Atrakcje drugiego co do wielkości województwa w Polsce przypadną do gustu każdemu. Coś dla siebie znajdą tam miłośnicy aktywnego wypoczynku (Wielkopolska jest jednym z tych regionów, które w największym stopniu promują aktywną turystykę), wielbiciele sportów wodnych i błogiego lenistwa nad brzegiem jeziora. Na piękno tego regionu z pewnością nie pozostaną obojętni pasjonaci architektury, także drewnianej i sakralnej. Mówiąc w skrócie - jest w czym wybierać.

Wielkopolska: co warto zobaczyć?

Mówiąc o Wielkopolsce, większości osób na myśl przychodzi Poznań. Rzeczywiście, stolica regionu z całą pewnością zasługuje na miano jednej z największych atrakcji turystycznych w regionie. Należy jednak pamiętać, że w województwie wielkopolskim znajdziemy masę innych, mniejszych lub większych, miast, a każde z nich oferuje swoje własne atrakcje. Często mniej oczywiste i niezbyt oblegane, ale z całą pewnością warte zobaczenia. 

Zabytki, wśród których dominują zamki, pałace, wielkie katedry i małe kościółki, to jedno, ale nie można nie docenić też wielkopolskiej przyrody. Tamtejsze jeziora nie są tak liczne i okazałe jak mazurskie, jednak chyba nikt nie odmówi im uroku. Wspaniałe parki narodowe są poprzecinane ścieżkami rowerowymi i pieszymi szlakami, więc miłośnicy aktywnej turystyki poczują się tam jak u siebie.

Z czego słynie Wielkopolska?

Mimo że Wielkopolska jest niezwykle zróżnicowanym regionem, to jego najmocniejszą kartą pozostaje historia. To właśnie tam możemy odkryć miejsca, które dały początek narodowi polskiemu. Szlak Piastowski pozwala poznać naszą historię u samych źródeł - wiele wielkopolskich zabytków pamięta jeszcze czasy pogańskich plemion. 

Wiemy już, z czego słynie ten region. Zastanówmy się teraz, do których miejsc warto się udać. Co warto zobaczyć w Wielkopolsce? Poniżej zamieszczamy listę naszych propozycji.

Poznań

Wycieczkę przedstawiającą atrakcje Wielkopolski otwiera stolica województwa. Pod względem nagromadzonych tam zabytków, Poznań tylko nieznacznie ustępuje Krakowowi. Co warto zobaczyć, będąc na miejscu? Jest tego całkiem sporo: Stary Rynek, renesansowy ratusz, który pamięta jeszcze XIV wiek, archikatedrę św. apostołów Piotra i Pawła - jeden z najstarszych kościołów w kraju, Stare Miasto i położony na północ od tego miejsca park Cytadela, wybudowany na początku XX wieku monumentalny Zamek Cesarski i Zamek Królewski, który stanowi najstarszą zachowaną rezydencję królewską w Polsce.

To ledwie kilka przykładów miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić, będąc w Poznaniu. Do planu wycieczki warto dodać także kilka mniej oczywistych pozycji, jak choćby Rezerwat Archeologiczny Genius Loci.

Gniezno

Kolejne miejsce w planie wycieczki gromadzi najcenniejsze zabytki w Wielkopolsce. Po Gnieźnie warto poruszać się wzdłuż Traktu Królewskiego - szlaku turystycznego, który prowadzi zwiedzających przez najważniejsze atrakcje centrum miasta. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest historyczne wzgórze Lecha, gdzie znajduje się najcenniejszy spośród wszystkich gnieźnieńskich zabytków - Katedra Gnieźnieńska. Pierwszy kościół został tam wybudowany w 970 roku, na polecenie księcia Mieszka I. 30 lat później spoczęło tam ciało św. Wojciecha. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem katedry są słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Kolejną wielką atrakcją Gniezna jest Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Zamek w Gołuchowie

Zamki w Wielkopolsce należą do najpiękniejszych w kraju. My polecamy udać się do Gołuchowa, gdzie we wspaniałym, inspirowanym architekturą francuską zamku mieści się siedziba oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu. Obiekt jest otoczony wspaniałym parkiem, w którym panuje niczym niezmącona cisza. 

