Chris Nikic jest sportowcem występującym na olimpiadach specjalnych. Pokonanie morderczego triathlonu było jego wielkim celem i marzeniem. Uczestnicy biegu Ironman muszą przepłynąć 3,86 km, przejechać rowerem 180,2 km oraz przebiec maraton, czyli 42,2 km. Chrisowi pokonanie całego dystansu zajęło 16 godzin 46 minut i 9 sekund. 

„Jesteśmy niezwykle zainspirowani, a twoje osiągnięcie jest decydującym momentem w historii IRONMAN, którego nikt nigdy nie zdoła ci odebrać. Pokonałeś bariery, jednocześnie udowadniając bez wątpienia, że wszystko jest możliwe! Możliwości, jakie otworzyłeś dla innych na całym świecie, są niezmierzone. Dziękujemy, że pozwoliłeś nam być częścią twojej niezwykłej historii” - tak ukończenie biegu przez Chrisa skomentowała na Twitterze organizacja Ironman Triathlon.

 

 

Osiągnięcie zawodnika zostało uznane również przez Guinness World Record, jako pierwszy w historii bieg Ironman ukończony przez osobę z zespołem Downa.

Nikic po zakończonym biegu mógł liczyć także na gratulacje od celebrytów, czy uznanych sportowców, w tym od słynnej tenisistki Billie Jean King czy biegaczki Kara Goucher. W ciągu kilku godzin po przekroczeniu mety zyskał też ponad 30 tysięcy nowych obserwatorów na Instagramie.

 

 

Rozgłos się przyda, bo Chris – jak sam mówi – chce swoimi wyczynami zainspirować i zmotywować inne osoby z zespołem Downa, aby nie poddawały się, walczyły o siebie i możliwość integracji oraz pokonywania barier. „Osiągnąłem swój cel i teraz chcę pomagać innym, takim jak ja” - napisał w poście.

W trakcie biegu nie obyło się bez wypadków. Nikic spadł z roweru, raz boleśnie kalecząc nogę. Został też zaatakowany przez mrówki w czasie postoju regeneracyjnego. 

 

 

Sam sportowiec nie spoczywa na laurach i już zapowiedział, że zaczyna poszukiwania nowego, jeszcze bardziej ambitnego celu na 2021 rok. Po swoim rekordowym osiągnięciu skupi się przede wszystkim na rywalizacji w Igrzyskach Olimpiad Specjalnych USA w 2022 roku oraz zbieraniu funduszy na wsparcie inicjatyw mających aktywizować osoby z zespołem Downa. 

Chris i jego ojciec Nik są pomysłodawcami akcji „1% Better”, mającej na celu zwiększanie świadomości na temat zespołu Downa. 

– Dla Chrisa ukończenie tego wyścigu było czymś więcej, niż tylko linią mety i świętowaniem zwycięstwa. Ironman posłużył mu jako platforma, dzięki której zbliżył się o krok do celu, jakim jest życie pełne integracji – powiedział Nik Nikic cytowany przez CNN.