Koty domowe to fascynujące stworzenia, które wzbudzają zachwyt już od starożytności. Wciąż nie poznaliśmy wszystkich ciekawych faktów z ich życia i wiele informacji wciąż pozostaje niewyjaśnionych, ale dziś chcemy uchylić wam rąbka tajemnicy.

Ciekawostki o kotach

Dzikie koty udomowiono najpierw na Bliskim Wschodzie, ok. 10 tys. lat temu. Kilka tysięcy lat później trafiły do Egiptu. Ale niezależnie od tego działo się to także w Chinach. Dzięki badaniom naukowym coraz lepiej rozumiemy, jak udomowiono koty.

Czym wyróżniają się koty? Zaskakujące informacje dotyczące tych mruczących czworonogach znajdziecie w poniższym tekście. Sprawdźcie koniecznie, które ciekawostki o kotach są wam nieznane.

Koci świat jest niebieski, żółty i szary

Jak widzą koty? Nie dostrzegają koloru czerwonego. Kiepsko radzą sobie też z zielonym. Ich świat jest więc głównie niebieski, szary i żółty. Co ciekawe, badania sugerują, że koty – w odróżnieniu od ludzi – mogą dostrzegać część widma ultrafioletu.

Poza tym patrzą z innego punktu widzenia. Ich głowy znajdują się z reguły dość blisko podłoża. To oznacza, że gorzej widzą obiekty znajdujące się wyżej. A więc np. nasze twarze.

Koty nie mają obojczyków

Dziwiliście się kiedyś, jak wymyślne sztuczki jest w stanie wykonać ze swoim ciałem kot domowy? Ciekawostki na ten temat dotyczą głównie budowy anatomicznej zwierzęcia. Jedna z nich mówi o tym, że koty nie mają obojczyka. To właśnie dlatego są w stanie wciskać się w te wszystkie szczeliny, które są niedostępne dla „zwykłego śmiertelnika".

Jeśli tylko zmieści się głowa – to zmieści się całe ciało. Sprytne rozwiązanie ewolucji, prawda? Tak więc, gdy kiedykolwiek będziesz pod wrażeniem tego, jak twój kot przeciska się przez dziurę w drzwiach lub czmycha przez szczelinę w płocie, przypomnij sobie o tym zaskakującym fakcie.

À propos budowy ciała, warto jeszcze wspomnieć o tym, że w ciele kota znajduje się 230 kości, czyli o 24 więcej niż u człowieka. 10% z nich jest ulokowanych w samym tylko ogonie (dlatego jest on tak elastyczny i często się porusza). Z kolei grzbiet kota jest tak giętki ze względu na to, że składa się z 53 luźno połączonych ze sobą kręgów.

Opieka nad kotem zmniejsza ryzyko chorób u ludzi

Informacje o kotach domowych byłyby niekompletne bez wzmianki o prozdrowotnych korzyściach z opieki nad tymi sympatycznymi futrzakami. A tych korzyści jest sporo. Naukowcy z całego świata badają wpływ opieki nad kotem na stan zdrowia właścicieli. Wyniki są zaskakujące. Otóż opiekunowie kotów mają mniejsze prawdopodobieństwo zapadania na choroby układu immunologicznego.

 

Zmniejsza się także ryzyko udaru i zawału (o około 20%). Ponadto udowodniono, że kocie mruczenie ma wpływ na redukcję stresu oraz na złagodzenie odczuwania bólu.

Koty mają dodatkowy zmysł

U ludzi „szósty zmysł” odnosi się do odczuwania zjawisk paranormalnych. A czym charakteryzuje się taki dodatkowy zmysł u kotów? Otóż ich dodatkowy „czujnik”, czyli organ Jacobsona, służy do wykrywania specyficznych zapachów.

Znajduje się on w górnej części podniebienia. Gdy cząsteczki pachnącej substancji pojawiają się w jamie gębowe kota, wspomniany organ wysyła impulsy do mózgu. W ten sposób czworonóg jest w stanie wykryć zapachy, które skłaniają go do ocierania się o różne obiekty.

Odcisk nosa u kota jest unikatowy

W ramach kolejnej ciekawostki o kocie zaczniemy trochę tajemniczo. Na pewno każdy z was wie o tym, że linie papilarne człowieka są unikatowe. Tak samo jest w świecie przyrody – dotyczy to chociażby płatków śniegu. Ale u kotów także istnieje podobna zależność, tyle że dotyczy ona nosa. Nie można znaleźć dwóch kotów o identycznym nosie.

Dość zabawnym paradoksem jest jednak to, że koty swojego nosa... nie widzą. Po prostu kot nie jest w stanie dostrzec tego, co ulokowane jest bezpośrednio przed nim. A przecież wzrok kota jest bardzo dobry.

