Wyspa Królików: gdzie leży?

Wyspa królików - Okunoshima (大 久 野 島) na Morzu Śródziemnym Japonii znajduje się niedaleko miasta Takehara (Prefektura Hiroszima). Wyspa ma powierzchnię 700 mkw i jest opanowana całkowicie przez słodkie puszyste króliki, które rozsławiły wyspę Okunoshima. Wycieczka na wyspę jest uznawana za wielką atrakcję, tak wśród Japończyków, jak też zagranicznych turystów.

Według danych z 2007 roku na wyspie było około 300 królików, a dziś liczba ta przekroczyła 1000 sztuk. Czują się tutaj swobodnie i chętnie zbliżają się do ludzi. Jednocześnie nikt nie wie, jak króliki pojawiły się na wyspie.

Według jednej wersji króliki zostały przywiezione na wyspę celem przeprowadzania na nich eksperymentów dotyczące skuteczności trujących gazów. Uważa się, że po zniszczeniu śladów produkcji broni chemicznej pozostałe zwierzęta zostały wypuszczone na wolność. Jednak wojsko zapewnia, że po zamknięciu fabryki chemicznej wszystkie zwierzęta, które przeżyły, zostały poddane eutanazji.

Według drugiej wersji - 8 królików w 1971 roku zostało tu przywiezionych przez japońskich studentów, którzy przybyli tu na wycieczkę. Przez lata pobytu na martwej Okunoshimie zwierzęta rozmnażały się bez naturalnych wrogów. Dziś są główną atrakcją turystyczną, Okunoshima przyciągając dużą liczbę gości. Odwiedzający mogą głaskać i karmić zwierzęta, ale w celu ochrony populacji zabrania się sprowadzania psów i kotów na wyspę.

Wyspa Królików: historia

Położona w pobliżu Takehara wyspa Okunoshima ma skomplikowaną historię. Początkowo na wyspie funkcjonowała mała wioska rybacka. Podczas wojny chińsko-japońskiej w latach 1894–1895 wokół wyspy zbudowano dziesięć fortów wojskowych ze względu na ważne położenie strategiczne.

W 1925 roku Okunoshima została całkowicie przekształcona w tajny obiekt, w którym eksperci z Imperial Army Institute of Science and Technology opracowywali broń chemiczną, która była zabroniona na mocy protokołu genewskiego, który wszedł w życie w 1928 roku. Japonia odmówiła podpisania protokołu, a wojskowy ośrodek badawczy był tak ważny dla rządu, że wyspa została usunięta z map geograficznych. Kiedy 2 września 1945 roku Japonia się poddała - budynki, w których produkowano broń chemiczną, zostały zniszczone na Okunoshimie, a osoby zaangażowane w produkcję opuściły wyspę.

Wyspa Królików: atrakcje

Wyspa królików rywalizuje popularnością wśród turystów z symbolem Japonii - wulkanem Fuji. Rocznie wyspę odwiedza setki tysięcy turystów. Króliki nie boją się ludzi - skaczą im na kolana i z przyjemnością pochłaniają przyniesione smakołyki. Najchętniej zjadają kapustę, marchew lub specjalne jedzenie, które jest sprzedawane w cenie 1 USD w wyspiarskim hotelu Kyukamura Okunoshima Resort.

W ostatnich latach wyspa Okunoshima stała się bardzo popularnym punktem turystycznym. Wpływ na to miał Internet, który rozpropagował wyspę na świecie. Popularność wyspie przyniósł też film dokumentalny – „Wyspa królików”. Jeśli w 2005 roku Okunoshima odwiedziło około 136 000 turystów, to w 2015 roku roczna liczba gości wzrosła do 254 000 – w tym 17 000 gości pochodziło z innych krajów niż Japonia. Z jednej strony turyści wnoszą znaczący wkład w gospodarkę małej wyspy, ale z drugiej strony ich liczba zagraża królikom. Turyści karmią króliki kapustą i marchewką. Tymczasem główną dietą królików jest trawa, korzenie i nasiona. Marchewka i kapusta są dla nich tylko dodatkiem do żywności, a nadmiar tych warzyw jest dla nich szkodliwy. Z tego powodu władze zalecają odwiedzanie wyspy w zimnych porach roku – kiedy króliki potrzebują dodatkowego źródła pożywienia.

W centrum turystycznym można zapoznać się z przyrodą i historią wyspy, odwiedzający mogą też zrobić „króliki” z lokalnych naturalnych materiałów, takich jak liście, orzechy i bambus. Jeśli planujesz dłuższy pobyt w regionie, to 16 restauracji i kawiarni w centrum Takehara połączyło siły, wykorzystując popularność królików z wyspy Okunoshima. W ich menu znajdziesz się dania z królikami. Jednym z nich jest curry z warzywami, w którym figurka królika wykonana jest z ryżu. 

Oprócz karmienia fotografowania królików turyści mogą też zwiedzić muzeum, które zostało otwarte w 1998 roku, aby opowiedzieć o historii Okunoshimy i produkowanej tu broni. Wewnątrz muzeum można znaleźć artefakty, które były używane do wytwarzania trującego gazu na Okunoshimie, oraz ubrania, które nosili pracownicy, aby poradzić sobie z gazem. Turyści mogą zwiedzić dawne laboratorium do produkcji toksycznych gazów w Okunoshima, choć większość dowodów na produkcje broni została zniszczonych, to widok ruin i infrastruktury jest ciekawym doświadczeniem. Budynki obejmują dużą elektrownię pokrytą bluszczem, wiele magazynów gazu, koszary wojskowe i wiele innych. W niektórych miejscach można natknąć się na podziemne bunkry.

