W tym artykule:

  1. Ciekawostki o kulturze chińskiej
  2. Ciekawostki o edukacji w Chinach
  3. Ciekawostki o kuchni chińskiej
  4. Ciekawostki o zwiedzaniu Chin
  5. Ciekawostki geograficzne o Chinach
  6. Ciekawostki historyczne o Chinach
  7. Inne ciekawostki o Chinach
Reklama

Tak rozległy i zróżnicowany obszar po prostu musi skrywać wiele ciekawostek i tak jest w istocie. W Państwie Środka panują inne obyczaje niż w pozostałych częściach świata, więc w pierwszej chwili, kontakt z tamtejszą kulturą może okazać się niemałym szokiem dla turysty z Europy.

Chiny, jak i inne kraje cywilizacji buddyjsko-konfucjańskiej, rozwijały się niezależnie od reszty świata. To w dużej mierze zadecydowało o odmienności kulturowej tego miejsca. W kontekście historycznym i kulturalnym trudno dostrzec jakiekolwiek podobieństwa między Chinami a cywilizacją zachodnią. Z punktu widzenia przeciętnego Europejczyka niemal wszystko, co dotyczy Państwa Środka, wydaje się obce, egzotyczne. Żeby przybliżyć specyfikę tego niezwykłego kraju, zebraliśmy najbardziej intrygujące ciekawostki o Chinach.

Ciekawostki o kulturze chińskiej

6 krajów, w których trzeba uważać, co się mówi i robi. O tym lepiej pamiętać przed wyjazdem

Dlaczego na Dominikanie lepiej nie wypowiadać polskich słów „nie ma”? Która część ciała w Tajlandii jest najważniejsza i nie wolno jej dotykać? Kogo może interesować z kim dzielimy ...
6 krajów, w których trzeba uważać, co się mówi i robi. O tym lepiej pamiętać przed wyjazdem
Getty Images

„Co kraj, to obyczaj” – odmienność kulturowa jest czymś całkowicie normalnym i widać ją nawet między krajami sąsiadującymi ze sobą. Należy jednak podkreślić, że w konfrontacji z chińską obyczajowością, najdziwniejsze europejskie zwyczaje wydają się niemal pospolite.

  • W Polsce chryzantemy kojarzone są przede wszystkim z ceremonią pogrzebową. W Chinach symbolizują młodość.
  • Kolor biały niemal na całym świecie kojarzy się z czystością i niewinnością, ale nie w Chinach. W Państwie Środka biel jest kolorem żałoby.
  • W kulturze chińskiej dużą uwagę przywiązuje się do punktualności. Spóźnienia są traktowane jako oznaka braku szacunku.
  • O ile niemal na całym świecie wręczenie zegarka w prezencie nie jest traktowane jako nietakt, to w Chinach taki podarunek jest traktowany jako poważna wpadka. W tamtejszej kulturze zegarek i budzik symbolizują czas, który pozostał do końca życia.
  • Każdy, kto otrzyma prezent od Chińczyka, nie może odpakować go w obecności darczyńcy. W Państwie Środka takie zachowanie jest uznawane za niegrzeczne.
  • Siorbanie czy mlaskanie przy stole jest czymś naturalnym w Chinach i nikt nie traktuje tego jako przejaw złego wychowania. Beknięcie po spożytym posiłku jest wręcz pożądane, bo stanowi formę docenienia starań kucharza.

Ciekawostki o edukacji w Chinach

Chińczycy będą mogli mieć więcej dzieci. Do niedawna prawo zezwalało na jedno

Chiny to jedno z najludniejszych i najgęściej zaludnionych państw na świecie. Ostatni spis ludności wskazał jednak na gwałtowny spadek liczby urodzeń. To zmusiło władze do zwiększenia li...
Chińska rodzina
fot. Getty Images

O ile system oświaty w Chinach jest zbliżony do tego, który obowiązuje w Europie, to niektóre z tamtejszych zwyczajów, praktykowanych w szkołach, mogą wydać się nam co najmniej dziwne.

  • Chińskie dzieci rozpoczynają edukację w wieku 6 lat. Do 12. r.ż. uczęszczają do szkoły podstawowej, a przez kolejne 3 lata – do niższej szkoły średniej. W tym miejscu kończy się obowiązkowa edukacja. Dalej uczniowie mogą kontynuować naukę w 4-letniej szkole zawodowej lub 3-letniej średniej wyższej i dalej na uniwersytecie.
  • Ściąganie na egzaminie prawie nigdzie nie jest akceptowane, ale chiński system oświaty jest wyjątkowo restrykcyjny w tym temacie. Chiński student, który zostanie złapany na „zrzynaniu”, może trafić do więzienia na 7 lat!
  • Kary cielesne nie są niczym niezwykłym w chińskich szkołach. Uczeń może dostać lanie nie tylko za niewłaściwe zachowanie, ale także za brak przygotowania do lekcji.
  • W środkowej i południowej części Chin klimat jest cieplejszy niż na północy, więc w tamtejszych szkołach nie instaluje się centralnego ogrzewania. W rezultacie w trakcie zimniejszych miesięcy uczniowie i nauczyciele siedzą na sali odziani w płaszcze lub kurtki.
  • W Chinach przerwa obiadowa trwa godzinę. Nauczycielom przysługuje bezpłatny posiłek.

Ciekawostki o kuchni chińskiej

Kuchnie świata. Czy wiedziałeś skąd pochodzą te potrawy?

W zglobalizowanym świecie nawet na końcu świata możemy zjeść ramen, amerykańskie burgery, czy hummus. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę, skąd pochodzą te potrawy. Czasem nie jest to ...
kuchnie świata
fot. Getty Images

Kuchnia chińska cieszy się uznaniem na całym świecie. Warto jednak wiedzieć, że istnieje istotna różnica między „chińszczyzną”, którą można zamówić w orientalnych barach i restauracjach, a prawdziwymi chińskimi daniami.

  • W Chinach nikt nie mówi o „kuchni chińskiej”. Mimo wielu cech wspólnych, właściwie w każdym regionie tego kraju obowiązuje inna tradycja kulinarna. Istnieje przynajmniej 9 odmian kuchni chińskiej, a wśród najważniejszych należy wymienić kantońską, pekińską, szanghajską i syczuańską.
  • W mieście Dongyang (we wschodnich Chinach) prawdziwym przysmakiem są jaja prawiczków. Pod tą osobliwą nazwą kryją się jajka gotowane na twardo... w moczu młodych chłopców. Uryna jest zbierana wczesną wiosną, od chłopców w wieku do 10 lat.
  • W polskiej tradycji kulinarnej, solenie pomidorów jest czymś naturalnym. W Chinach to warzywo przyprawia się cukrem.
  • Wbrew powszechnej opinii, chińskie ciasteczka z wróżbą nie pochodzą z Chin. Pierwszy raz wypieczono je w niewielkiej piekarni w pobliżu japońskiego Kioto.
  • Podobno w kuchni chińskiej rozróżnia się 20 tys. potraw. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że ta wartość jest mocno niedoszacowana.
  • W chińskiej tradycji obiad rozpoczyna się filiżanką herbaty. Zadaniem napoju jest pobudzenie apetytu. Następnie podaje się dania zimne, smażone, zupy, a na koniec potrawy słodkie i owoce, zawsze w tej kolejności.

Ciekawostki o zwiedzaniu Chin

kuchnie świata
fot. Getty Images

Chiny są jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych wypraw. Nie każdy turysta jest jednak przygotowany na to, co zastanie na miejscu.

  • Turyści, którzy odwiedzają Chiny muszą pamiętać, że międzynarodowe prawo jazdy nie wystarczy, by móc poruszać się tam samochodem. Każdy kierowca musi legitymować się chińskimi uprawnieniami.
  • Wszyscy zwiedzający powinni wiedzieć, że w Chinach, zielone światło dla pieszych nie oznacza, że można bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy. Większość kierowców nie zatrzymuje się na czerwonym, a policja nie reaguje na takie zachowanie.
  • Prześwietlanie bagażu na lotniskach nie dziwi nikogo. Trzeba jednak wiedzieć, że w Chinach, taka kontrola jest prowadzona także na dworcach kolejowych.
  • Na dworcach są osobne poczekalnie dla miejscowych i zagranicznych podróżnych.
  • Nie warto decydować się na podróż do Chin w trakcie trwania tzw. dwóch złotych tygodni. Mowa o Chińskim Nowym Roku (koniec stycznia) i święcie proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej (początek października). W tym czasie bilety lotnicze i noclegi kosztują najwięcej, a bilety kolejowe na miejscu są praktycznie niedostępne.

Ciekawostki geograficzne o Chinach

Chiny miały pomóc odbudować Nepal. Teraz niszczą parki narodowe

Po trzęsieniu Ziemi w Nepalu Chiny zaoferowały swoją pomoc sąsiadom. Część inicjatyw wzbudza sprzeciw ekologów i lokalnych społeczności.
Chiny miały pomóc odbudować Nepal. Teraz niszczą parki narodowe
fot. Getty Images

W ujęciu geograficznym, Chiny są jednym z najbardziej fascynujących krajów. Ogromny obszar i zróżnicowane ukształtowanie terenu – właśnie te cechy decydują o tym, że właściwie każda informacja o geografii Chin stanowi niemałą ciekawostkę.

  • Tereny położone powyżej 500 m n.p.m. stanowią 75 proc. obszaru Chin. Najwięcej obszarów nizinnych znajduje się na wschodzie kraju.
  • Chiny zajmują 6,4 proc. lądowej powierzchni Ziemi.
  • Chińczycy stanowią prawie 19 proc. ogółu ludności na naszej planecie. To oznacza, że niemal co piąty człowiek na Ziemi to Chińczyk.
  • Tybet jest określany jako dach świata. Nie bez powodu. Ten niezwykły region jest najwyżej położonym płaskowyżem na Ziemi.
  • Aż 95 proc. ogółu ludności chińskiej zamieszkuje wschodnią część kraju.
  • W Chinach jest ok. 80 miast z liczących więcej niż milion mieszkańców.

Ciekawostki historyczne o Chinach

"Starożytna historia Chin pełna jest władców zatrudniających magów i alchemików". Fascynująca cywilizacja Państwa Środka

Zamiłowanie do przeniknięcia zagadek wymykających się czasowi zdradzał mistrz Lao-tsy, twórca biblii taoizmu. Księga drogi cnoty (Tao-te-king), pełen paradoksów traktat filozoficzny, któr...
Starożytne lustro (tylna strona), datowane na okres 475 - 221 lat przed naszą erą.
Wikimedia Commons

Cywilizacja chińska należy do najstarszych. Mimo że rozwijała się niezależnie od reszty świata, wywarła istotny wpływ na pozostałe obszary.

  • Jak długo istnieją Chiny? Cywilizacja chińska ma swój początek w epoce neolitu (IV w p.n.e.), ale Chińska Republika Ludowa została proklamowana 1 października 1949 roku.
  • Chinom zawdzięczamy cztery wielkie wynalazki: papier, druk i proch.
  • W starożytnych Chinach wynaleziono także wiele przedmiotów, które do dziś ułatwiają codzienne życie ludziom na całym świecie. Mowa o papierze toaletowym, banknotach, widelcu i wiatraku.
  • Qin Shi Huangdi, pierwszy cesarz Chin, wstąpił na tron w wieku 13 lat. Gdy objął władzę, rozkazał zabić swoich braci i skazał rodziców na wygnanie. W ten sposób wyeliminował wszystkie osoby, które mogły zagrozić jego pozycji.

Inne ciekawostki o Chinach

W Chinach odkryto zapadlisko z lasem na dnie. Na głębokości kilkuset metrów mogą żyć nieznane nauce zwierzęta

Zapadlisko nie musi być „piekielne”. Lej krasowy na południu Chin zamiast przerażenia, wzbudza zachwyty.
W Chinach odkryto zapadlisko z lasem na dnie. Na głębokości kilkuset metrów mogą żyć nieznane nauce zwierzęta
W Chinach odkryto zapadlisko z lasem na dnie. fot. screen z kanału WONDER WORLD na YouTube

Powyżej wymieniliśmy najciekawsze informacje o Chinach. Jeżeli to za mało, na dokładkę mamy dla was kolejną porcję ciekawostek.

Reklama
  • 13 jest pechową liczbą niemal na całym świecie. Jednym z wyjątków są Chiny. W Państwie Środka status pechowej ma cyfra 4. Wynika to z faktu, że w języku chińskim czyta się ją podobnie jak czasownik „umierać”.
  • Skoro mowa o tetrafobii (bo tym terminem określany jest strach przed „czwórką”) warto nawiązać do interesującej ciekawostki o Azji. Wiele azjatyckich języków czerpie pełnymi garściami z różnych dialektów chińskiego. Dlatego cyfra 4 jest uznawana za pechową także w innych krajach Azji Wschodniej, m.in. w Japonii i Wietnamie.
  • Wielki Mur Chiński jest jedną z największych atrakcji tego niezwykłego kraju. Rozczarują się jednak ci, którzy odwiedzają Państwo Środka przede wszystkim po to, by na własne oczy zobaczyć budowlę widoczną z Księżyca – to mit. Jeżeli za granicę kosmosu przyjmiemy Linię Kármána, to należy uznać, że budowlę rzeczywiście można zobaczyć gołym okiem z przestrzeni kosmicznej, ale jak twierdził Eugene Cernan – amerykański astronauta – taka możliwość istnieje wyłącznie przy idealnych warunkach pogodowych, na wysokości od 160 do 320 km.
  • „Wielki Mur Chiński” nie jest oficjalną nazwą tej niezwykłej budowli. To określenie spopularyzowali Anglicy w XIX wieku. Oficjalna nazwa ogromnej fortyfikacji to Wànlǐ Chángchéng, czyli „Mur 10 Tysięcy Li”. W kulturze chińskiej 10 tysięcy oznacza coś nieskończonego, a li to jednostka miary.
  • Szacuje się, że ok. 30 mln Chińczyków mieszka w jaskiniach.

Nasz ekspert

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama