Majówka 2023 zbliża się wielkimi krokami. W tym roku 1 maja, czyli Święto Pracy, wypada w poniedziałek. Z kolei Święto Narodowe Trzeciego Maja w środę. To oznacza, że jeśli weźmiemy urlop we wtorek, nasz weekend automatycznie wydłuży się o trzy dni, a w najlepszym przypadku nawet o pięć, gdy dostaniemy wolne także w czwartek i piątek.

Gdzie na majówkę 2023? Od Azorów po Gruzję i od Skandynawii aż po Egipt – świat staje otworem. Każdy, kto szuka wyjątkowego sposobu na spędzenie majowego urlopu, może skorzystać z pomysłów przygotowanych przez Reader's Digest.

Gdzie jechać na majówkę 2023? Sycylia 

Dla tych, którzy pragną urlopu pełnego słońca, idealnym rozwiązaniem będzie  wyjazd na Sycylię – największą z wysp Morza Śródziemnego. Znana jest ona nie tylko z mafijnych historii, ale przede wszystkim z najsmaczniejszych w Europie cytrusów. Miłośnicy zabytków znajdą tu średniowieczne zamki, normandzkie kościoły i ruiny starożytnych świątyń.

Sycylia / fot. Sandro Bisaro / Getty Images

Amatorzy kulinarnych doznań rozsmakują się w śródziemnomorskiej kuchni, bogatej w świeże ryby, owoce morza, wina i sorbety. Również natura nie pozwoli zapomnieć o sobie, odsłaniając malownicze zatoki, piękne plaże i górującą nad wszystkim ognistą Etnę.

Egipt na majówkę 2023

Marzącym o palącym słońcu, ale nie mogącym usiedzieć w jednym miejscu, polecamy Egipt. Jadąc nad Morze Czerwone, można nie tylko cieszyć się piękną pogodą, lecz również zwiedzić fascynujący, podwodny świat.

Plasująca się w czołówce najpopularniejszych centrów nurkowych kraina faraonów oferuje wyprawy przez kipiący kolorami świat rafy koralowej, a także odkrywanie tajemnic statków zatopionych przed wiekami.

Pomysł na majówkę 2023: Irlandia

Osoby, które marzą o wypoczynku w ciszy i harmonii z naturą, znajdą ukojenie w niezwykłych krajobrazach irlandzkiego hrabstwa Clare. Spacer wzdłuż ciągnącego się przez 20 kilometrów półwyspu Loop Head lub wzdłuż fascynujących Klifów Moheru uatrakcyjnią zapierające dech w piersiach widoki.

Malownicza Irlandia / fot. Zhang Hano / EyeEm / Getty Images

Z kolei malownicza, celtycka wyspa Scattery zachwyci księżycowym Wzgórzem Burren, słynącym z rzadkich gatunków roślin i prehistorycznych dolmenów. Wieczorem można odpocząć tu w jednej z zacisznych wiosek lub w lokalnym pubie, sącząc guinessa i wsłuchując się w opowieści o legendarnym potworze Cata.

Gdzie na majówkę 2023? Portugalia

Jeśli zamiast wypoczynku na łonie natury wolicie klasyczne zwiedzanie, warto rozważyć wyjazd do Lizbony – jednego z tych niepowtarzalnych miast na świecie, po których można włóczyć się godzinami, drepcząc uroczymi uliczkach.

Obok okazałych budowli z czasów europejskiego gotyku na przybyszów czekają przytulne kawiarenki, w których można posłuchać tradycyjnego fado.

Pomysł na wyjazd na majówkę 2023: Francja

Równie ciekawe, co zwiedzanie historycznych zabytków czy nurkowanie w głębinach oceanu, może okazać się odkrywanie świata od kuchni. Na miłośników podróży kulinarnych czeka niepozorna północno-zachodnia część Francji. Znajduje się tam Bretania – królestwo owoców morza, a przede wszystkim ostryg.

Bretania w Francji. / fot. Feifei Cui Pauluzzo / Getty Images

Miejscowi handlarze oferują turystom zachwycającą różnorodność świeżych ryb, lokalnych warzyw i owoców oraz mięs. Ale to nie wszystko. Bretania słynie też z… naleśników, podawanych z odpowiednio schłodzonym i orzeźwiającym cydrem.

Gdzie na majówkę 2023 z dziećmi? 

Po spotkaniach oko w oko z białym lwem, wielbłądami, zebrami czy strusiem wypieki na policzkach dziecka będą gwarantowane. Nie trzeba jednak wybierać się daleko, żeby pokazać dzieciom gospodarzy afrykańskiej sawanny. Porządną dawkę przygody zapewni im zwiedzanie zoo w Borysewie, a także wioski Tatanka, gdzie można poznać tradycje Indian Wielkich Równin i przenocować w tradycyjnym tipi.

Jak jest twój pomysł na wyjazd na majówkę? Polska czy może jednak dalsze kierunki? Najważniejsze to wypocząć i zebrać siły. Już za niewiele ponad dwa miesiące wakacje i okazji do podróży będzie jeszcze więcej. Przy słonecznej aurze nawet weekend poza domem potrafi zamienić się w ekscytującą przygodę.