W tym artykule:

  1. Nowy „Nie-Przewodnik”. Kierunek: Wyspy Owcze
  2. Wyspy Owcze bez tajemnic
Reklama

Czy Wyspy Owcze rzeczywiście są tak niedostępne, jak się wydają? Dlaczego Farerzy, czyli mieszkańcy archipelagu są ze sobą tak zżyci? Na te inne pytania odpowiada Sergiusz Pinkwart, dziennikarz podróżniczy i przewodnik po Wyspach Owczych.

Nowy „Nie-Przewodnik”. Kierunek: Wyspy Owcze

Do odsłuchu trafił kolejny, czwarty już odcinek podcastu „Nie-Przewodnik”, w którym rozmawiam z moimi gośćmi o miejscach nietypowych oraz tych dobrze znanych, ale z nowej perspektywy. I tak na przykład Kaśka Paluch i Magdalena Łukasiak opowiedziały o tym, jakie dźwięki wydają lodowce na Islandii, a Agnieszka Dziadek opowiedziała o przemierzaniu świata pieszo. Swoimi nieprzewodnikowymi rekomendacjami podzieli się też prelegenci Festiwalu Podróżników National Geographic, który odbył się w czerwcu w Kartuzach.

Dlaczego Wyspy Owcze? Zafascynowały mnie tamtejsze krajobrazy. Surowe i odległe, a przy tym malownicze. Archipelag położony między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią to też jedno z niewielu miejsc w Europie, które nie zostały jeszcze zadeptane przez turystów. Ba, mówiąc znajomym, że przygotowuję się do podcastu o Wyspach Owczych, mało kto wiedział, gdzie są położone.

Wyspy Owcze bez tajemnic

W rozmowie z Sergiuszem Pinkwartem padają odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania:

Reklama
  • Jak się dostać na Wyspy Owcze?
  • Co tam zobaczyć?
  • Jaka jest pogoda?
  • Co znajdziemy na talerzu w farerskiej knajpie?
  • I wreszcie, czym Wyspy Owcze różnią się od Islandii, a w czym ją przypominają?

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama