Majówka, czyli długi weekend majowy, może być okazją do zaplanowana kilkudniowej podróży po Polsce, lub za granicę. W 2022 roku Święto Pracy (1 maja) wypada w niedzielę, a Święto Konstytucji 3 Maja we wtorek. Oba dni są ustawowo wolne od pracy. Jeśli weźmiemy urlop w poniedziałek, nasz weekend będzie automatycznie dłuższy. Niektórzy rozszerzają go aż do dziewięciu dni.

Od Azorów po Gruzję i od Skandynawii aż po Egipt – świat staje otworem. Każdy, kto szuka wyjątkowego sposobu na spędzenie majowego urlopu, może skorzystać z pomysłów przygotowanych przez Reader's Digest.

Pomysł na wyjazd na majówkę 2022 w rytmie chillout

Sycylia / fot. Sandro Bisaro / Getty Images

Dla tych, którzy pragną urlopu pełnego słońca, idealnym rozwiązaniem będzie  wyjazd na Sycylię – największą z wysp Morza Śródziemnego. Znana jest ona nie tylko z mafijnych historii, ale przede wszystkim z najsmaczniejszych w Europie cytrusów. Miłośnicy zabytków znajdą tu średniowieczne zamki, normandzkie kościoły i ruiny starożytnych świątyń. Amatorzy kulinarnych doznań rozsmakują się w śródziemnomorskiej kuchni, bogatej w świeże ryby, owoce morza, wina i sorbety. Również natura nie pozwoli zapomnieć o sobie, odsłaniając malownicze zatoki, piękne plaże i górującą nad wszystkim ognistą Etnę.

Pomysł na wyjazd na majówkę 2022 w aurze dzikości

Marzącym o palącym słońcu, ale nie mogącym usiedzieć w jednym miejscu, polecamy Egipt. Jadąc nad Morze Czerwone, można nie tylko cieszyć się piękną pogodą, lecz również zwiedzić fascynujący, podwodny świat. Plasująca się w czołówce najpopularniejszych centrów nurkowych kraina faraonów oferuje wyprawy przez kipiący kolorami świat rafy koralowej, a także odkrywanie tajemnic statków zatopionych przed wiekami.

Pomysł na wyjazd na majówkę 2022: spacer nad „moherowym” urwiskiem

Malownicza Irlandia. / fot. Zhang Hano / EyeEm / Getty Images

Osoby, które marzą o wypoczynku w ciszy i harmonii z naturą, znajdą ukojenie w niezwykłych krajobrazach irlandzkiego hrabstwa Clare. Spacer wzdłuż ciągnącego się przez 20 kilometrów półwyspu Loop Head lub wzdłuż fascynujących Klifów Moheru uatrakcyjnią zapierające dech w piersiach widoki. Z kolei malownicza, celtycka wyspa Scattery zachwyci księżycowym Wzgórzem Burren, słynącym z rzadkich gatunków roślin i prehistorycznych dolmenów. Wieczorem można odpocząć tu w jednej z zacisznych wiosek lub w lokalnym pubie, sącząc guinessa i wsłuchując się w opowieści o legendarnym potworze Cata.

Pomysł na wyjazd na majówkę 2022: miejski weekend z historią w tle

Jeśli zamiast wypoczynku na łonie natury wolicie klasyczne zwiedzanie, warto rozważyć wyjazd do Lizbony – jednego z tych niepowtarzalnych miast na świecie, po których można włóczyć się godzinami, drepcząc uroczymi uliczkach. Obok okazałych budowli z czasów europejskiego gotyku na przybyszów czekają przytulne kawiarenki, w których można posłuchać tradycyjnego fado.

Pomysł na wyjazd na majówkę 2022. Nie aktywnie i nie leniwie, lecz po prostu apetycznie

Bretania w Francji. / fot. Feifei Cui Pauluzzo / Getty Images

Równie ciekawe, co zwiedzanie historycznych zabytków czy nurkowanie w głębinach oceanu, może okazać się odkrywanie świata od kuchni. Na miłośników podróży kulinarnych czeka niepozorna północno-zachodnia część Francji. Znajduje się tam Bretania – królestwo owoców morza, a przede wszystkim ostryg. Miejscowi handlarze oferują turystom zachwycającą różnorodność świeżych ryb, lokalnych warzyw i owoców oraz mięs. Ale to nie wszystko. Bretania słynie też z… naleśników, podawanych z odpowiednio schłodzonym i orzeźwiającym cydrem.

Pomysł na wyjazd na majówkę 2022 z dziećmi. Do Afryki lub Ameryki… pod Łodzią

Po spotkaniach oko w oko z białym lwem, wielbłądami, zebrami czy strusiem wypieki na policzkach dziecka będą gwarantowane. Nie trzeba jednak wybierać się daleko, żeby pokazać dzieciom gospodarzy afrykańskiej sawanny. Porządną dawkę przygody zapewni im zwiedzanie zoo w Borysewie, a także wioski Tatanka, gdzie można poznać tradycje Indian Wielkich Równin i przenocować w tradycyjnym tipi.

Jak jest Twój pomysł na wyjazd na majówkę? Polska czy może jednak dalsze kierunki? Najważniejsze to wypocząć i zebrać siły. Już za dwa miesiące wakacje i okazji do podróży będzie jeszcze więcej. Przy słonecznej aurze nawet weekend poza domem potrafi zamienić się w ekscytującą przygodę.