Reklama

W tym artykule:

Reklama
  1. Jak się mierzy nadwagę i otyłość
  2. Epidemia otyłości się rozpędza
  3. Gdzie najszybciej będzie rosło BMI?

Jest nas coraz więcej. Nie tylko jeśli chodzi o liczbę mieszkańców Ziemi, która cały czas dynamicznie rośnie (obecnie na świecie żyje 8,2 mld osób). Zwiększa się również liczba kilogramów przypadających średnio na każdego z nas.

Innymi słowy: ludzie są coraz grubsi. W porównaniu z rokiem 1990 liczba osób na świecie mających nadwagę lub otyłych powiększyła się dwa razy. Ten trend się nie zatrzymuje. Naukowcy opublikowali właśnie nowy raport dotyczącej sytuacji globalnej. Wynika z niego, że w 2050 roku aż 60% ludzi mających 25 lat i więcej będzie ważyło zbyt dużo (czyli, bardziej formalnie, będzie miało BMI powyżej 25). Wśród dzieci w połowie tego stulecia ten odsetek wyniesie 30%.

Jak się mierzy nadwagę i otyłość

Raport to część globalnego badania Global Burden of Disease Study 2021, finansowanego przez Fundację Billa i Melindy Gatesów. Jego celem była analiza trendów dotyczących nadwagi i otyłości między 1990 a 2021 roku. Gdy już ją zrobiono, możliwe było opracowanie prognozy na 2050 rok. Raport został opublikowany w czasopiśmie naukowym „Lancet”.

Kluczowym stosowanym w nim wskaźnikiem jest BMI, czyli wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Mndex). Oblicza się go, dzieląc liczbę kilogramów przez podniesiony do kwadratu wzrost danej osoby w metrach. Jeśli BMI jest wyższy od 25, ale niższy od 30, oznacza to nadwagę. Osoba z BMI powyżej 30 uznawana jest za otyłą.

Epidemia otyłości się rozpędza

Jeśli chodzi o dorosłych, naukowcy zebrali dane aż z 204 krajów świata. Sytuacja wszędzie wygląda tak samo: niezależnie od narodowości, wieku i płci, liczba osób z BMI powyżej 25 rośnie. W 1990 r. było ich 730 mln. W 2021 roku – już 2,1 mld.

W 2021 roku najwięcej osób z nadmiarowymi kilogramami (w wartościach bezwzględnych) mieszkało w Chinach: 402 mln. Na drugim miejscu znalazły się Indie – z 180 mln, na trzecim zaś USA – ze 172 mln. Warto przypomnieć, że Amerykanów jest znacznie mniej niż Hindusów czy Chińczyków. Populacje Chin i Indii liczą ponad miliard, amerykańska zaś nieco ponad 340 mln.

Na kolejnych miejscach są Brazylia (88 milionów), Rosja (71 milionów), Meksyk (58 milionów), Indonezja (52 miliony) i Egipt (41 milionów). Łącznie w tych ośmiu krajach w 2021 roku żyła ponad połowa ludzi z nadwagą i otyłością na świecie.

Gdzie najszybciej będzie rosło BMI?

Trend tycia nie zatrzyma się w najbliższych dekadach. Z szacunków wynika, że w 2050 roku na świecie będzie żyło ok. 3,8 mld ludzi z nadwagą i otyłością. Będzie to wówczas ok. 60% globalnej populacji dorosłych. Wśród tej grupy 1,95 mld będzie otyłych.

Raport wskazuje, że w 2025 roku szczyt listy krajów z największą liczbą osób otyłych się nie zmieni. Nadal będą to Chiny, Indie i Stany Zjednoczone. Jednak największy przyrost zanotują kraje Afryki Subsaharyskiej – aż o 250% (będzie to efekt m.in. szybkiego wzrostu liczby ludności w tym rejonie). Tutaj największy przyrost zanotuje Nigeria, gdzie między 2021 a 2050 rokiem liczba osób z nadwagą i otyłością wzrośnie aż trzykrotnie (z 36 do 141 mln).

Autorzy raportu jako główną przyczynę opisanego trendu wskazują globalny rozwój ekonomiczny i towarzyszące mu trendy cywilizacyjne. Jeden z nich to stosunkowo łatwa dostępność taniej wysokokalorycznej żywności. Inny: coraz mniejsza aktywność fizyczna na co dzień. Jedno w połączeniu z drugim przekłada się na coraz większą wagę ludzi. A ona – na więcej przypadków chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca typu 2 czy choroby serca i układu krążenia.

Na szczęście zdaniem naukowców trend da się odwrócić dzięki wdrożeniu odpowiednich polityk, edukacji, promocji zdrowego trybu życia i odżywiania. Jednak by powstrzymać globalną pandemię, trzeba zacząć działać jak najszybciej i to na skalę ogólnoświatową.

Reklama

Źródła: Lancet, EurekAlert, ScienceAlert

Nasza autorka

Magdalena Salik

Dziennikarka i pisarka, przez wiele lat sekretarz redakcji i zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Focus". Wcześniej redaktorka działu naukowego „Dziennika. Polska, Europa, Świat”. Autorka powieści z gatunku fantastyki naukowej, ostatnio wydała „Płomień” i „Wściek”.
Reklama
Reklama
Reklama