Coraz więcej turystów!

W ubiegłym roku Portugalię odwiedziło w sumie ponad 10 mln turystów zagranicznych, co oznacza wzrost o prawie 10 proc. względem poprzedniego roku.

Najliczniejszą grupę turystów stanowią Brytyjczycy (16,9 proc.), następnie Hiszpanie (15,2 proc.), Francuzi (11,2 proc.), Niemcy (10,8 proc.) oraz Brazylijczycy (5,5 proc.).

Polacy znajdują się dopiero na 12 miejscu. (1,7 proc.). Latamy jednak coraz częściej i spędzamy w Portugalii coraz więcej czasu.

 

Dokąd najchętniej latamy?

Najwięcej Polaków wypoczywało w Regionie Lisboa szczególnie w stolicy Portugalii. Dużą popularnością cieszyło się też Algarve, co wynika m.in. z bezpieczeństwa tego regionu w porównaniu z innymi kierunkami sun& sea, bardzo dobrej infrastruktury oraz czystości plaż (85 z nich otrzymało w 2015 r. oznaczenie Blue Flag).

Wielu Polaków wybrało Maderę ze względu na charakterystyczny, „wiosenny” klimat wysp, oryginalną, egzotyczną roślinność oraz spokój mniej uczęszczanych plaż.

Polacy odwiedzali też Centro de Portugal, które przyciąga sanktuarium maryjnym w Fatimie, urokliwym Aveiro i uniwersytecką Coimbrą.

Co ciekawe, to jednak archipelag Azorów, z jeziorami w kalderach, wszechobecną hortensją i wulkanem Pico, odnotował największy, rekordowy wzrost liczby Polaków odwiedzających ten kierunek.

 

Gdzie zostajemy najdłużej?

Najdłużej turyści zatrzymywali się na Maderze (średnio 6 noclegów), w Algarve (prawie 5 noclegów), na Azorach (3-4 noclegi) oraz w regionie Lisboa (niecałe 3 noclegi, co sugeruje że zazwyczaj są to krótkie przyjazdy typu „city break”).

Dla całej Portugalii średni czas pobytu wyniósł ok. 3 noce.

 

Nowe połączenia lotnicze z Polski

Wybór regionów oraz długość pobytu Polaków w Portugalii w dużej mierze zależą od istniejących połączeń lotniczych i ich częstotliwości.

Nowością w tym roku są bezpośrednie loty do Porto oferowane aż przez 2 przewoźników.

Bezpośrednie loty do Portugalii oferują linie lotnicze TAP (na trasie Warszawa-Lizbona 4 połączenia tygodniowo, a w okresie letnim codziennie), Wizz Air (po dwa loty w tygodniu na trasach: Warszawa–Lizbona, a od 15 maja 2016 również Warszawa-Porto) oraz Ryanair (po dwa loty w tygodniu na trasie Warszawa Modlin-Lizbona, a od 2 listopada 2016 także Warszawa Modlin-Porto). Do Portugalii latają również czartery zamawiane przez biura podróży.

Można zatem przyjąć, że liczba Polaków odwiedzających Portugalię i odkrywających jej mniej znane regiony, nadal będzie rosła.

______________________________
Właśnie trwa 10. edycja konkursu TRAVELERY. To najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze. Poznaj nominowanych: