W Pompejach odkryto monumentalny grobowiec. Należał do kapłanki
Dwie niemal naturalnej wielkości płaskorzeźby ukazujące ludzi zdobiły wielki grobowiec, który archeolodzy odkryli we włoskich Pompejach na nekropolii Porta Sarno. Jego właścicielką była zapewne kapłanka Ceres, bogini urodzaju.

Spis treści:
Pompeje to starożytne rzymskie miasto, które zniszczyła i zasypała popiołem wulkanicznym erupcja Wezuwiusza w 79 roku n.e. Dzięki temu dramatycznemu wydarzeniu miasto uległo nietypowej konserwacji. Daje to wgląd w życie jego mieszkańców.
Archeolodzy prowadzą wykopaliska na tym stanowisku archeologicznym od wielu dekad. Najnowsze znalezisko dotyczy nie tego, jak żyli mieszkańcy Pompejów, ale sfery śmierci.

Płaskorzeźba dostojnej pary
Znaleziska dokonano na nekropolii Porta Sarno. Badacze pod kierunkiem prof. Llorença Alaponta we współpracy ekspertami z Parku Archeologicznego w Pompejach natknęli się na wielki grobowiec.
Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest płaskorzeźba ukazująca kobietę i mężczyznę, zapewne małżeństwo. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak posągi. W pozostałych kamiennych ścianach znajdowały się liczne nisze.
Symbolika atrybutów, w jakie wyposażono płaskorzeźbę kobiety, może wskazywać, że mamy do czynienia kapłanką bogini Ceres. Była ona uosobieniem życiodajnej potęgi ziemi i bóstwem przyjmującym zmarłych. Z analizy stylu wynika, że grób powstał w późnym okresie rzymskiej republiki (II-I wiek p.n.e.).
Ta część Pompejów była obszerną nekropolą. Od 1998 roku przebadano tu 50 grobów, w których pochowano skremowanych zmarłych. Każdy z nich był oznakowany stelami i kamiennymi łukami.
Co wiemy o Pompejach?
Wykopaliska w rzymskim mieście Pompeje w dzisiejszych Włoszech rozpoczęły się w połowie XVIII wieku. Każdego roku archeolodzy informują o odkryciu kolejnych pomieszczeń i przedmiotów pogrzebanych przez wulkan w 79 roku n.e.
W wyniku tej katastrofy naturalnej zginęło około 2 tysiące mieszkańców miasta. Część z nich została uwięziona w zawalonych domach, innych pogrzebały kamienie i warstwa popiołu.
Pompeje to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie. Ruiny starożytnego miasta trafiły na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to obowiązkowy punkt programu dla turystów zwiedzających Italię.
Źródło: Park Archeologiczny w Pompejach
Nasz autor
Szymon Zdziebłowski
Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.