Choć wielu osobom nadal może wydawać się to kontrowersyjne i niezrozumiałe, zwierzęta, podobnie jak ludzie, odczuwają konkretne emocje. Niestety nie potrafią wyrazić ich werbalnie, dlatego często są błędnie interpretowane przez ich opiekunów. Mamy tendencję do antropomorfizacji zwierząt, doszukując się w nich ludzkich ekspresji, a okazuje się, że klucz do zrozumienia naszych pupili znajduje się nie gdzie indziej, a w ich sercach. Na przykład niedźwiedzie amerykańskie nie zachowują się inaczej, kiedy przelatują nad nimi drony, ale naukowcy zbadali, że obecność latających obiektów bardzo je niepokoi, nawet jeśli tego nie pokazują.

Emocje u zwierząt – jak je rozpoznać?

Claudia Wascher z Anglia Ruskin University przygotowała opracowanie ostatnich odkryć naukowców, którzy badali emocje zwierząt właśnie. W tym celu zmierzyli, jak częstotliwość rytmu ich serc zmienia się w zależności od różnych sytuacji – to pozwoliło im zbliżyć się odpowiedzi na pytanie, jak czuje się nasz pies.

Zarówno u ludzi, jak i u zwierząt natężenie emocji jest związane z liczbą uderzeń serca na minutę. Dzięki specjalnym pasom do pomiarów tętna naukowcy mogli lepiej poznać emocjonalny świat zwierząt. Jak udało im się ustalić, akcja serca u czworonogów i nie tylko znacznie przyspiesza, kiedy dochodzi do walk lub innych sytuacji wzbudzających agresję. Tętno wyraźnie uspokaja się z kolei podczas przyjaznych interakcji, również podczas wzajemnego uwodzenia.

Synchronizacja emocjonalna 

Badacze posłużyli się przykładem gęsi gęgawych, u których tętno podczas odpoczynku wynosi średnio 84 uderzenia na minutę, a w czasie konfrontacji z innymi osobnikami wrasta nawet do 157 uderzeń. Teoretycznie tę zależność można wytłumaczyć aktywnością fizyczną, która zawsze pobudza akcję serca, ale naukowcy ustalili, że tętno przyspiesza nie tylko u gęsi czynnie zaangażowanych w walkę, ale również obserwujących. W tym przypadku przyspieszenie bicia serca jest zatem związanie nie z wysiłkiem, a z pobudzeniem emocjonalnym. Co ciekawe, u gęsi obserwujących walki swoich partnerów lub innych bliskich osobników, tętno było jeszcze wyższe.

Podobne zjawisko zaobserwowano pomiędzy psami i ich właścicielami. Badanie wykazało, że liczba uderzeń serca na minutę u psów wzrasta wtedy, kiedy opiekunom podnosi się tętno. To oznacza, że ich stany emocjonalne są zsynchronizowane pomimo przynależności do różnych gatunków. Warto dodać, że zależność była silniejsza, jeśli pies mieszkał ze swoim właścicielem przez wiele lat.

Badania naukowców nad emocjami i tętnem zwierząt pozwoliły im zauważyć jeszcze jedno powiązanie ze zdolnościami poznawczymi. U szympansów przykładowo, liczba uderzeń serca na minutę zmieniała się w zależności od tego, czy na zdjęciach przedstawiane były małpy nastawione agresywnie lub przyjaźnie. Inna badania wykazały z kolei, że kozy, konie, bydło, czy szpaki europejskie doświadczają podwyższonego tętna w trakcie zdobywania nowych umiejętności, co świadczyło również o ich zaangażowaniu emocjonalnym.