Postęp cywilizacyjny, jaki dokonuje się na naszych oczach, jest niesamowity. Człowiek już dawno temu zdobył srebrny glob, a niebawem turystyczne podróże w przestrzeń kosmiczną staną się czymś tak oczywistym, jak letni wyjazd do jednego z nadmorskich kurortów. Zdobywamy niezdobyte i odkrywamy nieodkryte, podczas gdy wciąż jeszcze nie poznaliśmy wszystkich tajemnic planety, na której żyjemy. Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Yale, do tej pory udało nam się odkryć zaledwie 10, maksymalnie 20 proc. gatunków zwierząt zamieszkujących Ziemię! Oznacza to, że przynajmniej 80 proc. przedstawicieli dzikiej fauny wciąż jeszcze stanowi dla nas zagadkę.

Niestety, ci sami eksperci nie mają wątpliwości, że większość z nich wyginie, zanim uda nam się trafić choćby na ich ślad. Na szczęście świat nauki nie śpi i doniesienia o nowych, zaskakujących gatunkach pojawiają się co rusz. Niektóre z nich szokują, ale pamiętajmy, że w świecie przyrody nic nie jest dziełem przypadku, czyli mówiąc wprost - dziwne zwierzęta nie są dziwne bez powodu. Ewolucja nadała im nietypowe cechy, by te mogły przetrwać w środowisku, w którym żyją.

Suhak stepowy

Nasze zestawienie otwiera przedstawiciel ssaków kopytnych. Z oddali, suhaka stepowego łatwo pomylić ze zwykłą antylopą, ale wystarczy przyjrzeć mu się z nieco bliższej odległości, by dostrzec pewną nietypową cechę. Mowa tu o ruchomym, wydłużonym nosie zwisającym nad pyskiem. Czy ta cecha dodaje zwierzęciu urody? Wiele osób uzna, że nie, ale nie o to tutaj chodzi. Elastyczne struktury nosowe pozwalają suhakom filtrować powietrze, oczyszczając je z piasku i pyłu. Ta cecha podyktowana jest specyfiką środowiska, które suhaki zamieszkują - stepowych i półpustynnych obszarów Mongolii, Kazachstanu i Kałmucji. 

Aksolotl

Przyglądając się aksolotlowi, można doznać niemałego szoku. Ryba wyposażona w nogi? Jak to możliwe? Cóż, mimo że wygląd tego zaskakującego stworzenia wyraźnie to sugeruje, aksolotl (ambystoma meksykańska) nie jest rybą. To wodna forma płazów ogoniastych z rodzaju ambystoma, czyli po prostu - jaszczurka wodna. Charakterystyczne cechy: oczy pozbawione powiek i zdolność do całkowitej regeneracji utraconych kończyn. Występuje w meksykańskich jeziorach.

Palczak madagaskarski

Wymieniając nietypowe i ciekawe zwierzęta, nie można pominąć naszego kolejnego kandydata do miana największego dziwoląga świata fauny. Palczak madagaskarski (znany jako aj-aj) to gatunek małpiatki, będący przedstawicielem palczakowatych - najrzadszego gatunku ssaków naczelnych. W 1933 roku, to niezwykłe zwierzę zostało uznane za wymarłe. Jego obecność odkryto ponownie dopiero 28 lat później. Aj-aj bardziej niż naczelnego przypomina gryzonia, głównie ze względu na stale rosnące siekacze. Jego najbardziej charakterystyczną cechą są żółto-pomarańczowe oczy, które sprawiają wrażenie wyjątkowo przenikliwych. Palczaki występują w obszarze północno-zachodniego i wschodniego wybrzeża Madagaskaru.

Moloch straszliwy

Określenie "nietypowe zwierzęta" nie jest w stanie oddać "urody" molochów straszliwych. "Przerażające" - ten epitet jest znacznie bliższy prawdzie, gdy mowa o tych nietypowych jaszczurkach z rodziny agamowatych. Niemal całe ciał molocha pokrywają duże i w pełni funkcjonalne (czyli ostre) kolce. Największe można dostrzec tuż nad oczyma. W połączeniu z czerwono-brązowym ubarwieniem ciała, tworzą idealny kamuflaż, skutecznie wkomponowując molocha w krajobraz jego naturalnego środowiska - pustynnych obszarów Australii. 

Wyrak upiorny

Kolejne nietypowe zwierzę na naszej liście wygląda jak stwór nie z tego świata. Wyrak upiorny - ssak z rodziny wyraków - charakteryzuje się nieproporcjonalnie dużą głową, wielkimi, wyłupiastymi oczyma i długimi kończynami tylnymi. Nietypowe łapy zwierzęce są niezwykle silne i pozwalają wyrakowi na wykonywanie długich, nawet 6-metrowych skoków. Zwierzę występuje na indonezyjskiej wyspie Celebes. 

Cyweta afrykańska

Czarny Ląd zamieszkuje wiele nietypowych przedstawicieli fauny. Wymieniając najdziwniejsze zwierzęta Afryki, nie sposób pominąć cywety afrykańskiej. Ten największy przedstawiciel rodziny łaszowatych charakteryzuje się żółtawym umaszczeniem z szarymi bądź czarnymi cętkami i ciemną grzywą, biegnącą wzdłuż grzbietu. Można powiedzieć, że cyweta afrykańska przypomina dziwną krzyżówkę lemura, hieny i lamparta. 

Agama kołnierzasta

Wracamy do jaszczurek. Agama kołnierzasta to przedstawiciel rodziny agamowatych, charakteryzujący się imponującym kołnierzem wokół głowy, który rozkłada w momencie zagrożenia. Skóra tej charakterystycznej jaszczurki jest pokryta brązowymi, pomarańczowymi lub czarnymi łuskami. Występuje na północnym wybrzeżu Australii i na południu Papui Nowej Gwinei. 

Watussi

Watussi - rasa bydła domowego - pod względem budowy ciała nie odbiega od pozostałych przedstawicieli swojego gatunku. Tym, co wyróżnia to zwierzę na tle krów występujących w Europie, są imponujące rogi, choć może bardziej na miejscu jest tu określenie "monstrualne". Osiągają aż 1,6 metra długości! Watussi występuje w Afryce, a swoją nazwę zawdzięcza plemieniu Tutsi, które trudni się hodowlą tych majestatycznych zwierząt.  

Wielki żółw Cantora

Wielki żółw Cantora to przedstawiciel rodziny zółwiakowatych, będący jednym z największych żółwi słodkowodnych. Osiąga ponad metr długości, a jego masa przekracza 100 kg! Jego pancerz jest miękki i pokryty grubą skórą, nie płytkami rogowymi. Zamieszkuje południowe obszary Azji - Indie, Bangladesz, Tajlandię, Malezję, Indonezję, Chiny i Filipiny.

Babirussa

Przyglądając się ostatniemu dziwolągowi na naszej liście, można odnieść wrażenie, że patrzy się na prehistoryczną świnię. Rzeczywiście, babirussa charakteryzuje się pokrojem ciała typowym dla świń i niemal bezwłosą skórą, ale w odróżnieniu od swoich pospolitych krewniaków, natura wyposażyła je w dwie pary wielkich kłów. Zębiska przypominają rogi, a górne mogą osiągać nawet kilkadziesiąt centymetrów długości! To niezwykłe zwierzę zamieszkuje równikowe lasy indonezyjskich wysp: Celebes, Buru, Sula i Togi.