W tym artykule:

  1. Inteligencja pszczół niedoceniana
  2. Czy rzeczywiście odkręciły butelkę?
Reklama

Film przedstawiający dwie pszczoły współpracujące przy otwieraniu butelki napoju gazowanego przyciągnął uwagę internautów z całego świata. Spora część widzów uznała nagranie za fałszywe, ale administratorzy kanału „Viral Hog" na YouTubie, na którym pojawiło się wideo, twierdzą, że jest autentyczne.

Pszczoły = życie. Oto 3 tipy, by pomóc je chronić

Te dzielne owady zapylają 90 proc. wszystkich drzew i krzewów owocowych na świecie, a ich ścisła współpraca z kwiatami trwa nieprzerwanie od milionów lat. I pewnie dalej żyłyby sobie dale...
Pszczoła
Getty Images

Trwający zaledwie 10 sekund materiał został nakręcony 17 maja 2021 r. w São Paulo w Brazylii. „Nagrałam wideo podczas przerwy obiadowej w pracy. Od klienta dostałam napój gazowany, ale wkrótce pszczoły mi go ukradły” – pisze autorka nagrania. Na filmie widzimy, jak dwie pszczoły przesunęły i podniosły z grubsza już odkręconą zakrętkę, by dostać się do napoju. W nagraniu słychać, jak kobieta mówi po portugalsku: „Pszczoły połączyły siły, żeby ukraść mój napój”.

Inteligencja pszczół niedoceniana

Wszyscy wiemy, jak ważna jest praca pszczół dla środowiska, naszego rolnictwa i światowej gospodarki. Wciąż jednak nie doceniamy innych umiejętności tych pracowitych owadów. W mediach popularnonaukowych pojawiło się wiele artykułów na temat doskonałego węchu pszczół, który pozwala im np. m.in. wykrywać COVID-19.

„Cóż za inteligencja istnieje w tak małym móżdżku?” – zapytał jeden z widzów pod nagraniem z São Paulo. W ostatnich latach nauka niejednokrotnie udowodniła, że rozmiar mózgu zwierzęcia to nie wszystko. Po pierwsze, małe zwierzęta mają znacznie mniejszą masę ciała, więc naturalnie ich mózgi także są mniejsze. Ponadto większe znaczenie dla zdolności poznawczych zwierzęcia ma złożoność połączeń między neuronami, a nie wielkość samego organu.

Dlaczego pszczoły sępowe jedzą padlinę?

Dieta większości pszczół na świecie składa się z pyłków kwiatowych i nektaru. Jest jednak gatunek, który ewoluował, żeby żywić się padliną.
Pszczoły sępowe
fot. Quinn McFrederick

Mimo posiadania mózgu wielkości nasiona trawy – w przybliżeniu 0,0002 proc. wielkości ludzkiego mózgu – pszczoły okazały się zaskakująco inteligentne, co udowadniają liczne badania. Owady te mogą nie tylko uczyć się od siebie nawzajem i używać narzędzi, ale także potrafią liczyć i wykonywać podstawowe równania matematyczne.

Czy rzeczywiście odkręciły butelkę?

Naukowo potwierdzone umiejętności pszczół nadal nie dają jasnej odpowiedzi, czy byłyby w stanie celowo współpracować, żeby odkręcić butelkę ze słodkim płynem. Możliwe, że tym razem pszczołom po prostu się poszczęściło.

Z drugiej strony natura może nas jeszcze zaskoczyć. W badaniach na trzmielach wytrenowano owady tak, by rzucały piłką do bramki, za co czekała je nagroda. W celu zdobyć gola owady musiały naśladować swoje ruchy i uczyć się na własnych błędach, co potrafiły zrobić z zadziwiającą łatwością. Możliwe więc, że pszczoły też nauczyły się, że za współpracę przy odkręcaniu butelki czeka je nagroda.

„Kiedyś takie umiejętności przypisywano tylko ludziom, potem naczelnym, następnie ssakom morskim, a później ptakom. Teraz zdajemy sobie sprawę, że wiele gatunków zwierząt jest w stanie zrozumieć, w jaki sposób dany przedmiot może zostać użyty do osiągnięcia celu” – pisali naukowcy w magazynie „Science” w 2017 r. Zaś nagranie z Brazylii – o ile nie jest sfabrykowane – tylko to potwierdza.

Źródło: ScienceAlert

Jak zginął Michael Rockefeller? Zagadka śmierci amerykańskiego milionera rozwiązana

Michael Rockefeller miał zostać zjedzony przez papuaskich kanibali. O tej historii mówił cały świat. Co tak naprawdę wydarzyło się w 1961 roku?
Kto zjadł Rockefellera?
Fot. Getty Images

Tajemnicza rakieta uderzyła w Księżyc. Astronomowie już wiedzą, do kogo należała

Tajemnicza rakieta uderzyła w Księżyc z prędkością ok. 9650 km/godz. Do niedawna wszyscy sądziliśmy, że może to fragment rakiety nośnej Falcon 9 miliardera i założyciela SpaceX Elona ...
rakieta uderzy dziś w Księżyc
fot. Getty Images

Sensacyjna sekcja zwłok wieloryba. Pod płetwą znaleziono "ludzką" dłoń

Sekcja zwłok wieloryba, w której uczestniczył dr Mark Scherz. Zdjęcie, na którym trzyma ogromną pięciopalczastą dłoń, podbiło naukowego Twittera.
Sensacyjna sekcja wieloryba. Pod płetwą znaleziono ludzką dłoń
fot. Getty Images
Reklama

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.

Reklama
Reklama
Reklama