Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Gdzie jest Lazurowa Grota?
  2. Antyczna historia Lazurowej Groty
  3. Ponowne odkrycie Lazurowej Groty
  4. Unikatowy ekosystem Lazurowej Groty
  5. Zwiedzanie Lazurowej Groty
  6. Jak dotrzeć do Lazurowej Groty?

Włochy to nie tylko wielkie metropolie, jak choćby Rzym i Mediolan, i małe, urokliwe miasteczka, jak Ronciglione i nazywana „drzwiami Sycylii” Mesyna. To także wspaniałe kurorty, słynące z pięknych widoków i wyśmienitej pogody. Jednym z najbardziej wyjątkowych jest Capri. Malownicza wyspa oferuje mnóstwo typowych dla takich miejsc atrakcji, jednak należy podkreślić, że poza luksusowymi hotelami i cennymi zabytkami znajduje się tam także mnóstwo skarbów natury. Jednym z nich jest Lazurowa Grota.

Gdzie jest Lazurowa Grota?

W otwartej na Morze Tyrreńskie Zatoce Neapolitańskiej, w pobliżu półwyspu Sorrento, ponad powierzchnię wody wybija się górzysta wyspa Capri. Lazurowa Grota, czyli Grotta Azzurra – naturalnie utworzona jaskinia morska – znajduje się na jej zachodnim brzegu.

Informacje o Lazurowej Grocie

Jaskinia mierzy około 60 metrów długości i około 25 metrów szerokości, a jej głębokość dochodzi do około 22 metrów. Ten wspaniały twór natury powstał w wyniku erozji morskiej wapiennych skał. Słynie z niezwykłego koloru wody, na który wskazuje sama nazwa tego miejsca.

Skąd bierze się lazurowy kolor wody w jaskini?

Wiele egzotycznych kurortów słynie z jasnoniebieskiej barwy morza, ale trudno jest wskazać drugie miejsce, gdzie woda przybiera tak wyrazisty kolor, jak w Lazurowej Grocie. Z czego wynika to zjawisko?

To zasługa załamania promieni słonecznych. Światło wpada do wnętrza jaskini przez podwodne wejście, które znajduje się na głębokości kilku metrów poniżej powierzchni morza. Ulega rozproszeniu i odbija się od wapiennych skał, w wyniku czego traci swoją naturalną barwę. Rozświetlona woda zyskuje piękny lazurowy kolor.

Antyczna historia Lazurowej Groty

To niezwykłe miejsce było znane już w antycznym Rzymie. Na Capri willę miał cesarz Tyberiusz, następca Oktawiana Augusta. Lazurowa Grota stanowiła prywatny basen rzymskiego władcy, połączony z luksusową posiadłością, znaną jako Damecuta. Ze względy na niezwykły charakter tego miejsca, Tyberiusz zadecydował o zamienieniu jaskini w nimfeum, czyli miejsce kultu bóstw morskich i związanych z wodą. W rzymskiej tradycji, takie miejsca były bogato zdobione posągami. Tak było też w tym przypadku.

Starożytne posągi w Lazurowej Grocie

W latach 60. XX wieku Lazurowa Grota została zbadana. Naukowcy zeszli pod powierzchnię wody i natknęli się na trzy posągi, przedstawiające Neptuna i Trytona. Dziś te niezwykłe znaleziska można podziwiać w muzeum Casa Rossa, znajdującym się w mieście Anacapri.

W 2009 roku archeolodzy natrafili na kolejne cenne znalezisko. Mowa o siedmiu podstawach posągów. W późniejszym czasie, na głębokości około trzech metrów, badacze odkryli obrobiony kamienny blok. Na razie nie wiadomo, jakie było jego przeznaczenie.

Ponowne odkrycie Lazurowej Groty

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, niezwykła jaskinia zaczęła popadać w zapomnienie. Miejscowa ludność omijała Lazurową Grotę szerokim łukiem. Dlaczego? Przyczyną były niepokojące legendy. Wśród mieszkańców wyspy panowało przekonanie, że miejsce to jest nawiedzane przez duchy. Do jaskini nie zapuszczali się nie tylko miejscowi, ale także przybywający tam żeglarze.

Renesans Lazurowej Groty nastąpił dopiero w XIX wieku. W 1826 roku na wyspę Capri przybył niemiecki malarz August Kopisch. Towarzyszył mu Ernest Fries. Miejscowy rybak, Angelo Ferraro, pokazał im niezwykłą morską jaskinię. Swoje wrażenia Kopisch opisał w jednym ze swoich dzieł, którym zwrócił uwagę na to unikatowe miejsce.

Unikatowy ekosystem Lazurowej Groty

Lazurowa Grota wyróżnia się nie tylko ciekawą historią, ale także niezwykłymi warunkami naturalnymi. Występujące tam podziemne źródła siarkowe ukształtowały iście niezwykły ekosystem, który do złudzenia przypomina występujący w obrębie Wysp Żółwich... na głębokości 3500 metrów pod poziomem morza. Żyją tam między innymi ogromne gąbki, homary i małże.

Zwiedzanie Lazurowej Groty

Lazurowa Grota jest dostępna dla zwiedzających. Wstęp jest płatny i możliwy tylko z przewoźnikiem (na pokładzie niewielkiej łódki). Zwiedzanie tego niezwykłego miejsca trwa około 10 minut. W tym czasie łódka okrąża jaskinię kilkukrotnie, więc zwiedzający mają możliwość zapoznać się z jej wszystkimi szczegółami. Należy jednak pamiętać, że gdy morze jest wzburzone, obiekt pozostaje zamknięty dla ruchu turystycznego. Wysokie fale uniemożliwiają wówczas bezpieczne dostanie się do jaskini.

Każdy odwiedzający Lazurową Grotę musi bezwzględnie stosować się do wskazówek przewoźnika. Nie chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo (choć to niezwykle ważny aspekt, choćby dlatego, że wejście do jaskini jest niskie), ale także o ochronę tego cennego obszaru. Rosnąca liczba odwiedzających nie ułatwia zachowania naturalnego piękna groty. Wszelkie wskazówki, które można usłyszeć w trakcie zwiedzania, służą zminimalizowaniu negatywnego wpływu na to miejsce.

Decydując się na zwiedzanie jaskini, najlepiej wybrać słoneczny dzień, by móc w pełni docenić osobliwy urok tego miejsca. Najlepsze warunki świetlne panują od godziny dwunastej do czternastej. Właśnie wtedy wnętrze groty jest spektakularnie rozświetlone.

Jak dotrzeć do Lazurowej Groty?

Ta wspaniała atrakcja turystyczna jest łatwo dostępna dla zwiedzających. Można tam dotrzeć na trzy sposoby: łodzią, autobusem lub pieszo.

Reklama

Łodzie wypływają z portu Marina Grande. Krótki rejs trwa około 10 minut. Autobusy ruszają z Anacapri. Przystanek jest oddalony o zaledwie 50 metrów od Piazza Vittoria. Polecamy jednak rozważyć wycieczkę pieszą, podczas której można podziwiać urokliwą panoramę malowniczej wyspy Capri i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Do Lazurowej Groty prowadzi mierzący ok. 4 km szlak prowadzący przez Via T. de Tommaso, Via Pagliaro i Via Grotta Azzurra.

Nasz autor

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama