Jeśli ktokolwiek z was ma jeszcze wątpliwości na temat zwierzęcego intelektu, niech zobaczy to zestawienie. Poniżej zestawienie najmądrzejszych zwierząt na świecie:

Krukowate (kruki, wrony i gawrony)

Ranking na najbardziej inteligentne zwierzęta na świecie otwierają ptaki zaliczane do rodziny krukowatych. Słyną z wysokiego IQ, potrafią naśladować ludzki głos, imitować inne dźwięki i rozwiązywać zagadki.

Zobaczcie to na przykładzie tego eksperymentu. Naukowcy wzięli na warsztat baśń Ezopa, wedle której wrona chciała napić się wody z dzbana, jednak poziom cieczy był zbyt niski, by mogła go dosięgnąć. Zaczęła więc wrzucać okoliczne kamyki do naczynia i poziom wody podniósł się na tyle by mogła się napić. Eksperyment pokazał, że baśń jest jak najbardziej prawdziwa.

Ośmiornice

Te stworzenia zadziwiają ludzi wieloma cechami. Niektóre potrafią zmieniać wygląd tak, że praktycznie stają się niewidzialne pod wodą. Inne polują na przynętę wykorzystując do tego małe stworzonka złapane wcześniej. Ten eksperyment natomiast pokazuje jak potrafią radzić sobie z zupełnie nowymi problemami – na przykład ucieczką z zamkniętego słoika!


 

Papugi

Mówiąca papuga na ramieniu pirackiego kapitana albo towarzysząca kataryniarzom to bardzo popularny motyw w literaturze i popkulturze. Ale czy wiedzieliście, że te ptaki potrafią rozwiązywać skomplikowane zagadki? Wystarczy spojrzeć na tę ślicznotkę, która potrafi dopasowywać elementy kolorami. 
 

 

Świnie

Podobny test bez kłopotu zdają świnie. Te zwierzęta tworzą skomplikowane układy społeczne, uczą się, a nawet potrafią grać w gry video. Zobaczcie jak ten maluch radzi sobie z używaniem joysticka!
 

 

Małpy człekokształtne

Badania zachowań szympansów, goryli i orangutanów to osobny rozdział, który mógłby być cyklem artykułów. Jednak nie mogło ich zabraknąć w tym zestawieniu. Oto przykład – szympansy rozpoznają się same w lustrze. 
 

 

Pszczoły

„Nagrałam wideo podczas przerwy obiadowej w pracy. Od klienta dostałam napój gazowany, ale wkrótce pszczoły mi go ukradły” – pisze autorka nagrania, na którym dwie pszczoły... odkręcają butelkę. Choć wielu internautów podważało jego autentyczność, to filmik stał się w mgnieniu oka hitem w sieci. Do tej pory wideo odtworzono prawie 2 mln razy. 

Krowy

Na koniec krowy. Po obejrzeniu tego filmiku już chyba nikogo nie nazwiecie „krową”, mając na myśli obrażenie go. Te zwierzęta są nie tylko inteligentne, ale i wrażliwe. Potrafią docenić piękno muzyki.