Włochy: co warto zobaczyć?

Włochy to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów państw. Główną przyczyną popularności tego kierunku podróży jest łagodny, ciepły klimat, bliskość morza, zabytki sięgające czasów starożytności oraz włoska kultura, kuchnia, "atmosfera". Włochy to państwo z trzech stron otoczone Morzem Śródziemnym. Jednym z najbardziej charakterystycznych topograficznie państw są właśnie Włochy – mapa przypomina kształtem but na obcasie, z piłką pod postacią wyspy Sycylii.

Panuje tutaj klimat podzwrotnikowy, a krajobraz jest w przeważającej części kraju górzysty lub pagórkowaty. W tym kraju świetnie czują się zarówno wielbiciele morza, jak i gór. To właśnie na terenie Włoch znajduje się najwyższy masyw górski Europy, Mont Blanc. Turystyka we Włoszech ma się dobrze niezależnie od pory roku. Latem pojawia się tu najwięcej turystów, a zimą nie brakuje narciarzy i osób nastawionych na zwiedzanie w komfortowych temperaturach. Jeśli chodzi o narty Włochy są jedną z najchętniej wybieranych destynacji.

W państwie takim jak Włochy atrakcje czekają na turystów niemal na każdym kroku. Wybierając się do Włoch, z pewnością warto zaplanować zwiedzanie ważnych i znanych zabytków. Wiele z nich mieści się w Rzymie, Wenecji, Florencji, Pizie, Padmie. Ten śródziemnomorski kraj słynie z obiektów, które zna i rozpoznaje każdy: koloseum, krzywa wieża, Plac Świętego Piotra w Watykanie. A to tylko ułamek spośród licznych pięknych zabytków.

Aby zachwycić się architekturą sakralną warto odwiedzić Watykan, autonomiczne państwo wewnątrz Włoch, a także Rawennę – dawną stolicę cesarstwa zachodniorzymskiego. Wiele obiektów znajdujących się w tym mieście wpisane zostało na listę UNESCO. Miejscem, które zdecydowanie trzeba odwiedzić jest też opera La Scala w Mediolanie. Pięknym, typowym włoskim miasteczkiem jest San Gimignano, z kamienną zabudową i malowniczymi wieżami, które można zwiedzić w mniej niż trzy godziny. Niezapomniane wrażenie robi także Bergamo, małe miasteczko z zachowaną średniowieczną zabudową.

We Włoszech nie brakuje też wspaniałych widoków stworzonych przez naturę. Słynie z nich Sardynia, wyspa na południu pełna malowniczych zatok, skalnych ścian i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Do pięknych miejsc, które warto zobaczyć we Włoszech należy też ogromny cypel Monte Conero, znajdujący się na terenie nazywanym najpiękniejszym fragmentem adriatyckiego wybrzeża. Wielu turystów odwiedza też ponury, czynny wulkan. Wezuwiusz to nie tylko potęga natury, ale także wspaniałe widoki z góry na okolicę. Wielbiciele gór zachwycą się Trydentem i Dolomitami, a także masywem Gran Paradiso i dzikimi krajobrazami Abruzji.

Jeśli chodzi o wycieczki objazdowe Włochy są jednym z państw z najbogatszą ofertą. Po jednorazowej wizycie wielu turystów wraca tutaj regularnie, by cieszyć się lokalną kuchnią i klimatem, a także poznawać inne regiony.

Stolica Włoch

Włochy kojarzą się przede wszystkim z Rzymem. Stolica kraju to wspaniałe, duże europejskie miasto, którego nie sposób zwiedzić w jeden, dwa czy nawet trzy dni. Rzym leży w środku kraju, nad Morzem Śródziemnym oraz rzeką Tyber. To wspaniały ośrodek z bogatą historią sięgającą starożytności. Od tysięcy lat jest znany jako Wieczne Miasto. Jeśli chodzi o Włochy historia w dużej mierze toczyła się właśnie tutaj. Na terenie Rzymu leży Watykan, najmniejsze miasto-państwo świata i od wieków siedziba papieży Kościoła Katolickiego.