Pewien kot został burmistrzem

Mówi się, że polityka nie jest dla słabych. A przecież wszyscy opiekunowie kotów doskonale wiedzą, że ich czworonogi do lękliwych istot raczej nie należą. Tym bardziej ucieszy ich ta ciekawostka o kotach.

Otóż w pewnym amerykańskim mieście, a konkretnie w Talkeetna na Alasce, stanowisko burmistrza przez 20 lat sprawował właśnie miauczący futrzak. Miał na imię Stubbs i choć nie miał faktycznej władzy wykonawczej (ani tym bardziej ustawodawczej), to zaskarbił sobie uznanie wszystkich mieszkańców, a także turystów.

Ale jak to się w ogóle stało, że kot został burmistrzem? Podczas wyborów mieszkańcom nie przypadł do gustu żaden kandydat. Dlatego wysunęli kandydaturę Stubbsa. Kot otrzymał najwięcej głosów. Jak widać, czasem sympatie polityczne układają się w najbardziej niespodziewanym kierunku.

Koty nie rozpoznają słodkiego smaku

Na pewno większość kociarzy kojarzy, że cytryna budzi w czworonogu lęki i wywołuje dziwne zachowania. To jeden z zapachów, których koty nie lubią. Ale te smakowe zawirowania sięgają znacznie dalej, bo – jak się okazuje – koty nie są w stanie rozpoznawać słodkiego smaku, choć mogą rozpoznawać wiele innych.

Futrzaki mają uszkodzone geny, które odpowiadają za budowę receptorów tego smaku. To wynik ewolucji, bo koty najzwyczajniej w świecie nie potrzebowały do przetrwania cukrów.

Kot ma dużo wspólnego z tygrysem

Świat kotowatych jest bardzo różnorodny. Ale na pewno niejeden właściciel kota, po obejrzeniu programu przyrodniczego o dzikich gatunkach, zauważył podobieństwo między tygrysem a swoim małym puszkiem.

Tej ciekawostki o kotach domowych na pewno nie znaliście. Okazuje się, że kod genetyczny DNA kotów i tygrysów jest zbieżny aż w 95,6%. To dlatego są one do siebie tak podobne, głównie pod względem zachowania i elastycznego, przygotowanego do polowań ciała.

Koty rozróżniają wiele dźwięków

Ciekawostki na temat kotów często dotyczą ich zmysłów, bowiem sympatyczne czworonogi mają je wyjątkowo wyczulone. Jak się okazuje, w jakiejś alternatywnej rzeczywistości spokojnie mogłyby brać udział w muzycznym talent show, bowiem są w stanie wydawać nawet 100 różnych dźwięków, czyli o 10 razy więcej niż ich psi przyjaciele.

Rzecz jasna, nie wszystkie z nich „wykorzystują” ten talent na co dzień. Koty mają ponadto niebywały słuch. Są w stanie usłyszeć dźwięki o dwie oktawy wyższe niż człowiek.

Język kota jest pokryty kolcami

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego język kota jest tak szorstki? Dla niektórych jest on bardzo przyjemny w odczuciach, ale inni porównują ten koci narząd to papieru ściernego. Ta chropowatość ma jednak swoje uzasadnienie praktyczne.

Język kota ma na swojej powierzchni charakterystyczne haczyki, zwane brodawkami, które pomagają w różnych codziennych czynnościach, takich jak rozdrabnianie karmy oraz mycie się. Brodawki są zakrzywione i mają małe kolce z białka, a konkretnie z kreatyny. Ich twardość porównywana jest do paznokci.

Języki mruczków mają około 30 takich wypustek i mają one długość około 2,3 mm. Te wartości liczbowe dotyczą nie tylko kotów, ale także innych kotowatych.

Kot ma dobrze umięśnione uszy

Dlaczego kot ma tak aktywne uszy? Wynika to z tego, że są one umięśnione. Konkretnie do kocich małżowin usznych przymocowane są aż 32 mięśnie. Dzięki nim zwierzęta są w stanie poruszać uszami na wszystkie strony, aż o 180 stopni.

Jest to uzasadnione ewolucyjnie, bo chodziło o to, by wykryć i szybko zareagować na pojawienie się przeciwnika lub ofiary. Dla porównania, u człowieka takich mięśni jest zaledwie trzy. A większość ludzi i tak nie jest w stanie ich używać.

Wiek kota liczy się inaczej niż psa

Zwierzęta dojrzewają i starzeją się w innym tempie niż my. Nie jest łatwo określić wiek psa w „ludzkich” latach. To zależy od wielkości zwierzaka i od jego genów.

A jak się liczy wiek kota? Uznajemy, że roczny kot ma wiek odpowiadający ludzkim 15 latom. Następny rok kociego życia to już dorosłość. Dwuletni kot to odpowiednik człowieka mającego 25 lat. Potem każdy kolejny rok życia kota liczymy jak cztery lata u ludzi.