Niektóre gatunki kałamarnic żyją w głębinach mórz i oceanów. Jednak zazwyczaj nie zagłębiają się dalej niż poniżej 1200 metrów. Zespół badaczy, który poszukiwał wraku zaginionego okrętu z czasów II wojny światowej natknął się na niezwykle rzadką kałamarnice wielkopłetwą (ang. bigfin squid). Ten głowonóg z rodziny Magnapinnidae znajdował się na głębokości 6200 metrów. W ten sposób pobił rekord innej kałamarnicy z Oceanu Spokojnego, która pływała 4700 metrów pod wodą. Odkrycie zostało opisane na łamach czasopisma Marine Biology.

Być może w nieodkrytych głębinach żyje dużo więcej kałamarnic

Michael Vecchione, pracownik Narodowej Agencji Oceanicznej i Atmosferycznej, był jedną z osób, które analizowały wystąpienie kałamarnicy na tak dużej głębokości. Według niego to nie jest przypadek. - To tylko rzadki przykład, że na dużych głębokościach może żyć więcej głowonogów. Są po prostu trudne do zaobserwowania, dlatego nasza wiedza o nich, jest tak niewielka. - mówi Vecchione w rozmowie z Live Science.  Odkrycie jest o tyle zaskakujące, że pojawiają się pytania, jak kałamarnica z rodziny Magnapinnidae jest w stanie przetrwać tak głęboko pod wodą. Ciśnienie atmosferyczne jest tam bowiem kilkadziesiąt razy większe.

Oprócz wraku, na dnie znaleziono również rzadką kałamarnice

Grupa badawcza w ubiegłym roku poszukiwała wraku okrętu amerykańskiego niszczyciela typu Fletcher USS Johnston. Został zwodowany w maju 1942 roku. Rok później został włączony do działań wojennych. Brał udział między innymi w bitwach o wyspy Gilbert i Marshall, kiedy Stany Zjednoczone walczyły z Japonią na Pacyfiku oraz w bitwie o Guam. Ostatecznie został zestrzelony na Morzu Filipińskim 27 października 1943 roku. 31 marca 2021 roku łódź podwodna DSV Limiting Factor (ta sama, która w czerwcu 2020 roku zeszła na dno Rowu Mariańskiego), z kapitanem Victorem Vescovo na czele odnalazła wrak tego okrętu na głębokości 6 460 m.

W trakcie czterogodzinnego zejścia na dno, naukowcy zauważyli kałamarnice. Chociaż łódź była zbyt wysoko, żeby zrobić idealne zdjęcie, udało się odwzorować jej wygląd i ocenić systematykę na podstawie cech charakterystycznych. To między innymi olbrzymie tylne płetwy i sposób poruszania się. Na tej podstawie naukowcy wywnioskowali również, że ten osobnik był najprawdopodobniej bardzo młody. Dorosłe kałamarnice wielkopłetwe mogą mieć nawet 8 metrów długości. Mają bardzo długie ramiona. Żyją głównie w Oceanie Spokojnym. Niestety ponieważ nigdy żaden osobnik nie został schwytany i dokładnie zbadany, wciąż niewiele wiadomo o tym gatunku kałamarnicy.   

Źródło: Live ScienceMarine Biology