W Rzymie nie brakuje miejsc bardziej i mniej znanych, które z pewnością warto zobaczyć. Są to z pewnością liczne kościoły, których architektura zachwyca od wielu lat – Bazylika św. Jana na Lateranie, Bazylika św. Pawła za Murami, a także Bazylika św. Agnieszki za Murami. Wśród obiektów sakralnych popularnością cieszy się także Bazylika Santa Maria Maggiore. Zachwycają też zabytki z czasów przedchrześcijańskich, w tym rzymski Panteon, jedyna starożytna budowla, która do dziś nie została w najmniejszym stopniu zmieniona. To także Forum Romanum oraz Forum Boarium, Kapitol, Koloseum i Mauzoleum Augusta. Turyści bardzo chętnie odwiedzają też Pole Marsowe i położony tam Ołtarz Pokoju. Z pewnością warto także poświęcić czas na rzymskie katakumby i przejście starożytnymi arteriami - Via Sacra oraz Via Appia. Jeśli celem podróży są Włochy wakacje powinny przynajmniej na chwilę zahaczyć o to przepiękne miasto.

Rzym to ogromny zabytek, fascynujący każdego, kto uwielbia dotykać żywej historii. Ale to nie tylko przeszłość - dziś Rzym jest tętniącą życiem, nowoczesną metropolią z ogromnym urokiem. Aby poczuć oddech dzisiejszego miasta, warto udać się na Campo de' Fiori i zaplanować niespieszny spacer po Via del Corso. Trudno też wyobrazić sobie pobyt w Rzymie bez spotkania z jego wyjątkową kuchnią. Na każdym kroku znajdują się tutaj przytulne kawiarnie oraz knajpki, gdzie warto usiąść na filiżankę wina. W Rzymie można również zjeść niezrównaną pizzę, makarony i inne dania, z których słynie włoska kuchnia.

Ilość czasu spędzona w Rzymie przeważnie okazuje się zbyt krótka. Śmiało warto więc planować cały urlop spędzony w stolicy Włoch. To miasto, gdzie jak nigdzie indziej historia splata się z rzeczywistością i buduje nieustannie od 2,5 roku. Toczy się tutaj intensywne życie kulturalne, nie brakuje koncertów, nowych przedstawień teatralnych, a także festiwali, w których warto uczestniczyć niezależnie od pory roku. Rzym to nie tylko mekka dla wielbicieli zwiedzania i katolików. To prawdziwie europejskie miasto, w którym bije serce naszej historii i dziedzictwa. Zdecydowanie warto odwiedzić go choćby raz w życiu.

Najważniejsze miasta Włoch

Włochy są niezwykle różnorodne i pełne niespodzianek. Choć o stolicy tego śródziemnomorskiego państwa można mówić godzinami, Włochy to nie tylko Rzym. W każdym zakątku państwa jest co zwiedzić, gdzie się bawić. Oto kilka spośród licznych, wartych uwagi włoskich miast i miasteczek. W państwie takim jak Włochy informacje dla turystów można uzyskać na każdym kroku, zwiedzanie jest więc łatwe i przyjemne.

Mediolan

Mediolan leży w Lombardii, na terenie północnych Włoch. To jedno ze światowych centrów opery, a także stolica światowej mody. Mediolan jest też jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast świata. W przypadku braku czasu z pewnością warto zobaczyć działający od 1778 roku teatr operowy La Scala.

Neapol

Neapol jest pięknie położonym miastem, znajdującym się w południowych Włoszech, u podłoża Wezuwiusza. Można tu usłyszeć jeden z najbardziej specyficznych i charakterystycznych dialektów włoskich. Z pewnością trzeba też zjeść pizzę oraz zobaczyć przynajmniej kilka z licznych, zabytkowych kościołów i galerii.

