Reklama

Spis treści

Reklama
  1. Pierwsza obserwacja wierzbówki zwyczajnej w Polsce
  2. Mała, brązowa, ale o silnym głosie – biologia wierzbówki zwyczajnej

Jest niepozorna i maleńka, ale w środowisku polskich birdwatcherów wzbudziła sensację. Wierzbówka zwyczajna po raz pierwszy w historii obserwacji pojawiła się w Polsce. Jest gościem z gorącego południa, a doleciała aż nad Bałtyk.

Pierwsza obserwacja wierzbówki zwyczajnej w Polsce

Jak donosi strona Birding Poland, obserwatorzy Jakub Szuksztul i Jakub Topoliński jako pierwsi stwierdzili obecność jednego samca wierzbówki zwyczajnej. Usłyszeli go na terenie Gdyni 28 maja. Śpiewał na nieużytkach w pobliżu gdyńskiej elektrociepłowni. W kolejnych dwóch dniach inni obserwatorzy potwierdzili, że ptak jest nadal obecny i po raz pierwszy go zobaczyli i sfotografowali, a nie tylko usłyszeli.

Ta obserwacja jest wyjątkowa, ale nie do końca niespodziewana. Wierzbówka występuje już np. w Wielkiej Brytanii, więc klimat chłodniejszy niż na południu Europy najwyraźniej jej tak bardzo nie przeszkadza. Ocieplający się klimat, a szczególnie brak srogich zim zapewne zachęcą tego ptaka do częstszych wizyt w Polsce.

Mała, brązowa ale o silnym głosie – biologia wierzbówki zwyczajnej

Wierzbówka zwyczajna (Cettia cetti) to niewielki ptak śpiewający, zamieszkujący głównie południową i środkową Europę, północną Afrykę oraz zachodnią i środkową Azję. Długość jej ciała to ok. 14 cm, waży zaledwie 12–15 gramów. Preferuje wilgotne siedliska z gęstą roślinnością, takie jak zarośla wzdłuż rzek, jezior, mokradeł i rowów. Występuje w trzech podgatunkach, różniących się zasięgiem geograficznym i nieznacznie ubarwieniem.

Jest niełatwa do zaobserwowania ze względu na skryty tryb życia i upierzenie w odcieniach brązu, doskonale maskujące ją wśród zarośli. Jednak jej obecność zdradza charakterystyczny, głośny i „eksplodujący” śpiew, często opisywany jako jedno z najgłośniejszych zawołań wśród małych ptaków europejskich. Gdy czuje się zagrożona, charakterystycznie unosi ogon do góry. Jej zauważenie w Polsce wymaga dużej wiedzy o ptakach – jest bardzo podobna np. do występującej u nas brzęczki.

Dzięki łagodnym zimom wierzbówka rozszerza swój zasięg na północ, m.in. do Wielkiej Brytanii, gdzie od pierwszego stwierdzenia w 1961 roku populacja znacznie wzrosła. Nie jest zagrożona wyginięciem i jest klasyfikowana jako gatunek najmniejszej troski (Least Concern) przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).

Reklama

Źródło: Birding Poland, Clanga.com

Nasza autorka

Magdalena Rudzka

Dziennikarka „National Geographic Traveler" i „Kaleidoscope". Przez wiele lat również fotoedytorka w agencjach fotograficznych i magazynach. W National-Geographic.pl pisze przede wszystkim o przyrodzie. Lubi podróże po nieoczywistych miejscach, mięso i wino.
Reklama
Reklama
Reklama