Wybrałam się do Berlina na 4 dni. I sama nie wiem, czy by choć trochę poznać to miasto, nie potrzebowałabym raczej 4 tygodni, 4 miesięcy lub 4 lat. To unikalne w skali światowej miejsce powstało z połączenia dwóch miast: wschodniego i zachodniego. Dlatego każda dzielnica ma inny klimat, a bogactwo oferty kulturalnej poraża. Jednocześnie jest to miasto całkowicie bezpretensjonalne, tu każdy może być, kimkolwiek zechce.


1. Muzeum kinematografii

Mieści się w zjawiskowej, nowoczesnej przestrzeni budynku Sony Center, a można tam zobaczyć np. pierwsze kamery filmowe poruszane korbą, oryginalnego robota z filmu Metropolis z 1927 r. czy dziesiątki pamiątek po Marlenie Dietrich. Pełna luster scenografia sprawia, że to wycieczka do innego świata.
 

2. Mauerpark

Ta ogromna zielona przestrzeń powstała  tam, gdzie niegdyś stał mur berliński. Teraz jest ulubionym miejscem grafficiarzy, młodzieży, ulicznych performerów i muzyków. Co niedzielę odbywa się tu pchli targ, na którym można kupić np. stare plakaty filmowe, komunistyczne pamiątki  czy ciuchy. Szukając pamiątek po murze, warto się przejść pobliską Bernauer Strasse i wstąpić do muzeum Berlin Wall Memorial. Oba te miejsca są na pewno bardziej autentyczne niż oklepane turystyczne East Side Gallery czy Checkpoint Charlie z przebranymi w mundury statystami.


3. Stadion olimpijski

Kto chce zejść z utartych szlaków i zobaczyć kawałek historii, powinien zwiedzić stadion, na którym w 1936 r. Odbyła się olimpiada. Czuć tu monumentalny, trochę mroczny klimat nazistowskich Niemiec. Stadion nadal służy miastu w prawie niezmienionej formie, zyskał tylko dach i nowe krzesła. Fani architektury tuż obok znajdą kolejną atrakcję: zaprojektowany przez Le Corbusiera blok, kopię słynnej marsylskiej „jednostki mieszkaniowej”.


4. Muzeum historii naturalnej

To pierwsze państwowe muzeum na świecie. Jest w nim najsłynniejsza skamieniałość świata: archeopteryks, szkielet brachiozaura, kilkadziesiąt tysięcy eksponatów w formalinie w sali ze szkła – to tylko niektóre z atrakcji przyprawiających tu o zawrót głowy.

 

5. Reichstag

Wizyta w ikonicznej kopule niemieckiego parlamentu jest darmowa i czasowo nieograniczona! Trzeba się tylko zapisać online (bundestag.de) lub w pobliskim kiosku, mając na uwadze, że być może wejście będzie możliwe dopiero następnego dnia lub nawet później. Kosmiczna architektura, ultranowoczesne wnętrze starego gmachu i widoki na miasto wynagradzają wszelkie niedogodności.