Najstarszy pies na świecie? Od niedawna tytuł ten należy do 23-letniego czworonoga rasy chihuahua ze Stanów Zjednoczonych. Spike, bo tak wabi się psi rekordzista, w grudniu 2022 roku trafił do Księgi Guinnessa. Radości z tego faktu nie kryje opiekunka pupila, pani Rita. 

Jak zaznacza, jej najlepszy przyjaciel ma za sobą niełatwą przeszłość, dlatego wyróżnienie cieszy podwójnie. – Większość naszej rodziny wiedziała, że Spike jest stary, ale nie sądziliśmy, że ma szansę być najstarszy na świecie – mówi Rita Kimbell. I dodaje: – Teraz, kiedy jest rekordzistą, postrzegają go jako celebrytę. 

Ile lat ma najstarszy pies na świecie?

Najstarszy pies na świecie w chwili wpisania do Księgi Rekordów Guinnessa miał 23 lata i 43 dni, czyli około 115 lat „ludzkich” (przyjęło się, że jeden rok małego pieska to odpowiednik pięciu lat człowieka). Spike ważył zaledwie 5,85 kg i mierzył 22,86 cm wzrostu. Chihuahua przeważnie osiągają wagę pomiędzy 1,5 kg a 3 kg i dożywają od 12 do nawet 20 lat. Więcej o najmniejszych rasach psów przeczytasz tutaj. 

Pod opiekę Rity Kimbell psiak trafił, gdy miał 10 lat. Wcześniej błąkał się samotnie po ulicach miasta Camden i żywił się resztkami, które podrzucali mu pracownicy pobliskich sklepów. Kobieta nie ukrywa, że czworonóg był w bardzo złym stanie i potrzebował pomocy. – Miał ogoloną tylną część ciała, plamy krwi na karku od łańcucha lub sznura i wyglądał dość kiepsko – przyznaje. 

Kimbell nie wahając się ani chwili, zabrała bezpańskiego psa ze sobą. Reakcja czworonoga mocno ją wówczas zaskoczyła. – Otworzyliśmy drzwi samochodu, aby posadzić naszego wnuka w foteliku samochodowym, a Spike od razu wskoczył i usiadł na siedzeniu, jakby wiedział, dokąd jedziemy – wspomina mieszkanka stanu Ohio. 

Historia najstarszego psa świata 

Pupil otrzymał imię Spike po czworonogu z serii kreskówek „Looney Tunes”. Co ciekawe, psi bohater ze słynnej animacji, w przeciwieństwie do najstarszego psa na świecie, był potężny i bardzo agresywny. – Mój pies wydawał się być przeciwieństwem. Był mały i przyjazny, więc pomyślałam, że to po prostu do niego pasuje – mówi Kimbell.

Kobieta zapewnia, że Spike na co dzień jest bardzo grzecznym psem. Nigdy nikogo nie ugryzł i, mimo upływu lat, wciąż entuzjastycznie merda ogonkiem, gdy się do niego mówi. Problemy ze wzrokiem i słuchem powodują, że psi emeryt robi się czasami drażliwy i trudno go pogłaskać. – Jest przyjazny, ale ponieważ niedowidzi i niedosłyszy, czasami robi się drażliwy. Wtedy po prostu chce mieć spokój – dodaje pani Rita. 

Spike to najstarszy pies na świecie / Źródło: guinnessworldrecords.com

Jak psi rekordzista osiągnął tak piękny wiek? Za sukcesem stoi nie tylko codzienna rutyna czy zbilansowana dieta, ale również, a może i przede wszystkim, ogromna miłość opiekunów. Rita Kimbell zaapelowała przy okazji do innych właścicieli czworonogów, by nie zapominali także o aktywności swoich pupili. Spike – oprócz drzemek i dobrych smakołyków – uwielbia częste spacery po farmie, gdzie wychowywał się w otoczeniu innych zwierząt. Gdy był młodszy, chętnie ganiał krowy i konie. 

Najstarszy pies świata

Do października tytuł „najstarszego psa na świecie” dzierżyła suczka Pebbles, która zmarła na kilka miesięcy przed swoimi 23. urodzinami. Za najstarszego psa w historii uznaje się czworonoga rasy australian cattle dog o imieniu Bluey. Rekordzista urodził się w 1910, a odszedł w 1939 roku, mając 29 lat i pięć miesięcy

Dla porównania Flossie, czyli aktualnie najstarsza kotka na świecie, ma 26 lat, co w przeliczeniu daje ok. 120 lat „ludzkich” (przypomnijmy, że najstarsza żyjąca osoba na świecie w marcu będzie obchodzić 116 lat). Pochodząca z Londynu kocia rekordzistka pod koniec ubiegłego roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Jesteś ciekawa lub ciekawy, ile lat ma twój futrzak? Sprawdź, jak obliczyć wiek kota – to naprawdę nie jest trudne! 

 

Źródło: guinnessworldrecords.com.