Berlin: pękło największe na świecie cylindryczne akwarium

Zlokalizowane w hotelu Radisson Blu, w pobliżu Alexanderplatz, akwarium AquaDom eksplodowało w piątek około godziny 6:00 rano. Jest to największe na świecie cylindryczne akwarium. Na miejsce natychmiastowo ruszyli pracownicy straży pożarnej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że ranne zostały dwie osoby. Z kolei gości, którzy byli zakwaterowani w obiekcie, ewakuowano.

– Zwracamy się z prośbą o omijanie okolic wypadku. Goście hotelu będą stopniowo opuszczać budynek. Na miejsce zdarzenia podstawiono w tym celu specjalne autokary – przekazała za pośrednictwem Twittera niemiecka policja.

Pękło największe cylindryczne akwarium na świecie – zobacz zdjęcia z miejsca zdarzenia >>

Przyczyny eksplozji akwarium w Berlinie

Siła żywiołu była tak duża, że w hotelu popękały szyby, a milion litrów wody wraz ze znajdującymi się w niej rybami zalało cały obiekt i ulicę. W akwarium żyło ok. 1500 ryb spośród 97 gatunków – wszystkie z nich najprawdopodobniej zdechły. Świadkowie zdarzenia przyznają, że zbiornik pękł momentalnie i po chwili rozpowszechnił się po budynku oraz pobliskiej ulicy, niszczący wszystko, co spotka na swej drodze.

– Przyczyna pęknięcia akwarium wciąż nie jest jasna. Na razie nic nie wskazuje na celowy, brutalny atak – informują funkcjonariusze niemieckiej policji. Dziennik „Bild” donosi natomiast, że dwa lata temu akwarium miało przejść gruntowny remont. Niewykluczone zatem, że wadliwe wykonanie obiektu mogło przyczynić się do wypadku. 

AquaDom to największe na świecie cylindryczne akwarium z wodą morską. Ulokowana w lobby hotelu Radisson Blu w berlińskiej dzielnicy Mitte konstrukcja liczy 16 m wysokości, 11,5 m średnicy i mieści 1 mln litrów wody. Do użytku została oddana w 2003 roku. 

AquaDom w Berlinie / Fot. Getty Images