Na wyspie królików znajdziemy też ładne plaże, a nawet publiczny basen. Ten znajduje się w pobliżu hotelu na Okunoshima. Główna plaża znajduje się w odległości kilkudziesięciu metrów od hotelu. Po północnej stronie wyspy, obok kortów tenisowych, znajduje się spokojniejsza, bardziej odosobniona plaża z wieloma kamiennymi schodami prowadzącymi do wody.

Istnieje też legenda, że przebywanie na wyspie może nie być całkowicie bezpieczne, ponieważ nigdy nie została całkowicie oczyszczone. Plotka głosi, że na wyspie jest schowków, gdzie zakopane zostały pociski z bronią chemiczną.

Wyspa Królików: jak się przygotować do wycieczki?

Wyspa królików jest chętnie odwiedzana przez cały rok. Pamiętać musimy jedynie o przygotowaniu dużej ilości warzyw, które będą ci potrzebne do karmienia setek uszatych stworzeń

Kup jedzenie dla królików w porcie, Tadano-Umi. Na wyspie Okunoshima nie ma miejsca, gdzie mógłbyś zakupić jedzenie dla królików. Każda torebka karmy dla królików kosztuje 200 jenów. Po zwróceniu pustej torby do kawiarni otrzymasz bezpłatną pocztówkę dla królika. Kawiarnia w porcie w Tadano-Umi oferuje usługę przechowywania bagażu w cenie 500 jenów za sztukę.

Wszystkich turystów obowiązują zasady odwiedzania wyspy królików:

  • nie karm królików przypadkowymi produktami spożywczymi. Królikom nie wolno jeść takich rzeczy, jak chleb i słodycze, i nie wszystkie warzywa są dla nich zdrowe. Najlepiej trzymać się karmienia ich małymi przekąskami królika, które można kupić w torbach w kawiarni Tadano – Umi;
  • nie podnoś królików - króliki są dzikimi stworzeniami i mogą wpaść w panikę i zranić się lub ciebie, jeśli spróbujesz je podnieść. Wiele królików, choć chętnie zjada łakocie z ręki, nie chcę być przez człowieka głaskana;
  • nie karm królików znajdujących się przy drodze - zachęca je to do pozostania tam, gdzie może je potrącić samochód lub rowerzysta. Można przyjechać samochodem na wyspę za pomocą promu, więc na miejscu znajduję się pewna liczba pojazdów;
  • najlepiej zabrać ze sobą wszelkie śmieci z wyspy. Zaśmiecanie wyspy jest nie tylko przejawem braku kultury. Śmieci są niebezpieczne dla królików, które często próbują je zjadać.

Hotel i centrum informacyjne na wyspie wyposażone są w czyste toalety i mieszczą dwie kawiarnie oraz sklep z pamiątkami. Przed głównym portem i niedaleko wioski kempingowej znajdują się również toalety. Poza hotelem nie ma wielu miejsc do kupowania przekąsek i napojów.

Wyspa Królików: jak można zwiedzać wyspę?

Wycieczka na wyspę królików z Hiroszimy zajmie nam cały dzień, dlatego ważne jest, aby wyjechać z miasta wcześnie rano.

Na dworcu miejskim wsiądź do pociągu JR Sanyo Line / Kure Line, a potem przesiądź się na stacje Hiro lub Mihara i wysiądź na stacji kolejowej Tadano -Umi. Do dworca Tadano - Umi można również dojechać autobusem z dworca autobusowego w Hiroszimie. Podróż koleją i samochodem zajmie mniej niż 2 godziny.

Z dworca kolejowego Tadanoumi idź do portu. Prom do Okunoshima odpływa co godzinę, a sam rejs trwa około piętnastu minut. Ostatni prom z wyspy odpływa o 16.00. Szybciej będzie dotrzeć na wyspę promem, odpływając bezpośrednio z Takehary. Podróż w jedną stronę kosztuje 310 jenów.

Jak dostać się na Rabbit Island z Osaki?

Wsiądź do pociągu Shinkasen, kierując się na południe i wysiądź na stacji Mihara. Przesiądź się do linii JR Kure, na stację Tadano-Umi. Podróż pociągiem zajmuje około 4 godzin w jedną stronę, więc zastanów się nad noclegiem na Króliczej Wyspie lub odwiedź Okunoshimę w drodze do Hiroszimy.

Aby dostać się na wyspę Okunoshima ze stolicy Japonii, musisz wykupić 90-minutowy lot z lotniska Haneda w Tokio do lotniska Hiroshima.

Chcesz spędzić więcej czasu w Okunoshima? Istnieją dwie opcje zakwaterowania na wyspie królików:

  • możesz zatrzymać się w hotelu - Kyukamura Okunoshima Hotel and Resort. To najwygodniejsza opcja zakwaterowania;
  • można też zarezerwować kemping znajdujący się w południowej części Okunoshima. Trawnik, na którym rozstawione są namioty, jest miękki i płaski, a w okolicy przebywa wiele królików. Udogodnienia obejmują miejsce do grillowania, bieżącą wodę i wspaniały widok na ocean i sąsiednie wyspy. Do dyspozycji gości jest parking samochodowy oraz łaźnia publiczna, za którą trzeba zapłacić.

Wyspę można zwiedzać samochodem lub piesze. Najwygodniej jest to jednak czynić rowerem, który możemy wypożyczyć na miejscu.