Zagroda zwierząt w Gołuchowie

Będąc na miejscu, warto skierować swoje kroki w stronę zagrody prezentującej najwspanialsze okazy wielkopolskiej fauny: żubry, daniele, dziki i koniki polskie. To wspaniała atrakcja, nie tylko dla najmłodszych. 

Pałac Myśliwski w Antoninie

Wymieniając piękne miejsca w Wielkopolsce, nie można nie uwzględnić kolejnej pozycji z naszej listy. Budowa tego obiektu rozpoczęła się w 1822 roku, a zakończyła - 2 lata później. Pałac został wzniesiony jako letnia rezydencja Radziwiłłów. Duży, drewniany obiekt "wyrasta" w niezwykle malowniczym otoczeniu Doliny Baryczy.

Sanktuarium w Licheniu Starym

Kolejną wielkopolską atrakcją, którą każdy powinien zobaczyć, jest słynna Bazylika Matki Boskiej Licheńskiej. To największy kościół w Polsce i jeden z największych na świecie. Świątynię wybudowaną na planie krzyża wyróżnia centralna kopuła i 140-metrowa wieża z dwoma tarasami widokowymi. Wewnątrz znajduje się największy w Polsce zespół organów. 

Wielkopolski Park Etnograficzny

Żadna wycieczka regionalna nie może odbyć się bez wizyty w skansenie. Wielkopolski Park Etnograficzny, położony w malowniczej scenerii Jeziora Lednica (w Dziekanowicach), jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Układ muzeum jest wzorowany na typowej XIX-wiecznej wsi.

Kopalnia Soli w Kłodawie

Słynne kopalnie soli znajdziemy nie tylko w Małopolsce. Kłodawski obiekt jest największym producentem soli w kraju i przy okazji - jedną z największych atrakcji Wielkopolski. Zwiedzający mogą podziwiać nie tylko wyrobiskowe korytarze, ale także wyeksploatowane komory solne, maszyny górnicze i oczywiście podziemną kaplicę

Jezioro Łoniewskie w Osiecznej

Jeziora w Wielkopolsce należą do najbardziej urokliwych zakątków tego regionu. Które z nich warto odwiedzić? Polecamy wycieczkę nad Jezioro Łoniewskie, które zasłynęło jako uzdrowisko borowinowe. Wzdłuż linii brzegowej rozciągają się malownicze plaże ze świetnie rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. W pobliżu jeziora znajdziemy grodzisko pamiętające początki Polski.

Mniej oczywiste atrakcje Wielkopolski

Na dokładkę mamy dla was kilka propozycji, które raczej nie zatrzymają was na dłużej. Niemniej jednak, warto się tam udać, choćby tylko na kilka chwil:

Pyzdry - możemy podziwiać tam replikę armaty, z której oddano pierwszy strzał w Polsce,

Wolsztyn - to właśnie tam znajduje się jedyna w Europie parowozownia, z której wyjeżdżają lokomotywy kursujące zgodnie z regularnym rozkładem jazdy,

Kościan - w tej miejscowości znajdziemy jedyną w Polsce wierzę ciśnień ze ścianą wspinaczkową i obserwatorium astronomicznym,

Turkusowe Jeziorko w Koninie - dzięki specyficznemu kolorowi wody, przyjezdni mogą przez chwilę poczuć się jak na plaży jednej z egzotycznych wysp. Dlaczego polecamy tę atrakcję tylko "na chwilę"? Ponieważ rajski klimat tego miejsca burzy nieco sąsiadująca z jeziorem elektrownia.