W tym artykule:

  1. Skalny kościół z wyjątkowym odkryciem
  2. Co symbolizował dolar piaskowy?
  3. Nowa atrakcja turystyczna w Turcji
Reklama

Turystyczny potencjał Turcji nie ogranicza się do uwielbianej przez wczasowiczów Antalyi czy Bodrum. Ojczyzna świętego Mikołaja (biskupa) może poszczycić się fascynującymi regionami również w interiorze. Za jeden z najbardziej malowniczych uchodzi Kapadocja, gdzie znajdują się słynne podziemne miasta.

Skalny kościół z wyjątkowym odkryciem

Jednym z ciekawszych, choć wciąż mało popularnych, regionów w Turcji jest Eğil. Okolica z roku na rok wzmacnia swoją pozycję jako ośrodek turystyki kulturalnej i religijnej. Podróżni przyjeżdżają tam, aby zobaczyć między innymi zamek asyryjski, w którym pochowano proroków Zülkifla i Elyesa (obaj wymienieni w Koranie). Eğil może jednak fascynować nie tylko wyznawców islamu. To też ważne miejsce w historii Żydów i chrześcijan. Przypomina o tym kościół w skale, będący miejscem szokującego odkrycia badaczy.

Chodzi o skamieniałość stworzenia żyjącego na wybrzeżach Oceanu Spokojnego. To dolar piaskowy. Znalezisko jest owocem prac wykopaliskowych rozpoczętych 2 lata temu. Skalny kościół jest częścią klasztoru Mor Yuhanna. Yuhann to nie kto inny, jak Jan z Efezu. Duchowny jest uważany za jednego z pierwszych i najważniejszych historyków piszących w języku syriackim.

Skalny kościół w Turcji skrywał cenną skamieniałość / Antolian Archeology

Co symbolizował dolar piaskowy?

Ministerstwu Kultury i Turystyki zależy na tym, aby liczący prawdopodobnie 1600 lat kościół został udostępniony turystom. Profesor Vecihi Özkaya, koordynujący wykopaliska na miejscu, powiedział, że archeolodzy odnaleźli tam monety państw europejskich i Imperium Osmańskiego oraz relikwie sakralne, cenione przez chrześcijan. Jedno z odkryć jest nadzwyczaj wyjątkowe.

– Znaleźliśmy skamieniałość stworzenia, które żyło na wybrzeżach Oceanu Spokojnego. W świecie chrześcijańskim była uznawana za przedmiot związany z wiarą w Chrystusa. Jego skrzydła z pięcioma gwiazdkami symbolizują narodziny, śmierć i wniebowstąpienie Chrystusa. Dlatego [badany obiekt – przyp. red.] ma niezwykłą cechę jako kościół, w którym przechowywane są święte relikwie, ważne dla chrześcijan – mówi cytowany przez serwis Arkeonews.

Dlaczego dolar piaskowy miał symbolizować narodziny, ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Jezusa? Żyjątko to miało pięć otworów. Cztery na końcach skrzydeł układających się w gwiazdę i jeden w środku. Cztery dziury miały przedstawiać rany Chrystusa na przybitych do krzyża dłoniach i stopach. Środkowy otwór miał być z kolei odpowiednikiem boku Jezusa przebitego włócznią.

Archeolodzy odnaleźli prawdopodobnie najstarszy chleb na świecie. Spędził w piecu tysiące lat

To już kolejne cenne odkrycie archeologiczne w tureckiej neolitycznej osadzie. Badacze ustalili, że znalezisko to chleb. Aż trudno uwierzyć, ile ma lat. Jest czerstwy od tysiącleci.
Archeolodzy odnaleźli prawdopdoobnie najstarszy chleb na świecie
Archeolodzy odnaleźli prawdopdoobnie najstarszy chleb na świecie, fot. Anatolian Archeology

Nowa atrakcja turystyczna w Turcji

Co wiadomo o kościele w skale? Özkaya przekazał, że świątynia powstała po połączeniu dwóch grobowców skalnych. Jak dodał, to ważne, ponieważ na murach zachowały się krzyże symbolizujące mniejszości chrześcijańskie zamieszkujące region w różnych okresach. Niektóre żyją tam do dziś.

Wkrótce kościół zostanie otwarty dla zwiedzających. Na miejscu przeprowadzono już dokumentację i prace porządkowe. Do świątyni w skale będą prowadziły schody, zbudowane z myślą o turystach krajowych i zagranicznych.

Reklama

Źródło: Antolian Archeology.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama