Najstarszy pies na świecie? W grudniu 2022 roku tytuł ten trafił do 23-letniego czworonoga rasy chihuahua ze Stanów Zjednoczonych. Jak się później okazało, Spike, czyli dotychczasowy rekordzista, nie jest najstarszy. Według Księgi Rekordów Guinnessa, więcej „wiosen na karku” ma Bobi, pochodzący z Portugalii pies stróżujący, który w maju skończył 31 lat. 

Ile lat ma najstarszy pies na świecie?

Bobi to najstarszy pies na świecie. Pupil urodził się 11 maja 1992 roku, co oznacza, że w 2023 r. skończył 31 lat, co jest rekordem wszech czasów. Na co dzień mieszka w miejscowości Conqueiros nieopodal miasta Leiria w środkowej Portugalii.

Psi rekordzista od momentu wpisania do Księgi Guinnessa cieszy się dużym zainteresowaniem mediów, ale także naukowców z całego globu. Czworonoga odwiedziła m.in. Karin Becker. Znana amerykańska ekspertka z dziedziny weterynarii przyznała, że sekretem długowieczności Bobiego jest dobrze dobrana dieta.  

Bobi regularnie spożywa dobrej jakości jedzenie, którym żywi się człowiek. Jednak posiłki nie zawierają przypraw. Pozbawione są też konserwantów oraz składników syntetycznych – przyznaje Becker. I dodaje: – Bobi je nie tylko mięso drobiowe czy wieprzowinę, ale również ryby, które są bogate między innymi w kwasy tłuszczowe omega-3. Co ważne, tak urozmaicone posiłki otrzymuje codziennie. 

Z kolei kanadyjski badacz Peter Dobias, który również odwiedził najstarszego psa w historii, przekonuje, że wpływ na długie życie Bobiego ma wiele czynników. 

– Bobi żyje na wsi, chodząc bez łańcucha, ma stosunkowo bezstresowe otoczenie, regularne posiłki oraz kochających go opiekunów. Być może wpływ na niespotykaną jak na psa długowieczność ma też czynnik genetyczny – podkreśla. 

Psi rekordzista ma jednak za sobą poważne problemy zdrowotne. Jak wspomina jego właściciel, Leonel Costa, Bobi w 2018 roku doznał wylewu krwi do mózgu.  Dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy wówczas od kilku weterynarzy, Bobi jest wciąż z nami – zaznacza opiekun pupila. 

Poprzedni rekordzista 

Poprzedni psi rekordzista w chwili wpisania do Księgi Rekordów Guinnessa miał 23 lata i 43 dni, czyli około 115 lat „ludzkich” (przyjęło się, że jeden rok małego pieska to odpowiednik pięciu lat człowieka). Spike ważył zaledwie 5,85 kg i mierzył 22,86 cm wzrostu. Chihuahua przeważnie osiągają wagę pomiędzy 1,5 kg a 3 kg i dożywają od 12 do nawet 20 lat. 

Pod opiekę Rity Kimbell psiak trafił, gdy miał 10 lat. Wcześniej błąkał się samotnie po ulicach miasta Camden i żywił się resztkami, które podrzucali mu pracownicy pobliskich sklepów. Kobieta nie ukrywa, że czworonóg był w bardzo złym stanie i potrzebował pomocy. – Miał ogoloną tylną część ciała, plamy krwi na karku od łańcucha lub sznura i wyglądał dość kiepsko – przyznaje. 

Kimbell nie wahając się ani chwili, zabrała bezpańskiego psa ze sobą. Reakcja czworonoga mocno ją wówczas zaskoczyła. – Otworzyliśmy drzwi samochodu, aby posadzić naszego wnuka w foteliku samochodowym, a Spike od razu wskoczył i usiadł na siedzeniu, jakby wiedział, dokąd jedziemy – wspomina mieszkanka stanu Ohio. 

Spike to jeden z najstarszych psów na świecie / Źródło: guinnessworldrecords.com

Pupil otrzymał imię Spike po czworonogu z serii kreskówek „Looney Tunes”. Co ciekawe, psi bohater ze słynnej animacji, w przeciwieństwie do najstarszego psa na świecie, był potężny i bardzo agresywny. – Mój pies wydawał się przeciwieństwem. Był mały i przyjazny, więc pomyślałam, że to po prostu do niego pasuje – mówi Kimbell.

Kobieta zapewnia, że Spike na co dzień jest bardzo grzecznym psem. Nigdy nikogo nie ugryzł i, mimo upływu lat, wciąż entuzjastycznie merda ogonkiem, gdy się do niego mówi. Problemy ze wzrokiem i słuchem powodują, że psi emeryt robi się czasami drażliwy i trudno go pogłaskać. – Jest przyjazny, ale ponieważ niedowidzi i niedosłyszy, czasami robi się drażliwy. Wtedy po prostu chce mieć spokój – dodaje pani Rita. 

Jak Spike osiągnął taki wiek? Za sukcesem stoi nie tylko codzienna rutyna czy zbilansowana dieta, ale również, a może i przede wszystkim, ogromna miłość opiekunów. Rita Kimbell zaapelowała przy okazji do innych właścicieli czworonogów, by nie zapominali także o aktywności swoich pupili. Spike – oprócz drzemek i dobrych smakołyków – uwielbia częste spacery po farmie, gdzie wychowywał się w otoczeniu innych zwierząt. Gdy był młodszy, chętnie ganiał krowy i konie. 

Najstarszy pies świata

Wcześniej za najstarszego psa w historii uznawany był czworonóg rasy australian cattle dog o imieniu Bluey. Rekordzista urodził się w 1910, a odszedł w 1939 roku, mając 29 lat i pięć miesięcy

Dla porównania Flossie, czyli aktualnie najstarsza kotka na świecie, ma 26 lat, co w przeliczeniu daje ok. 120 lat „ludzkich”. Pochodząca z Londynu kocia rekordzistka pod koniec ubiegłego roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Chcesz wiedzieć, ile lat ma twój futrzak? Sprawdź, jak obliczyć wiek kota – to naprawdę nie jest trudne! 

Źródło: guinnessworldrecords.com