Ten region był uważany za niezamieszkały. Teraz odkryto tu osadę sprzed 4200 lat
W północno-zachodnim Maroku archeolodzy odnaleźli stanowisko archeologiczne, na którym odkryto ślady osadnictwa sprzed 4200 lat. To wiele lat przed tym, zanim w ten region przybyli Fenicjanie.

W tym artykule:
Chociaż obecność ludzi w niektórych zakątkach ziemi w czasach sprzed nawet kilkuset tysięcy lat może być udokumentowana różnymi odkryciami archeologicznymi, to dopiero w neolicie zaczęły powstawać pierwsze osady, które składały się z konkretnych struktur społecznych i politycznych. W epoce brązu takie ośrodki powstawały w basenie Morza Śródziemnego i m.in. w Maroku.
Region, który uważany był za niezamieszkały
Do tej pory uważano, że północno-zachodni region pierwotnie zamieszkany był przez Fenicjan, którzy osiedlili się w tym miejscu. Najnowsze odkrycie archeologów w Kach Kouch rzuca jednak nowe światło na historię osadnictwa w tej części Afryki. W swojej pracy opublikowanej na łamach czasopisma Antiquity naukowcy napisali, że znaleziona osada podważa postrzeganie tej części Maroka i całej północno-zachodniej Afryki jako terra nullius, czyli niezamieszkanego obszaru przed przybyciem Fenicjan.
Badacze podkreślają, że najwcześniejsze dowody na osadnictwo na stanowisku w Kach Kouch, które zidentyfikowali, pochodzą z okresu między 2200 a 2000 r. p.n.e. Badacze znaleźli w najnowszych wykopaliskach trzy odłamki ceramiki, kość bydlęcą i odłupany kamień, który być częścią z narzędzia kamiennego. – Nie jest jednak jasne, czy w tym czasie w Kach Kouch istniała stała osada – powiedział Live Science główny autor badania Hamza Benattia, archeolog z Uniwersytetu w Barcelonie.
Według naukowców kolejne ślady ludzkiej obecności pojawiają się ok. 1300 r. p.n.e., gdy ludzie powrócili do Kach Kouch i przekształcili je w kwitnącą osadę. Archeolodzy znaleźli pozostałości domostw z tego okresu, które budowane były z drewna i gliny.
– Część sukcesu Kach Kouch w tamtym czasie wynikała z uprawy roślin przez ówczesnych osadników, w tym jęczmienia, pszenicy, fasoli i grochu. Znaleźliśmy ponad 8 tys. kości zwierzęcych, co wskazuje, że ludzie hodowali także różne zwierzęta, w tym bydło, owce i kozy – powiedział Benattia.
Kim byli Fenicjanie?
Fenicjanie byli starożytnym ludem semickim, który zamieszkiwał wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego, czyli tereny dzisiejszego Libanu, zachodniej Syrii i północnego Izraela. Znani byli przede wszystkim ze swych umiejętności żeglugi. Zakładali liczne kolonie na wybrzeżach Morza Śródziemnego. Wprowadzili wiele innowacji w dziedzinie żeglugi, a także stworzyli jeden z pierwszych alfabetów, który miał ogromny wpływ na rozwój pisma w regionie.
Według Herodota przybyli znad Morza Czerwonego przez Syrię, natomiast według niektórych starożytnych geografów pochodzili znad Zatoki Perskiej. Około 2750 r. p.n.e. Fenicjanie założyli w Tyrze świątynię Melkarta. Lud ten prowadził na Morzu Śródziemnym handel i zakładał w wielu miejscach basenu Morza Śródziemnego swoje kolonie. Fenicja bowiem nie stanowiła jednolitego państwowego terytorium.

Osadnictwo w Kach Kouch
Naukowcy twierdzą, że ok. 800 r. p.n.e., wraz z przybyciem Fenicjan na ten obszar, osada uległa znacznej zmianie. Pojawiła się ceramika fenicka, a ewolucji uległa także architektura. – Chociaż ludzie nadal budowali domy z plecionki i gliny, zaczęli budować je na kamiennej podstawie, czyli czymś podobnym do cokołu, co było techniką fenicką. Sugeruje to, że na miejscu nastąpiła „hybrydyzacja” lokalnej i fenickiej kultury – napisali badacze w Antiquity.
– Kach Kouch zostało opuszczone ok. 600 r. p.n.e., bez żadnych dowodów na konflikt, czy kataklizm. W tym czasie na północnym wybrzeżu Afryki zakładano nowe osady i możliwe, że ludzie przenieśli się w inne miejsce, które było bardziej prosperujące. Jednym z takich miejsc była Kartagina w dzisiejszej Tunezji – napisali archeolodzy w swoim artykule.
Źródło: livescience.com
Nasz autor
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".