Palermo

Wśród ciekawych i znanych włoskich miast często wymienia się także Palermo. To miasto o starożytnych korzeniach leży na Sycylii. Z pewnością warto zobaczyć tutaj słynne katakumby oraz pozostałości rzymskich murów. Duże wrażenie na zwiedzających robi także dwunastowieczna katedra w Palermo.

Florencja

Florencja leży w środkowych Włoszech. To urokliwe miasto można z powodzeniem zwiedzać całymi dniami, jednak z pewnością trzeba skierować swoje kroki do katedry Santa Maria del Fiore, pokrytej monumentalną ceglaną kopułą górującą nad miastem. To stolica renesansu, a każdy spacer jej uliczkami stanowi bogate, niezapomniane przeżycie.

Bergamo

Bergamo w Lombardii jest miastem baroku, pełnym urokliwych ulic i budowli. Leży u podnóży Alp i z pewnością zapadnie w pamięć każdemu, kto marzy o niespiesznym spędzaniu czasu, spacerach i zwiedzaniu.

Wenecja

Wreszcie trudno też wyobrazić sobie całościowe zwiedzanie Włoch bez Wenecji, słynnego miasta zakochanych, pełnego gondoli i śpiewaków. To miasto idealne na romantyczne wypady we dwoje. Z pewnością trzeba zobaczyć Bazylikę świętego Marka i stanąć choćby na chwilę na moście Rialto.

Włochy: ciekawostki

Z czego słyną Włochy? Z pewnością słyną ze wspaniałej kuchni i alkoholu (pizza, makarony, wino, oliwa, sery i wiele innych), z pięknych zabytków, przyjemnego klimatu, z miejsc doskonałych na letni i zimowy wypoczynek, z pełnego gondoli miasta Wenecji, z muzyki... To bardzo ciekawy kraj, pełen niespodzianek i atrakcji.

Włochy to jedno z państw, gdzie trudno jest spotkać imigrantów. To kraj praktycznie jednego narodu, choć sami Włosi są silniej przywiązani do swojego regionu, niż do państwa. Wizyta na południu Włoch może więc wydać się wizytą w całkiem innym miejscu, niż zwiedzanie północy. Źródłem wielu niezwykłych ciekawostek jest włoskie prawo - na terenie państwa znajdują się się między innymi dwa miasteczka, na terenie których całkowicie zakazane jest... umieranie.

Polaków zaciekawi z pewnością fakt, że we Włoszech nie brakuje polonijnych akcentów. To nie tylko Monte Cassino, ale nawet sam hymn państwa, w którego ostatniej zwrotce znajduje się nawiązanie do Polski i zaborów (podobnie jak w hymnie Polski znaleźć można nawiązanie do Włoch).

 

Co przywieźć z Włoch?

Włochy słyną z dobrego wina, które zawsze warto zabrać ze sobą do Polski. Oprócz win ten śródziemnomorski kraj produkuje także wspaniałe sery - jest ojczyzną parmezanu, gorgonzoli oraz gran padano. Z pewnością wspaniałą pamiątką lub prezentem dla bliskich i przyjaciół będzie oryginalna, włoska oliwa z oliwek. Wielbiciele gotowania powinni zaopatrzyć się w suszone pomidory, makarony, a także ocet balsamiczny. Włochy słyną także z dobrej kawy. Co jeszcze warto przywieźć z Włoch? Oprócz wina wytwarza się tutaj doskonałe likiery, między innymi oryginalne amaretto czy limoncello. To także miły prezent dla przyjaciela czy samego siebie poza sezonem urlopowym.

Decydując się na zakupy we Włoszech z pewnością warto rozważyć lokalne produkty spożywcze, a dopiero w drugiej kolejności komercyjne pamiątki wytwarzane specjalnie dla turystów.