Włochy: co warto zobaczyć?

Włochy to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów państw. Główną przyczyną popularności tego kierunku podróży jest łagodny, ciepły klimat, bliskość morza, zabytki sięgające czasów starożytności oraz włoska kultura, kuchnia, "atmosfera". Włochy to państwo z trzech stron otoczone Morzem Śródziemnym. Jednym z najbardziej charakterystycznych topograficznie państw są właśnie Włochy – mapa przypomina kształtem but na obcasie, z piłką pod postacią wyspy Sycylii.

Panuje tutaj klimat podzwrotnikowy, a krajobraz jest w przeważającej części kraju górzysty lub pagórkowaty. W tym kraju świetnie czują się zarówno wielbiciele morza, jak i gór. To właśnie na terenie Włoch znajduje się najwyższy masyw górski Europy, Mont Blanc. Turystyka we Włoszech ma się dobrze niezależnie od pory roku. Latem pojawia się tu najwięcej turystów, a zimą nie brakuje narciarzy i osób nastawionych na zwiedzanie w komfortowych temperaturach. Jeśli chodzi o narty Włochy są jedną z najchętniej wybieranych destynacji.

W państwie takim jak Włochy atrakcje czekają na turystów niemal na każdym kroku. Wybierając się do Włoch, z pewnością warto zaplanować zwiedzanie ważnych i znanych zabytków. Wiele z nich mieści się w Rzymie, Wenecji, Florencji, Pizie, Padmie. Ten śródziemnomorski kraj słynie z obiektów, które zna i rozpoznaje każdy: koloseum, krzywa wieża, Plac Świętego Piotra w Watykanie. A to tylko ułamek spośród licznych pięknych zabytków.

Aby zachwycić się architekturą sakralną warto odwiedzić Watykan, autonomiczne państwo wewnątrz Włoch, a także Rawennę – dawną stolicę cesarstwa zachodniorzymskiego. Wiele obiektów znajdujących się w tym mieście wpisane zostało na listę UNESCO. Miejscem, które zdecydowanie trzeba odwiedzić jest też opera La Scala w Mediolanie. Pięknym, typowym włoskim miasteczkiem jest San Gimignano, z kamienną zabudową i malowniczymi wieżami, które można zwiedzić w mniej niż trzy godziny. Niezapomniane wrażenie robi także Bergamo, małe miasteczko z zachowaną średniowieczną zabudową.

We Włoszech nie brakuje też wspaniałych widoków stworzonych przez naturę. Słynie z nich Sardynia, wyspa na południu pełna malowniczych zatok, skalnych ścian i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Do pięknych miejsc, które warto zobaczyć we Włoszech należy też ogromny cypel Monte Conero, znajdujący się na terenie nazywanym najpiękniejszym fragmentem adriatyckiego wybrzeża. Wielu turystów odwiedza też ponury, czynny wulkan. Wezuwiusz to nie tylko potęga natury, ale także wspaniałe widoki z góry na okolicę. Wielbiciele gór zachwycą się Trydentem i Dolomitami, a także masywem Gran Paradiso i dzikimi krajobrazami Abruzji.

Jeśli chodzi o wycieczki objazdowe Włochy są jednym z państw z najbogatszą ofertą. Po jednorazowej wizycie wielu turystów wraca tutaj regularnie, by cieszyć się lokalną kuchnią i klimatem, a także poznawać inne regiony.