Spis treści:

Reklama
  1. Jak wygląda pantera mglista?
  2. Gdzie występuje pantera mglista?
  3. Tryb życia i zachowanie pantery mglistej
  4. Czym żywi się pantera mglista?
  5. Zagrożenia dla pantery mglistej

W rodzinie kotowatych nie brakuje dobrze poznanych gatunków, ale niektóre wciąż skrywają wiele tajemnic. Do takich należy pantera mglista. Te piękne drapieżniki niezwykle skutecznie kryją się przed chcącymi poznać ich zwyczaje obserwatorami. Co wiemy na ich temat?

Jak wygląda pantera mglista?

Pantera mglista (Neofelis nebulosa), zwana również szarą, to średniej wielkości przedstawiciel podrodziny panter. Poza pięknym futrem, jej cechami charakterystycznymi są masywne i krótkie kończyny i wręcz nieproporcjonalnie długi ogon.

Jak duża jest pantera mglista?

Długość ciała (bez ogona) dojrzałego osobnika zamyka się w przedziale od 68 do 107 cm. Sam ogon mierzy od 60 do 90 cm, czyli niemal tyle samo, co tułów wraz z łbem. Wysokość w kłębie to około 50 cm. Masa ciała tego pięknego kota wynosi od 11 do 23 kg. Samice są nieco mniejsze i lżejsze od samców.

Umaszczenie pantery mglistej

Pantery mgliste to koty krótkowłose. Ich sierść ma zróżnicowane umaszczenie, od żółtobrązowego, przez szarobrązowe, po ciemnoszare. Kufa jest biała.

Zobacz także

Na szacie wyraźnie odznaczają się ciemniejsze wzory. Policzki kota zdobią jednolite czarne prążki, a czoło jest nakrapiane niewielkimi cętkami. Tułów pokrywają duże, nieregularne plamy. Bez względu na umaszczenie kota, cętki zawsze są ciemniejsze od szaty, a ich tylną krawędź częściowo otacza czarna obwódka.

Kły pantery mglistej

Pantera mglista otwiera paszczę szerzej niż większość kotowatych. Wówczas demonstruje ogromne kły o długości około 5 cm. Nie jest to rekord w królestwie kotów. Długość kłów tygrysa sięga 9 cm, a lwa afrykańskiego – nawet 10 cm. Należy jednak podkreślić, że w ujęciu proporcjonalnym to właśnie Neofelis nebulosa dzierży rekord w tej kategorii.

Gdzie występuje pantera mglista?

Silnie rozdrobnione populacje panter mglistych zamieszkują strefę subhimalajską w Nepalu, północno-wschodnie Indie, południową część Chin i Indochiny. Piękne leśne koty żyły także na Tajwanie. Niestety, w maju 2013 roku naukowcy uznali je tam za wymarłe.

Jeszcze niedawno sądzono, że przedstawiciele tego gatunku występują także na Sumatrze i Borneo. Badania genetyczne, które przeprowadzono w 2007 roku, ujawniły jednak, że tamtejsza populacja reprezentuje inny gatunek, nazwany panterą sundajską.

Środowisko życia

Pantery mgliste upodobały sobie pierwotne lasy tropikalne. Można je spotkać na wysokościach do 3000 metrów n.p.m. Badacze zaobserwowali ich obecność także w innych siedliskach – w przybrzeżnych lasach liściastych, lasach zrębowych i wtórnych, na łąkach i bagnach namorzynowych.

Tryb życia i zachowanie pantery mglistej

Pantery mgliste są kotami przede wszystkim nadrzewnymi. W koronach drzew odpoczywają, śpią i polują, ale sporo czasu spędzają też na ziemi, zwłaszcza w trakcie łowów. Są aktywne zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, przy czym należy podkreślić, że ich największa aktywność przypada na porę nocną.

Prowadzą samotny tryb życia. W pary łączą się tylko w okresie rozrodczym. Ciąża trwa 85–95 dni. Po tym czasie na świat przychodzi jedno lub dwa młode. W rzadszych przypadkach miot składa się z pięciu kociąt.

Należy podkreślić, że lwia część ustaleń na temat zwyczajów i zachowania panter mglistych została poczyniona na podstawie obserwacji osobników trzymanych w niewoli. W naturze te piękne koty są niezwykle skryte, a to sprawia, że badacze rzadko mają okazję je spotkać.

Przystosowanie do życia na drzewach

Pantera mglista jest niezwykle zwinnym zwierzęciem. Pełniący funkcję przeciwwagi długi ogon, duże, masywne łapy i krótkie kończyny są wręcz stworzone do wspinaczki. Naukowcy zauważyli, że przedstawiciele tego gatunku potrafią schodzić po pniach głową w dół, a nawet zwisać z gałęzi grzbietem w dół lub tylko na tylnych łapach. Takie umiejętności nie są często spotykane u tak dużych kotowatych.

Czym żywi się pantera mglista?

Tak jak inne kotowate, pantera mglista jest zoofagiem. Poluje na niewielką zdobycz. Jej zdobyczą są przede wszystkim małpy i ptaki, ale także gryzonie, ryby, a nawet młode jelenie. Polują także na zwierzęta gospodarskie – drób, kozy, trzodę chlewną i cielęta.

Strategia polowania

Przedstawiciele gatunku Neofelis nebulosa są samotnymi łowcami. Polują przede wszystkim w koronach drzew, ale także na ziemi. Polują z zaskoczenia. Gdy pantera mglista pochwyci ofiarę, zadaje jej śmierć ugryzieniem w kark, skutkującym złamaniem kręgosłupa.

Zagrożenia dla pantery mglistej

Pantera mglista jest gatunkiem zagrożonym wymarciem. Głównym zagrożeniem dla tych kotów jest utrata siedlisk, wynikająca z wylesiania w celach rolniczych. Nie bez znaczenia jest też działalność kłusowników. Ludzie polują na te piękne zwierzęta przede wszystkim dla skór i kłów, ale także dla mięsa.

Reklama

Pantery mgliste są objęte ochroną w większości ich zasięgu. W Bangladeszu, Birmie, Brunei, Chinach, Indochinach, Indonezji, Malezji, Nepalu i Tajlandii polowanie na te zwierzęta jest surowo zabronione. Z kolej w Laosie dozwolone są polowania regulowane.

Nasz autor

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama