Konkurs Comedy Wildlife Photography Awards wystartował w 2015 roku. Jednak już osiem lat później jest znany na całym świecie. Sukces zawdzięcza prostemu pomysłowi. W tym współzawodnictwie fotograficznym liczy się to, kto zrobi dzikim zwierzętom zdjęcie jednocześnie najzabawniejsze i najciekawsze.

Jego organizatorzy uznali, że to doskonały sposób promowania ochrony przyrody. Corocznie dziesięć procent dochodów z konkursu trafia do wybranej organizacji działającej na rzecz bioróżnorodności i troszczącej się o środowisko naturalne. W tym roku grono finalistów liczyło 41 osób. Wybrano ich spośród tysięcy, które nadesłały swoje zdjęcia na konkurs.

Najzabawniejsze zdjęcia zwierząt

Comedy Wildlife Photography Awards wymyślił Paul Joynson-Hicks, fotograf dzikiej przyrody. Pewnego razu przeglądał swoje zdjęcia. Nagle natknął się na takie, które sprawiły, że głośno się roześmiał. Jak można przeczytać na stronie konkursu, była to fotografia orła patrzącego na autora przez tylne nogi i zdjęcie zadu guźca. Joynson-Hicks zrozumiał, że humor może być rozrywką. Ale może też stanowić środek angażujący ludzi, wzbudzając ich zainteresowanie przedstawianymi zwierzętami i ich dobrostanem.

„Zabawne zdjęcia zwierząt są bardzo skuteczne, ponieważ nie ma żadnych barier uniemożliwiających ich zrozumienie, ani tabu, z którym trzeba by się zmierzyć” – piszą o swojej misji organizatorzy konkursu. Korzystają z impulsowego antropomorfizmu. Czyli przypisywaniu zwierząt cech ludzkich, „co jest udokumentowanym, jednym z najpotężniejszych środków wzbudzających ludzką empatię”.

Kangur gitarzysta i zblazowany puszczyk

Jednym ze zdjęć, które pokazuje coś doskonale znanego, jest dzieło Jasona Moore’a z Perth w Australii. Przedstawia kangura szarego, który wydaje się ćwiczyć grę na niewidzialnej gitarze. – Przejeżdżałem obok stada zachodnich szarych kangurów na łące pełnej żółtych kwiatów. Miałem ze sobą aparat, więc zatrzymałem się, by zrobić kilka zdjęć – opowiada Moore. – Jeden osobnik szczególnie przykuł moją uwagę. Wyglądał, jakby grał na gitarze.

Refleks się opłacił. Jason Moore to zwycięzca tegorocznej edycji Comedy Wildlife Photography Awards.

Wśród tegorocznych finalistów znalazły się aż dwie fotografie niedźwiedzi polarnych. Na jednej z nich – Khurrama Khana – ten wielki ssak stoi wyprostowany, trzymając w łapach potężną kłodę. Wygląda, jakby zatrzymał się w czasie wędrówki. Albo jak zawodnik odpoczywający w czasie zawodów sportowych.

Dobrze rozumiemy również minę puszczyka mszarnego, sfotografowanego przez Johna Blumenkampa w amerykańskim Grand Teton National Park. – Ten wspaniały puszczyk spędził większość popołudnia w majestatycznej pozie, wyglądając bardzo mądrze – wspomina Blumenkamp. – Jednak moment po eleganckim rozciąganiu się oklapł i zrobił minę typu: „czy poniedziałek mógłby się wreszcie skończyć?”.

Polak wśród zwycięzców konkursu

Fantastyczne zdjęcie zrobił także Jacek Stankiewicz. Uwagę jury przykuła jego fotografia zrobiona w Białowieży (umieściliśmy ją na początku artykułu). – Uchwyciłem tę scenę, obserwując ptaki w Białowieży – mówi Stankiewicz cytowany przez BBC. – Młody dzwoniec nadal był karmiony przez swoich rodziców. Jednak od czasu do czasu wyglądało to tak, jakby ptaki się ze sobą kłóciły.

Jacek Stankiewicz okazał się triumfatorem konkursu. Zdobył nagrodę jury w kategorii Junior Award (nagroda dla młodych twórców). Co ważniejsze, zwyciężył też w głosowaniu internautów, zdobywając Affinity Photo People’s Choice Award. Coś takiego nie zdarzyło się wcześniej w historii Comedy Wildlife Photography Awards.

Inne niesamowite zdjęcie zrobiła Zoe Ashdown. To idealna fotografia rodzinna – pary głuptaków z pisklęciem.Głuptaki łączą się w pary na całe życie i rok po roku wracają do tego samego gniazda, by wychować młode – mówi Ashdown. – Obserwowałam, jak witają się po powrocie do gniazda: pocierają się dziobami i splatają szyje, co służy wzmacnianiu więzi. Nie miałam pojęcia, że zrobiłam takie zdjęcie, aż wróciła do domu. Kiedy je zobaczyłam, wybuchłam głośnym śmiechem.

Jakie inne zdjęcia zwracały na siebie uwagę w tegorocznym konkursie? Nasz wybór znajdziecie w galerii poniżej.

Źródła: Comedy Wildlife Photography Awards, BBC.