Fakty o Niemczech

Niemcy, a właściwie Republika Federalna Niemiec, to kraj położny w środkowo-zachodniej Europie. Graniczy z dziesięcioma państwami: Danią, Polską, Czechami, Austrią, Szwajcarią, Luksemburgiem, Belgią, Holandią i Francją. Jest aktywnym członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, należy także do strefy Schengen oraz grupy G7 i G20. Niemcy współtworzyli również Unię Europejską. 

Jaką walutę należy zabrać do Niemiec? Co symbolizują kolory na niemieckiej fladze? Ile ludzi mieszka w Niemczech? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej. 

1. Stolica Niemiec

Po Zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku stolicą kraju został Berlin. Jest to największe miasto naszych zachodnich sąsiadów zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Metropolię zamieszkuje ok. 3,7 mln osób. Co warto zobaczyć w Berlinie? Tych 5 atrakcji nie można ominąć

2. Liczba ludności w Niemczech

Niemcy to niezmiennie od wielu lat najludniejszy kraj w Unii Europejskiej. Za zachodnią granicą, według różnych statystyk, mieszka ponad 83 mln ludzi. Dodajmy, że najliczniejszą grupę mniejszościową w Niemczech stanowią Turcy (od miliona do 3 mln osób). Z danych Niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że drugą największą grupę migrantów – po Turkach – tworzą Polacy. Pod koniec 2021 r. Niemcy zamieszkiwało 870 tys. naszych rodaków. 

3. Ile wynosi powierzchnia Niemiec?

Powierzchnia Niemiec wynosi 357 050 km kw. Pod tym względem Niemcy plasują się na czwartym miejscu wśród państw należących do Unii Europejskiej – większe terytorium mają jedynie Francja, Hiszpania oraz Szwecja (zobacz także: 15 rzeczy, których możecie nie wiedzieć o Szwecji i Szwedach). 

4. Landy w Niemczech

W Niemczech jest 16 krajów związkowych, czyli tzw. landów. Największym z nich jest Bawaria (70 541,57 km kw.), a najmniejszym Brema (419,38 km kw.). 

5. Jak nazywa się hymn Niemiec?

Hymn Niemiec nosi nazwę „Das Deutschlandlied”, czyli trzecia zwrotka słynnej „Pieśni Niemiec”. Autorem powstałej w 1841 roku pieśni narodowej był niemiecki poeta August Heinrich Hoffmann von Fallersleben. Jak brzmi aktualny hymn Niemiec? Oto pełny tekst: 

Niemcy, Niemcy ponad wszystko,
Ponad wszystko na świecie,
Jeśli zawsze dla obrony
Po bratersku są złączone
Od Mozy aż po Niemen
Od Adygi aż po Bełt
Niemcy, Niemcy ponad wszystko,
Ponad wszystko na świecie!

Niemieckie kobiety, niemiecka wierność
Niemieckie wino i niemiecka pieśń
Niech na świecie utrzymują
Swe dawne piękne brzmienie,
Niech nas natchną do szlachetnych czynów
Przez całe nasze życie.
Niemieckie kobiety, niemiecka wierność
Niemieckie wino i niemiecka pieśń!

Jedność i prawo i wolność
Dla niemieckiej ojczyzny,
Do tego wszyscy dążmy
Po bratersku, sercem i czynem.
Jedność i prawo i wolność
Są gwarancją szczęścia.
Kwitnij w blasku tego szczęścia
Kwitnij, niemiecka ojczyzno!

6. Flaga Niemiec – co oznaczają poszczególne barwy? 

Niemiecka flaga składa się z trzech poziomych pasów: czarnego, czerwonego i złotego. Początkowo czerń i złoto nawiązywało do barw heraldycznych Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Z kolei czerwień miała upamiętniać dynastię Hohenstaufów.

Flaga Niemiec / fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

7. Władza w Niemczech

W Niemczech obowiązuje system kanclerski. Władza wykonawcza jest w rękach prezydenta – którego na pięcioletnią kadencję wybiera Zgromadzenie Federalne – a także kanclerza federalnego. Od 8 grudnia 2021 r. funkcję kanclerza Niemiec pełni Olaf Scholz, który po 16 latach  na stanowisku zastąpił Angelę Merkel. Z kolei od 2017 r. głową państwa jest Frank-Walter Steinmeier, wybrany w lutym tego roku na drugą kadencję. 

8. Waluta niemiecka

Od 1 stycznia 2002 roku walutą obowiązującą na terenie Republiki Federalnej Niemiec jest euro. Przed wprowadzeniem do obiegu europejskiego środka płatności, jednostką monetarną w Niemczech była marka niemiecka, użyta po raz pierwszy w 1871 roku. Jedno euro to w przeliczeniu ok. 1,95 DEM. 

Najciekawsze informacje o Niemczech

Z czego znane są Niemcy? Poniżej prezentujemy wybrane ciekawostki o Niemczech, które pozwolą ci jeszcze bliżej poznać naszych sąsiadów zza zachodniej granicy. 

 1. Piwo uchodzi za narodowy napój Niemców. Łączenie produkowanych jest ponad 5000 gatunków tego trunku. Co roku w Bawarii na przełomie września i października organizowany jest Oktoberfest, czyli największy browarniczy festiwal na świecie;
 2. Dominującą religią w Niemczech jest chrześcijaństwo; 
 3. Pierwszy samochód na świecie powstał w Niemczech w drugiej połowie XIX wieku; 
 4. Tradycja ubierania choinek w okresie Bożego Narodzenia przybyła do Polski z Niemiec;
 5. Katedra w Ulm (161,5 m) jest najwyższą świątynią na świecie. Dla porównania Bazylika św. Piotra liczy 133,30 m wysokości; 
 6. Zoo Tierpark Berlin to największy ogród zoologiczny w Europie; 
 7. Niemcy słyną z pięknych zamków i pałaców – szacuje się, że jest ich ponad 20 tysięcy. 10 najpiękniejszych zamków w Niemczech opisywaliśmy tutaj
 8. Zugspitze to najwyższy szczyt Niemiec. Liczy 2962 m n.p.m. wysokości;
 9. Najdłuższą rzeką Niemiec jest Ren (865 km jej długości znajduje się w Niemczech); 
 10. Obowiązek szkolny w Niemczech zaczyna się w wieku 6 lat;
 11. W Niemczech najlepszą oceną jest 1, a najgorszą 6; 
 12. Müller (pol. „młynarz”) to najpopularniejsze nazwisko w Niemczech; 
 13. Jednym z symboli narodowych w Niemczech jest dąb; 
 14. W Niemczech urodzili się m.in. Albert Einstein, Ludwig van Beethoven, Johann Wolfgang von Goethe, Karl Lagerfeld i Benedykt XVI; 
 15. W niedzielę, tak samo jak w Polsce, nie zrobimy zakupów w niemieckich sklepach; 
 16. Najpopularniejszym sportem w Niemczech – tak jak w większości krajów na świecie – jest piłka nożna. Niemieccy piłkarze to czterokrotni mistrzowie świata i trzykrotni mistrzowie Europy. 

Katedra w Ulm / fot. Getty Images

Ciekawostki na temat języka niemieckiego

Niemiecki to jeden z najczęściej używanych języków na Starym Kontynencie. Wystarczy tylko wspomnieć, że poza Niemcami oczywiście, także w Austrii, Belgii, Liechtensteinie, Luksemburgu i Szwajcarii niemiecki jest językiem urzędowym. Co jeszcze warto wiedzieć na temat języka niemieckiego? Oto wybrane ciekawostki. 

 • Językiem niemieckim posługuje się nawet 100 milionów ludzi na całym świecie;
 • Rzeczowniki w języku niemieckim zapisuje się wielką literą; 
 • W niemieckim obowiązują cztery przypadki – mianownik, dopełniacz, celownik i biernik; 
 • W niemieckim wyróżnia się sześć czasów, ale używa się głównie pięciu: Perfekt, Imperfekt, Plusquamperfekt, Präsens i Futur;  
 • W języku niemieckim, podobnie jak w polskim, są trzy rodzaje – męski, żeński i nijaki; 
 • W języku niemieckim wyróżnia się 35 dialektów;
 • Do niedawna najdłuższym słowem w języku niemieckim był liczący 63 litery wyraz „das Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz”, oznaczający ustawę o monitorowaniu przekazywania powinności etykietowania mięsa wołowego; 
 • Pierwszy słownik języka niemieckiego został opublikowany przez Johanna Christopha Adelunga w 1781 r.;
 • Język niemiecki jest jednym z sześciu języków obcych, który można zdawać na polskiej maturze zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.