Rzym jest jedną z najchętniej odwiedzanych stolic w Europie. Spora w tym zasługa nie tylko włoskiej kuchni, ale też, a może i przede wszystkim, światowej sławy zabytków. Obiekty takie jak Koloseum, Forum Romanum czy Panteon to obowiązkowe miejsca do odwiedzania podczas podróży do Wiecznego Miasta.

Mural sprzed dwóch tysięcy lat

Fenomen stolicy Włoch polega jednak na tym, że choć o jej historii napisano już setki, jeśli nie więcej książek, nadal poznajemy nowe fakty sprzed wieków. Niedawno archeolodzy trafili między innymi na wysypisko medycznych odpadów czy marmurową głowę znanego bóstwa. Najnowsze odkrycie rzuca z kolei nowe światło na luksusową stronę życia w starożytnym Rzymie.

Jak na stolicę cesarstwa przystało, Rzym zamieszkiwało wielu możnych, po których zostały liczne dobra. Złote monety to tylko niektóre ze znajdowanych przez badaczy artefaktów. Niektóre są naprawdę wyjątkowe. Tak jak nienaruszony mural wykonany z muszli, kamieni, minerałów i importowanych płytek. To swoisty przykład luksusu sprzed ponad 2000 lat. Ozdobę odnaleziono w pozostałościach rzymskiego domu w pobliżu Koloseum. Tego typu miejsca nazywano wówczas domus.

Luksus po rzymsku

O jakości i rozmachu muralu świadczą nie tylko jego imponujące rozmiary. Najwięcej zdradzają szczegóły, czyli pojedyncze materiały, jakie wykorzystano do jego budowy. Są to między innymi: egipskie płytki, kolorowe szkło, marmur i specjalny kamień wulkaniczny.

Dzieło sztuki powstało między I a II w. p.n.e. Zdobienia przedstawiają broń i instrumenty wiszące wzdłuż statków i trójzębów. Według archeologów wojenne motywy sugerują, że mural został zaprojektowany na zlecenie bogatego rzymskiego oficera. Wyjątkowa ozdoba miała być uwiecznieniem jego sukcesu militarnego.

Sukcesy zawodowe ani majątek nie zagwarantowały długiego życia w luksusie żołnierzowi. Dowody wskazują, że właściciel wraz z rodziną wypadli z łask, gdy do władzy doszedł cesarz August. Prawdopodobnie byli przedstawicielami innej opcji politycznej. Domus został w całości zasypany. Bezpośrednio na nim wybudowano magazyn zbożowy.

Mural w pobliżu Koloseum / Włoskie Ministerstwo Kultury

Nowe atrakcje turystyczne w Rzymie

Co ciekawe, domus stał na Palatynie, czyli jednym z siedmiu wzgórz Rzymu. To właśnie tam osiedlali się najbardziej wpływowi mieszkańcy. O tym, jak żyli, wciąż dowiadujemy się coraz więcej. Cennym źródłem wiedzy na ten temat jest otwarty dla turystów Domus Tiberiana. Obiekt został udostępniony zwiedzającym na początku grudnia po 50 latach renowacji.

– Niewiele jest miejsc takich jak Domus Tiberiana, w których można naprawdę oddychać przeszłością – mówił Giorgio Franchetti, archeolog i historyk starożytnego Rzymu, w rozmowie z CNN.

Na Palatynie cały czas trwają wykopaliska archeologiczne. Jak przekazał w oświadczeniu Alfonsina Russo, dyrektor Parku Archeologicznego Koloseum, prace mają zakończyć się w pierwszych miesiącach 2024 r. Badaczom zależy na tym, aby to miejsce zostało udostępnione turystom tak szybko, jak to możliwe.