– To żart – dodał szybko przewodnik.  Coś w tym jednak jest. W Rzymie jest tyle miejsc, które trzeba zobaczyć. Jego podopieczni grzecznie się roześmiali, a ja, podsłuchująca z boku, pomyślałam, że w sumie ma rację. Bo Roma Aeterna – stolica Włoch, centrum dawnego Imperium Rzymskiego, a niegdyś – całej zachodniej cywilizacji, to miasto, które każdy powinien odwiedzić i odkryć je dla siebie. Takiej ilości zabytków i dzieł sztuki nie ma w jednym miejscu nigdzie indziej na świecie. Tłumy ściągają tu o każdej porze roku, a kto raz dotarł, będzie chciał wracać, bo Rzymu nie da się zwiedzić dokładnie ani przez weekend, ani nawet przez miesiąc. 

 

7. Koloseum

Skalę tej antycznej areny docenisz dopiero wtedy, gdy zobaczysz ją z bliska. Kiedy wejdziesz do środka, jej ogrom i architektoniczna maestria odbiorą ci dech. A potem dowiesz się, że to, co widzisz, to tylko zrąb jej dawnej świetności. Bilet do Koloseum ważny jest też na wstęp do Forum Romanum, po drugiej stronie ulicy.

 

6. Forum Romanum

Centrum starożytnego Rzymu i centrum ówczesnego świata. Warto pożyczyć audioprzewodnik, bo samemu trudno się czasem zorientować, co oglądasz lub po czego ruinach stąpasz.

 

5. Plac i Bazylika Świętego Piotra

I plac, i świątynia porażają wielkością. Wizyta tu to mistyczne doznanie dla katolików i uczta dla miłośników sztuki i architektury. Nie zrażaj się kilometrową kolejką do wejścia do bazyliki – posuwa się szybko, odczekasz w niej najwyżej pół godziny.

 

4. Piazza Navona

Dawny plac targowy, zbudowany na miejscu torów wyścigowych, dziś jeden z najpiękniejszych laców Rzymu. Pełno tu kawiarni, lodziarni, a w samym centrum stoi Fontanna Czterech Rzek – dzieło Berniniego.

 

3. Panteon

Najlepiej zachowany antyczny budynek Rzymu. Świątynię zbudowaną w 27 r. p.n.e. przez imperatora Marka Wipsaniusza Agrypę, przebudowaną przez cesarza Hadriana, zamieniono na kościół

w IV w. W środku znajdują się m.in. grób Rafaela i grobowce królów Włoch.

 

2. Trastevere

Dzielnica mieszkalna po lewej stronie Tybru pełna krętych uliczek, średniowiecznych kamienic, artystów i studentów. To imprezowe centrum miasta z najlepszymi barami i restauracjami. W każdą niedzielę przy Viale Trastevere odbywa się jeden z największych ulicznych targów antyków i staroci w Europie.

 

1. Ostia Antica

Świetnie zachowane ruiny antycznego portowego miasta, w pół drogi między Rzymem a Ostią. Tu naprawdę zobaczysz, jak wyglądało miasto z czasów Imperium Rzymskiego – od łaźni, przez domy kupieckie i świątynie, po imponujący amfiteatr. 

 

Zobacz GALERIĘ