Ciekawostki o kotach – nie mają obojczyka

Dziwiliście się kiedyś, jak wymyślne sztuczki jest w stanie wykonać ze swoim ciałem kot domowy? Ciekawostki na ten temat dotyczą głównie budowy anatomicznej zwierzęcia. Jedna z nich mówi o tym, że koty nie mają obojczyka. To właśnie dlatego są w stanie wciskać się w te wszystkie szczeliny, które są niedostępne dla „zwykłego śmiertelnika".

Jeśli tylko zmieści się głowa – to zmieści się całe ciało. Sprytne rozwiązanie Matki Natury, prawda? Tak więc, gdy kiedykolwiek będziesz pod wrażeniem tego, jak twój kot przeciska się przez dziurę w drzwiach lub czmycha przez szczelinę w płocie, przypomnij sobie o tym zaskakującym fakcie.

À propos budowy ciała, warto jeszcze wspomnieć o tym, że w ciele kota znajduje się 230 kości, czyli o 24 więcej niż u człowieka, a 10% z nich jest ulokowanych w samym tylko ogonie (dlatego jest on tak elastyczny i często się porusza). Z kolei grzbiet kota jest tak giętki ze względu na to, że składa się z 53 luźno połączonych ze sobą kręgów.

 

Ciekawostki o kotach – opieka nad nimi zmniejsza ryzyko chorób u ludzi

Informacje o kotach domowych byłyby niekompletne bez wzmianki o prozdrowotnych korzyściach z opieki nad tymi sympatycznymi futrzakami. A tych korzyści jest sporo. Naukowcy z całego świata badają wpływ opieki nad kotem na stan zdrowia właścicieli. Wyniki są zaskakujące. Otóż opiekunowie kotów mają mniejsze prawdopodobieństwo zapadania na choroby układu immunologicznego.

Zmniejsza się także ryzyko udaru i zawału (o około 20%). Ponadto udowodniono, że kocie mruczenie ma wpływ na redukcję stresu oraz na złagodzenie odczuć bólowych. Czy możemy się spodziewać, że niebawem lekarze zaczną wypisywać recepty na kota?

 

Ciekawostki o kotach – dodatkowy zmysł

U ludzi „szósty zmysł" odnosi się do odczuwania zjawisk paranormalnych. A czym charakteryzuje się taki dodatkowy zmysł u kotów? Otóż ich dodatkowy "czujnik", czyli organ Jacobsona, łączy w sobie smak i zapach.

Znajduje się on w górnej części podniebienia, a gdy cząsteczki zapachu pojawiają się na języku, wspomniany organ wysyła impulsy neurologiczne do mózgu. W ten sposób czworonóg jest w stanie - dosłownie - smakować zapachy. Prawda, że niezwykła umiejętność?

 

Ciekawostki o kotach – unikalny odcisk nosa

W ramach kolejnej ciekawostki o kocie zaczniemy trochę tajemniczo. Na pewno każdy z was wie o tym, że linie papilarne człowieka są unikalne. Tak samo jest w świecie przyrody - dotyczy to chociażby płatków śniegu. Ale u kotów także istnieje podobna zależność, tyle że dotyczy ona nosa. Nie można znaleźć dwóch kotów o identycznym nosie.

Dość zabawnym paradoksem jest jednak to, że koty swojego nosa... nie widzą. Po prostu kot nie jest w stanie dostrzec tego, co ulokowane jest bezpośrednio przed nim. A przecież wzrok kota jest bardzo dobry - oczy potrafią dostrzec coś z odległości aż 35 metrów.

 

Ciekawostki o kotach – kot burmistrzem

Mówi się, że polityka nie jest dla słabych. A przecież wszyscy opiekunowie kotów doskonale wiedzą, że ich czworonogi do lękliwych istot nie należą. Tym bardziej ucieszy ich ta ciekawostka o kotach.

Otóż w pewnym amerykańskim mieście, a konkretnie w Talkeetna na Alasce, stanowisko burmistrza przez 20 lat sprawował właśnie miauczący futrzak. Miał na imię Stubbs i choć nie miał faktycznej władzy wykonawczej (ani tym bardziej ustawodawczej), to zaskarbił sobie uznanie wszystkich mieszkańców, a także turystów.

Ale jak to się w ogóle stało, że kot został burmistrzem? Podczas wyborów mieszkańcom nie przypadł do gustu żaden kandydat, wobec czego wysunęli kandydaturę Stubbsa. Kot otrzymał najwięcej głosów. Jak widać, czasem sympatie polityczne układają się w najbardziej niespodziewanym kierunku.