Chomiki są znane z miłości do alkoholu i zdolności do jego metabolizowania. Dr Tom Lawton, konsultant ds. intensywnej opieki medycznej w Instytucie Nauk Medycznych w Bradford, podzielił się na Twitterze informacją o niezwykłej zdolności chomików do spożywania alkoholu.

Przełomowe badanie

Dr Lawton oparł swoje twierdzenie na wynikach kilku badań. Chociaż nie wiadomo, co skłoniło badaczy do przeprowadzenia tych badań, to wyniki są jednoznaczne. Najstarsze badanie z 1960 roku wykazało, że chomiki naturalnie preferują alkohol. Wyniki tego badania potwierdził eksperyment z 1962 roku, który wykazał, że większość chomików wybiera alkohol zamiast wody pitnej. 

W 2015 roku naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Alaski przeprowadzili badanie, w którym podawali chomikom alkohol i obserwowali ich zachowanie, aż do momentu utraty świadomości. Ostatecznie dowiedziono, że chomiki są w stanie spożyć do 20 g etanolu na kilogram masy ciała dziennie bez większej szkody dla zdrowia. Naukowcy oszacowali, że stosunek spożytego przez nie alkoholu do ich wag odpowiada 21 butelkom wina wypitym przez dorosłego mężczyznę.

To wszystko dzięki silnej wątrobie

Imponująca tolerancja chomików na alkohol jest prawdopodobnie związana z ich anatomią. Chomiki posiadają stosunkowo duże i wysoce wydajne wątroby, które mogą szybciej metabolizować alkohol i usuwać go z organizmu. 

Badania z 2015 roku wskazują, że etanol wstrzykiwany bezpośrednio do krwioobiegu chomików powoduje silne upojenie, które nie mieści się w wobbling scale. Naukowcy przypuszczają, że zamiłowanie chomików do alkoholu może wynikać z kaloryczności tego napoju oraz tego, że gryzonie chowają jedzenie w podziemnych spiżarniach, gdzie owoce mogą zacząć fermentować. To wyjaśnia, dlaczego chomiki są zaznajomione z zapachem i smakiem wina. 

ŹRÓDŁA: SCIENTIFIC AMERICAN, IFL SCIENCE, TWITTER.