Ten amator poszukiwania skarbów może mówić o prawdziwym szczęściu. Na polach uprawnych w Devon, na południowym zachodzie Anglii odnalazł złotego pensa Henryka III Plantageneta. Prawdopodobnie został on wybity ok. 1257 roku. To jedna z najwcześniej wybitych angielskich złotych monet. Na awersie widnieje wizerunek ówczesnego króla, który zasiada na tronie. W ręku trzyma kulę i berło. Natomiast na rewersie znajduje się krzyż jerozolimski.

Do tej pory odnaleziono tylko osiem takich monet

Odkrywca początkowo nie zdawał sobie sprawy, że skarb, który odnalazł jest tak drogocenny. Zdjęcie zamieścił na platformie społecznościowej Facebook. Fotografia przykuła czujne oko pewnego numizmatyka. Gregory Edmund od razu wiedział, że to niebywałe szczęście odnaleźć tak rzadką rzecz. To jedna z ośmiu monet, które kiedykolwiek zostały odnalezione. Pozostałe są przechowywane w muzeach. Moneta bowiem, może być warta ponad pół miliona dolarów (ok. 400 tysięcy funtów). Teraz mężczyzna chce pozostać anonimowy.

Złota moneta jest warta fortunę

Warto zaznaczyć, że moneta jest w znakomitym stanie. Jej średnica wynosi 2 centymetry i jest wybita ze szczerego złota. Zgodnie z brytyjską ustawą z 1996 roku osoba, która znalazła skarb, może zachować go na własność i zdecydować, czy zamierza go sprzedać. Anonimowy poszukiwacz skarbów postanowił wystawić rzadką monetę na aukcję. Odbędzie się ona w niedzielę w Spink & Son w Londynie. Znalazca powiedział mediom, że tak naprawdę wartość materialna złotego pensa jest drugorzędna. O wiele istotniejszy jest fakt, że tak niezwykły przedmiot pozostawał przez setki lat nieodnaleziony i dziś znajduje się w idealnym stanie. Przyznaje również, że wielu odkrywców marzy, żeby znaleźć tak wartościowy przedmiot. - Ja miałem po prostu szczęście. - mówi w oświadczeniu. Istotnie, możemy mówić o dużym szczęściu ponieważ szczęśliwiec udał się na poszukiwania z wykrywaczem po 10-letniej przerwie i już w pierwszych dniach trafił na tę monetę. Ustawa głosi, że prawo do pierwokupu mają muzea. Po wylicytowaniu monety, poszukiwacz skarbów, będzie musiał oddać część kwoty właścicielowi ziemskiego, na którego polu odnalazł pensa.

Henryk III był królem Anglii od 1216 do 1272 roku. Czyni go to jednego z najdłużej władających monarchów tego kraju. Pochodził z dynastii Plantagentów. Kronikarze opisywali go jako łagodnego i spokojnego władce, który był bardzo religijny. Był miłośnikiem wina, które chętnie sprowadzał do swojego królestwa, najczęściej z Francji. Co ciekawe, Henryk III wystąpił w „Boskiej komedii” Dantego. Według brytyjskich historyków średniowiecza, odnaleziona moneta z wizerunkiem króla, była pierwszą, którą wybito w złocie, od czasów wikińskich podbojów.

Źródło: CNN