Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Wirtualna rzeczywistość – nowa oferta
  2. Co obejmuje nowa oferta VR?

Płaskowyż Giza pod Kairem jest jedną z największych atrakcji turystycznych na świecie. Co roku przybywają tam miliony zwiedzających z całego świata. Cel: ujrzenie trzech ikonicznych piramid, które powstały 4500 lat temu.

Wśród nich jest ta, która wzbudza największe emocje: piramida Cheopsa, nazywana też Wielką Piramidą. To najpotężniejszy grobowiec tego typu wzniesiony w Egipcie. Budowla obrosła wieloma mitami i ciągle skrywa wiele tajemnic.

Od wielu lat wieczorową porą w Gizie odbywa się spektakl typu „światło i dźwięk”. W jego trakcie piramidy i inne starożytne grobowce „ożywają”. Teraz władze egipskie postanowiły wzbogacić show o dodatkowy element.

Wirtualna rzeczywistość – nowa oferta

W standardowym pokazie jego uczestnicy otrzymują zestaw słuchawkowy z odpowiednią wersją językową i spoglądają na płaskowyż. Warto wspomnieć, że dzięki inicjatywie polskiej ambasady w Kairze od 2009 roku można też wysłuchać polskiego lektora.

W maju prezes spółki „Światło i dźwięk” Mohamed Abdel Aziz przekazał intrygującą informację: nowe, dodatkowe pokazy w Gizie wykorzystują technologię wirtualnej rzeczywistości (VR). Pierwszy odbył się już kilka dni temu.

– Odwiedzający będą mogli odkrywać starożytną egipską cywilizację i historię w interaktywny i wciągający sposób dzięki zaawansowanym zestawom VR – powiedział Abdel Aziz na antenie Extra News TV.

– Celem jest zwiększenie atrakcyjności stanowiska archeologicznego i zwiększenie ruchu turystycznego, dzięki zmodernizowanemu doświadczeniu o wysokiej jakości – dodał prezes.

Co obejmuje nowa oferta VR?

Pokazy wirtualnej rzeczywistości to – jak czytamy na stronie firmy „Światło i dźwięk” – przełomowe połączenie najnowocześniejszej technologii i bogatej narracji historycznej. Na razie dostępności do tej technologii ma być zapewniona tylko w Gizie, ale planowane jest też rozszerzenie tej oferty o kolejne lokalizacje w Egipcie, w tym nawet hotele. Bo użytkownicy będą mieli na sobie specjalne gogle, więc wcale nie muszą znajdować się wśród zabytków.

Pokazy dotyczą różnych aspektów cywilizacji egipskiej. Są to:

  • nurkowanie wśród zatopionych podwodnych cudów – ruin i świątyń. Poruszając się po głębinach, śmiałkowie będą mogli przyjrzeć się z bliska zatopionym zabytkom, a towarzyszyć im będzie dwujęzyczna (arabska i angielska) narracja audio wyjaśniająca historyczne i kulturowe znaczenie tych podwodnych skarbów;
  • tajniki mumifikacji. W ramach VR będzie można poznać tajniki balsamowania. To doświadczenie prowadzi odwiedzających przez skomplikowany proces mumifikacji, od wyboru materiałów do balsamowania po duchowe rytuały;
  • odkrycie grobowca Tutanchamona. Gwarantuje dreszczyk emocji związany z jednym z największych odkryć archeologicznych w historii – odkopaniem grobowca króla Tutanchamona przez Howarda Cartera w 1922 roku;
  • jak budowano wielkie piramidy? Ta prezentacja VR przenosi odwiedzających do starożytnej Gizy, gdzie mogą być świadkami procesu budowy monumentalnych piramid krok po kroku.
Reklama

Źródła: Egypt Today, Sound and Light

Nasz autor

Szymon Zdziebłowski

Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.
Reklama
Reklama
Reklama