W tym artykule:

  1. Rekiny regulują łańcuchy pokarmowe
  2. Czy rekiny rzeczywiście mają zimną krew?
  3. Jedne z najdłużej żyjących zwierząt na świecie...
  4. ...w dodatku świecą w ciemnościach!
  5. Miliony lat temu rekinom groziło wyginięcie
Reklama

Rekiny zamieszkują oceany od setek milionów lat. Na drodze ewolucji przystosowały się do życia w trudnych, stale zmieniających się warunkach i, mimo że uchodzą za najsprawniejszych z podwodnych łowców, ich największym wrogiem nadal są ludzie.

W latach 1970-2018 populacja rekinów i płaszczek spadła o 70 proc. Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2019 r., doprowadziło do tego ich przełowienie. Obecnie 3/4 ze wszystkich zachowanych gatunków są zagrożone wyginięciem. Nie jest tajemnicą, że filmy takie jak „Szczęki”, „The Meg”, czy kontrowersyjna seria „Rekinado” nie wpływają korzystnie na wizerunek rekinów. W oczach wielu ludzi na całym świecie nadal są krwiożerczymi bestiami, które polują na ludzi. To oczywiście nie jest prawdą. Niepodważalnym faktem jest natomiast to, że rekiny odgrywają kluczową rolę w swoim środowisku, a ich brak zaburzy funkcjonowanie ekosystemów na całym świecie – nie tylko tych podwodnych.

Rekiny regulują łańcuchy pokarmowe

Po tym jak rekiny niemal całkowicie zniknęły z Morza Corteza na skutek przełowienia, ich miejsce w łańcuchy pokarmowym zaczęły zajmować inne gatunki. W tym samym czasie komercyjne połowy znacząco obniżyły też liczebność głowomłotów, solandr, marlinów czy mieczników. Naukowcy uważają, że spadek liczby rekinów jest jednym z powodów, dla których kałamarnica Humboldt coraz liczniej pojawia się w tym regionie. Dorosłe osobniki dorastają nawet do ponad 2 metrów i ważą około 45 kg. Co prawda żyją tylko kilka lat, ale rozmnażają się znacznie szybciej od rekinów.

Ludzie boją się rekinów, ale to my jesteśmy dla nich największym zagrożeniem. Oto dowody

Od połowy XX wieku badacze rejestrują gwałtowny spadek liczebności rekinów. Czyja to wina? Nasza.
Rekiny
fot. Getty Images

Czy rekiny rzeczywiście mają zimną krew?

Jak wynika z tegorocznego badania opublikowanego przez Brytyjskie Towarzystwo Ekologiczne, rekiny wcale nie są zimnokrwiste, a przynajmniej nie wszystkie. Żarłacz biały i rekin łososiowy potrafią wewnętrznie regulować swoją temperaturę, co czyni je rybami endotermiczny. Naukowcy dowodzą, że przedstawiciele takich gatunków pływają ponad półtora raza szybciej od ryb, które podlegają temperaturze zewnętrznej.

Jedne z najdłużej żyjących zwierząt na świecie...

Rekiny osiągają dojrzałość dopiero w wieku 150 lat i są najdłużej żyjącymi kręgowcami znanymi człowiekowi. W badaniu z 2016 r. naukowcy odkryli, że rekiny polarne żyją co najmniej 272 lata, przy czym większość z nich dożywa około 392 lat.

...w dodatku świecą w ciemnościach!

Autorzy badań opublikowanych w „Frontiers in Marine Science” dowodzą, że niektóre rekiny są bioluminescencyjne i potrafią świecić własnym światłem kilkaset metrów pod powierzchnią wody. Przykładem takiego osobnika jest liksa, który osiąga rozmiary od 1,4 do 1,8 m i jest największym znanym na świecie rekinem bioluminescencyjnym. Badacze odkryli, że żarłacz Etmopterus granulosus i Etmopterus lucifer również mają zdolności bioluminescencyjne. O ich życiu codziennym jak na razie nie wiadomo za wiele, ponieważ pływają przeważnie w częściach oceanów trudno dostępnych dla człowieka.

Około 19 mln lat temu niewyjaśnione zjawisko uśmierciło 90 proc. rekinów.

Znalezione wśród wód Oceanu Spokojnego skamieniałości ujawniły nowy fakt o świecie sprzed milionów lat – nieznane wydarzenie sprawiło, że większość żyjących 19 mln lat temu rekinó...
Rekin
Getty Images

Miliony lat temu rekinom groziło wyginięcie

Mimo że rekiny są drapieżnikami szczytowymi, na pewnym etapie ewolucji wymierały w niepokojącym tempie. Naukowcy twierdzą, że 19 milionów lat temu ponad 90 proc. rekinów zniknęło z oceanów. Do dziś nie udało się ustalić, co spowodowało niemal masowe wymieranie zwierząt, które trwało nawet do 100 tys. lat. Na podstawie aktualnej wiedzy badacze potwierdzili jednak, że w tamtym czasie Ziemia nie borykała się z kryzysem klimatycznym.

Jak widać, rekiny kryją pod wodą jeszcze wiele tajemnic na swój temat.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama