Jak opisał bonobo światowej klasy biolog, Frans de Waal, jest to gatunek wyznający zasadę “make love, not war”. I jest tej zasadzie szympans karłowaty wierny do tego stopnia, że  wszelkie konflikty w stadzie rozwiązuje nie inaczej, jak... seksem. Kopulacja jest dla szympansów karłowatych tak ważna i powszechna, że oficjalny Światowy Dzień Bonobo obchodzimy w... Walentynki. 

Szympans karłowaty: charakterystyka

Bonobo, z łaciny Pan paniscus, wyglądem są bardzo zbliżone do szympansów zwyczajnych. Są jednak od nich znacznie mniejsze, osiągając maksymalnie 45 kg wagi i do 60 cm długości. Ich sylwetka jest zdecydowanie smuklejsza, a kończyny dłuższe. Mają czarną sierść i gęste bokobrody.

Szympansy karłowate rozmnażają się przez cały rok, jednak między ciążami robią sobie czteroletnią przerwę. Ciąża u bonobo trwa około 240 dni, a samica rodzi jedno młode, które jest karmione mlekiem do 5 lat. Dojrzałość płciową małpy te osiągają między 7 a 8 rokiem życia.

Bonobo potrafią się ze sobą komunikować za pomocą sygnałów dźwiękowych i gestów i, co ciekawe, potrafią przewidywać zachowania innych osobników w stadzie. Co więcej – naukowcy twierdzą, że bonobo mogą mieć świadomość i zbliżoną do ludzkiej psychikę.

Już w 1994 roku udowodniono, że bonobo rozpoznają same siebie w lustrze. A że to zwierzęta piekielnie inteligentne świadczyć może fakt, że dwa osobniki tego gatunku nauczyły się... pisać. Kanzi i Panbanisha, bo tak nazywali się szczęśliwcy, przyswoili sobie prawie 500 symboli geometrycznych i potrafią, za pomocą specjalnej klawiatury, odpowiadać nimi na zdania wypowiadane przez badaczy. O ile jednak język bonobo nie został jeszcze przez ludzi rozszyfrowany, niektóre ich gesty, jak np. zaproszenie do zabawy, są już rozpoznawalne.

Szympansy karłowate nie przywiązują się do miejsc. Każdego dnia zakładają gniazda na drzewach, by po przespanej nocy już do nich nie wracać. W ciągu dnia zajmują się przede wszystkim poszukiwaniem pokarmu.

W stadzie rządzą samice, które z łatwością poskramiają agresywnych samców. Ten styl życia odróżnia bonobo od szympansów zwyczajnych, u których władzę mają jednak samce, które doroślejąc stają się agresywne i często walczą o strefy wpływów. U szympansów zwyczajnych zdarzają się też przypadki dzieciobójstw. U bonobo nigdy takich zachowań nie zaobserwowano.

Powiedzieć, że bardzo ważnym elementem życia bonobo jest kopulacja, to jak nic nie powiedzieć. Szympansy karłowate uprawiają seks nie tylko w celach rozrodczych, ale raczej kiedy popadnie. Kopulują na powitanie, dla przyjemności, samice kopulacją dziękują za pożywienie. Kopulacja jest też sposobem godzenia się po konflikcie.

Co ciekawe, bonobo to jedyni (poza człowiekiem) przedstawiciele naczelnych, które całują się „z języczkiem” i uprawiają seks w pozycji misjonarskiej. W stosunkach seksualnych nie są wybredne; kopulują zarówno z innymi osobnikami ze stada, ale nie pogardzą członkami swojej własnej rodziny. 
Ze względu na rozwiązłość szympansów karłowatych, samiec nigdy nie jest pewien, czy potomstwo jest jego. W związku z tym, całość opieki nad młodymi spoczywa na barkach matki.

Gdzie żyją i co jedzą szympansy karłowate?

Zwierzęta te żyją w dużych, liczących nawet 150 osobników stadach jedynie na południe od rzeki Kongo w Afryce. Tworzą więzi społeczne, jednak stada są ze sobą raczej luźno związane. W ciągu dnia dzielą się na grupy poszukujące pokarmu, by spotkać się wieczorem na wspólną kolację i sen.

Bonobo żywią się przede wszystkim owocami i innymi roślinami, okazjonalnie urozmaicając dietę owadami i rzadko małymi kręgowcami. Właśnie nawyki żywieniowe odróżniają bonobo od szympansów zwyczajnych, które – zwłaszcza dorosłe, agresywne samce – czasami polują na inne małpy.