Park Archeologiczny w Pompejach ostrzega. Nie daj się oszukać przed wizytą!
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca do parku archeologicznego w Pompejach wejdziesz za darmo. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i… nie dać się naciągnąć. Włoscy muzealnicy alarmują, że oszuści próbują sprzedawać bilety, które są bezpłatne.

Spis treści:
Pompeje w dzisiejszych Włoszech są jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych świata. To miejsce odwiedza co roku nawet 4 mln osób! Nic dziwnego. Dwa tysiące lat temu wulkan przykrył tutaj całe miasto. Dzięki temu stało się dla archeologów kapsułą czasu, która każdego roku jest odkrywana w czasie wykopalisk. Oczom ukazują się kolejne domy pozostawione wraz z całym wyposażeniem przez ich mieszkańców w popłochu.
Darmowe wejściówki do Pompejów
Niewiele osób wie, że to stanowisko archeologiczne można odwiedzić za darmo. Bezpłatne wejście obowiązuje w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Jest to część szerszej akcji we Włoszech, którą resort kultury zainicjował w 2014 roku. Nosi nazwę „Domenica al Museo”, czyli dzień w muzeum. Za darmo można wejść w ten jeden dzień w miesiącu też do Koloseum czy do Forum Romanum oraz wielu innych obiektów związanych z dziedzictwem kulturowym.
Tłumy są wówczas bardzo duże, więc należy rozważyć i zastanowić się, czy nie lepiej przyjść innego dnia. Koszt wejścia do Pompejów w zależności od pakietu wynosi od 18 do 35 euro.
Kup pan (darmowy) bilet
Park archeologiczny w Pompejach wydał właśnie ostrzeżenie przed naciągaczami, którzy próbują sprzedać wejściówki na darmowy dzień. – Niestety, potwierdziliśmy, że dni te zostały wykorzystane przez osoby trzecie do odsprzedaży biletów, które powinny być bezpłatne, niczego niepodejrzewającym zwiedzającym, wyrządzając tym samym poważne szkody nie tylko oszukanym w ten sposób osobom, ale także Parkowi Archeologicznemu w Pompejach – mówi dyrektor parku, Gabriel Zuchtriegel.
Z komunikatu wynika, że od teraz wejściówek nie będzie można pozyskać szybciej. Będę wydawane tylko tym osobom, które stawią się osobiście i tuż przed wejściem na teren parku. Ma to zapobiec nielegalnym praktykom.
Kolejki będą pewnie nadal długie, obecnie czas oczekiwania na wejście wynosi około pół godziny. Należy też pamiętać, że wprowadzono limit wejść – to 20 tys. osób. W ostatnich tygodniach teren przed rezerwatem wydzielono z pomocą 250 barierek, które mają porządkować ruch turystyczny. Kto pierwszy, ten lepszy.
Źródło: Park Archeologiczny w Pompejach
Nasz autor
Szymon Zdziebłowski
Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.