Egzotyczne zwierzęta domowe – brzmi jak oksymoron, prawda? Otóż, niekoniecznie. Niektóre gatunki można legalnie hodować, bez konieczności spełnienia żadnych formalnych wymogów. Nie mówimy tu jednak o wielkich drapieżnych kotach czy jadowitych wężach, mimo że na świecie nie brakuje osób, które nawet z niebezpiecznego drapieżnika chcą zrobić rodzinnego pupila.

Większości z nas, określenie „zwierzęta domowe” kojarzy się z najpopularniejszymi pupilami: psami, kotami, chomikami i świnkami morskimi. Wypada jednak podkreślić, że lista zwierzaków, które można legalnie trzymać w swoich czterech ścianach, jest znacznie dłuższa. Znajdują się na niej także niektóre gatunki egzotyczne.

Egzotyczne zwierzęta w domu – o tym trzeba pamiętać

Zanim wyjaśnimy, jakie egzotyczne zwierzęta można mieć w domu, najpierw musimy wyraźnie zaznaczyć, że taki pupil w niczym nie będzie przypominał typowego domowego zwierzaka. Nie chodzi tu wyłącznie o osobliwą urodę niektórych gatunków, a przede wszystkim o ich usposobienie.

Zachowanie takich osobników jest ściśle związane z tym, gdzie żyją zwierzęta egzotyczne. Należy zdać sobie sprawę, że są to gatunki wyrwane z ich naturalnego środowiska, w którym człowiek jest tylko gościem lub nie występuje w ogóle. Zwierzęta egzotyczne nigdy nie były hodowane do pracy ani do towarzyszenia ludziom. To oznacza, że posłuszeństwo i uległość nie są cechami, które leżą w ich naturze.

Jakie są zwierzęta egzotyczne? Mówiąc wprost, niechętne do współpracy i podejmowania nauki (w większości przypadków). Przyszły opiekun musi więc zaakceptować fakt, że dla swojego ulubieńca będzie przede wszystkim źródłem pożywienia, nie przyjacielem. Poza tym właściciel takiego pupila musi stworzyć mu warunki maksymalnie zbliżone do tych, jakie panują w jego naturalnym środowisku. Niebagatelną kwestią jest też zabezpieczenie mieszkania lub domu w taki sposób, żeby zwierzak nie mógł go opuścić. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że dla egzotycznego zwierzaka, ucieczka na wolność jest równoznaczna ze śmiercią. 

Wniosek jest jeden – chcąc trzymać w domu egzotyczne zwierzę, należy wykazać się ogromną odpowiedzialnością. Nie ma znaczenia, czy mówimy tu o małych egzotycznych zwierzętach domowych, czy o przedstawicielach większych gatunków. 

1. Jeż pigmejski

Listę egzotycznych czworonogów, które można trzymać w domu, otwiera afrykański jeż pigmejski. To zwierzak o łagodnym usposobieniu, który nie stwarza zbyt dużych problemów w kwestii hodowli. Opiekun musi zapewnić mu schronienie w postaci ogrzewanego terrarium i zapewnić odpowiedni pokarm, na który składają się owady, owoce i korzonki. W takich warunkach, jeż pigmejski może żyć nawet 8 lat.

Gatunek ten charakteryzuje się łagodnym usposobieniem. Nie jest agresywny, jednak należy pamiętać, że wszystkie jeże są zwierzętami nocnymi, a opisywany jeż pigmejski nie stanowi tu wyjątku. Trzeba mieć to na uwadze, bo w porze swojej aktywności ten sympatyczny malec bywa dość hałaśliwy. 

2. Fenek

FenekFenek / Junko Kimura/Getty Images

Jako egzotyczne zwierzę domowe, fenek cieszy się ogromną popularnością. To przede wszystkim zasługa jego nietypowej urody. Najmniejszy przedstawiciel rodziny psowatych przypomina małego psiaka z wielkimi uszami lub kota. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że pod względem zachowania, nie jest podobny do żadnego domowego pupila.

Fenki – mieszkańcy pustynnych obszarów północnej Afryki i Półwyspu Arabskiego – są z natury nieufne i zdystansowane. Nie łakną towarzystwa człowieka i nie okazują wdzięczności jak zwierzęta domowe. Mogą zachowywać się agresywnie, także wobec dzieci. Praca z fenkiem jest trudnym zadaniem, ale nie niemożliwym. 

Opiekun takiego zwierzaka musi zapewnić mu odpowiednie warunki, przede wszystkim w kwestii żywienia. W naturze, ich jadłospis składa się z ptaków, małych gadów, owadów i jaj. 

3. Marmozeta

Wymieniając egzotyczne zwierzęta popularne w Polsce, nie można pominąć marmozety. To niewielkie małpy z rodziny pazurkowców, osiągające do 37 cm długości. Co zadecydowało o dużej popularności tych zwierzaków? Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o modę na posiadanie nietypowego pupila. 

Marmozety są niezwykle inteligentne i jako jedne z nielicznych zwierząt egzotycznych, ochoczo uczą się nowych rzeczy i szybko pojmują, czego nie wolno im robić. Potrafią mocno przywiązać się do swojego opiekuna, ale uwaga – te sympatyczne małpki potrzebują więcej atencji niż pies czy kot. Jeżeli zatem nie możesz poświęcić swojemu pupilowi odpowiednio dużo czasu, marmozeta nie będzie dla ciebie odpowiednim wyborem. 

4. Skunks

SkunksSkunks / Tayfun Coskun/Anadolu Agency via Getty Images

Skunks jako zwierzę domowe? Otóż tak! Te spokrewnione z łasicami zwierzęta zamieszkują obszar Ameryki Północnej. Z oczywistych względów, ludzie wolą nie spotykać ich na swojej drodze. Gwoli ścisłości, przestraszony skunks broni się, opryskując potencjalne zagrożenie wyjątkowo cuchnącą i drażniącą oczy cieczą, której odór jest trudny do wywabienia. Jak to zatem możliwe, że skunksy coraz częściej są wybierane na zwierzęta domowe?

Odpowiedź jest prosta: osobniki pochodzące z hodowli są pozbawiane gruczołów wytwarzających naturalną broń tego zwierzęcia. Warto też wspomnieć, że skunks ma kilka cech, które czynią go dobrym zwierzakiem domowym, takich jak:

  • spokojna natura,
  • leniwe usposobienie,
  • brak agresywnych zachowań.

Gdy skunks przyzwyczai się do swojego opiekuna, nie pogardzi krótką wymianą czułości. Ale na posłuszeństwo raczej nie należy liczyć. 

5. Lotopałanka karłowata

Sympatycznie wyglądający torbacz nie jest jeszcze zbyt popularny jako pupil domowy, ale hodowli tych zwierzaków zaczyna stopniowo przybywać. Ich naturalnym środowiskiem są lasy Australii, Papui-Nowej Gwinei i Tasmanii, można też je spotkać na wyspach należących do Archipelagu Bismarcka. 

Te sympatycznie wyglądające zwierzaki osiągają do 30 cm długości, a ich waga nie przekracza 150 g. Mają popielate lub brązowe futro i wielkie oczy, które są najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku. 

W warunkach domowych oswajają się dość szybko, ale płochliwość jest cechą, której wiele osobników nie jest w stanie się wyzbyć. Przyszły hodowca musi pamiętać, że w naturze, lotopałanki żyją w stadach, więc nie powinny być trzymane pojedynczo. Dwa osobniki to absolutne minimum. 

6. Uistiti białoucha

Uistiti białouchaUistiti białoucha / Andrew Milligan/PA Images via Getty Images

Kolejna sympatyczna małpka na naszej liście. Uistiti białoucha występuje w lasach deszczowych Ameryki Południowej. Osiąga do 20 cm długości, a jej waga nie przekracza 400 g.

Podobnie jak marmozeta, uistiti jest inteligentna i chętnie się uczy. Trzeba jednak wiedzieć, że te sympatyczne małpki powinny być trzymane w parach lub małych haremach. 

7. Achatina

Ślimak jako zwierzę domowe? Otóż, tak! Achatina to afrykański ślimak lądowy, który nie jest zbyt kłopotliwy w hodowli, o ile opiekun będzie w stanie zapewnić mu odpowiednią przestrzeń. Osobniki z tego gatunku osiągają 30 cm długości, a ich waga dochodzi do 500 g! Nie obejdzie się więc bez zakupu naprawdę dużego terrarium. 

8. Kapibara

KapibaraKapibara / Andrew Lipovsky/NBC

Gryzonie często są wybierane na zwierzęta domowe. Małe futrzaki wyglądają sympatycznie i są łatwe w utrzymaniu. Zanim jednak zdecydujemy się zaopiekować kapibarą, będziemy musieli uświadomić sobie, że określenia „mały” i „łatwy w utrzymaniu” nie dotyczą tego gatunku.

Kapibary, które naturalnie występują w Ameryce Południowej, są największymi przedstawicielami rodziny gryzoni. Osiągają wielkość średniego psa, a ich waga może dochodzić do 60 kg! Leniwy roślinożerca nie przedstawia dużych potrzeb hodowlanych, z jednym wyjątkiem – potrzebuje naprawdę dużej przestrzeni. 

9. Żeneta zwyczajna

Naszą listę zamyka niezwykle rzadka żeneta zwyczajna – niewielki drapieżnik (spokrewniony z łasicą) występujący w Afryce. Charakteryzuje się smukłym, wydłużonym ciałem, gęstym futrem i długim, puszystym ogonem. W naturze, wiedzie samotne życie. To dobra informacja dla osób, które chcą mieć tylko jednego osobnika. Żeneta nie jest specjalnie trudna w utrzymaniu. Podstawą jej jadłospisu są ryby słodkowodne.