium.

Reklama

Nagłośnienie historii Roya i Silo było jednak pewnego rodzaju przełomem. Dopiero po tym pracownicy innych ogrodów zoologicznych na świecie zaczęli brać pod uwagę adopcję jaj lub małych piskląt przez homoseksualne pary pingwinów. Takie sytuacje przebiegały bezproblemowo między innymi w 2009 r. w Niemczech i dwa lata później w Chinach.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama