Polskie miasta coraz częściej trafiają na nagłówki zagranicznych mediów, z czego możemy być naprawdę dumni. Turystyczne walory kraju nad Wisłą zdążyli zauważyć już dziennikarze takich tytułów jak „The Sun” czy „The Jerusalem Post”. A nawet CNN, którzy w 2021 r. umieścili małopolski Tarnów zestawieniu 15 najpiękniejszych miasteczek w Europie. Z kolei przed rokiem dziennikarze docenili zaangażowanie polskiego społeczeństwa w pomoc uchodźcom z Ukrainy, plasując Polskę na pierwszym miejscu listy turystycznych poleceń na 2023

Z kolei kilka tygodni temu informowaliśmy o artykule, który pojawił się na łamach dziennika „The Guardian”, na temat Lublina. Autorka publikacji, Neelam Tailor nie szczędziła pochlebnych komentarzy pod adresem stolicy Lubelszczyzny. Zdaniem dziennikarki renesansowe rezydencje, gotyckie budowle, urokliwe uliczki i klimatyczne kawiarnie oraz restauracje budują atmosferę i klimat miasta zbliżony do tego, jaki panuje we Włoszech. 

– Budynki w pastelowych kolorach z ozdobnymi białymi gzymsami i imponującymi frontami. Tętniące życiem restauracje połączone sznurami bajkowych światełek. Renesansowe rezydencje sąsiadują z gotyckimi zamkami i klubami techno. Jestem zauroczona – brzmiał fragment artykułu. 

„Jedno z najpiękniejszych miast w Europie”

Po Lublinie przyszła pora na Wrocław, gdzie w ostatnim czasie zawitała chorwacka telewizja N1. Wizyta bałkańskich mediów w „Wenecji Północy”, jak nazywana bywa stolica Dolnego Śląska, okazała się wspaniałą promocją dla miasta. Robert Daczeszin, autor materiału, podkreśla, że choć odwiedził wiele europejskich metropolii, Wrocław jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych.

– Odwiedziłem wiele europejskich miast i muszę przyznać, że to jest zdecydowanie jedno z najpiękniejszych – mówi. 

Chorwacki dziennikarz nie ukrywa, że to, co spotkało go na miejscu, wywarło na nim ogromne wrażenie. Zaznacza, że trzecie pod względem liczby ludności polskie miasto jest wciąż pomijane przez zagranicznych, jak i polskich turystów podczas planowania podróży po kraju. 

– Każdy, kto chce znaleźć się we wciąż nie do końca odkrytym miejscu w Europie, oferującym przepiękną architekturę, przystępne ceny, pyszne jedzenie i wiele ciekawostek, musi odwiedzić położony na południu Polski Wrocław. (...) Wrocław ma aż 12 rzek i dopływów, 21 wysp i ponad 300 mostów, a dzięki przyjemnej atmosferze i przystępnym cenom jest jednym z ulubionych miast do życia w Polsce, a może i nawet w regionie – czytamy na stronie n1info.hr. 

Telewizja N1 doceniła również wrocławskie Stare Miasto, uznając je z jedno z najpiękniejszych na Starym Kontynencie. Uwadze nie umknął też najbardziej znany symbol miasta, czyli krasnale. 

– Stare Miasto jest jednym z najpiękniejszych w Europie, jego ozdobą jest ratusz z niezwykłym zegarem i katedra, z której roztacza się wspaniały widok (...). Spacerując po mieście można spotkać także setki niezwykłych mieszkańców – małe figurki krasnoludków – dodaje serwis. 

Wrocław coraz chętniej odwiedzany przez turystów

Wrocław, podobnie jak wiele innych polskich miast, powoli odradza się po pandemii COVID-19, który mocno wyhamowała branżę turystyczną. Przypomnijmy, że stolicę Dolnego Śląska w 2022 r. odwiedziło blisko 5,8 mln turystów, czyli o ponad milion więcej niż rok wcześniej. 

– Mnóstwo osób, które tu przyjeżdża mówią, że wybrały Wrocław ze względu na jego klimat, atmosferę, uśmiechniętych mieszkańców – mówi Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Źródło: n1info.hr, wroclaw.pl

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.