Jakie jest najszczęśliwsze zwierzę na świecie? Tytuł ten od lat trzyma kuoka – należący do rodziny kangurowatych ssak, występujący wyłącznie na terenie Australii. A to wszystko za sprawą wiecznie uśmiechniętego pyszczka, który przyniósł stworzeniu olbrzymią sławę i stał się jego znakiem rozpoznawczym. 

Na samym Instagramie znajdziemy ponad 275 tysięcy postów oznaczonych tagiem „quokka”. Z kolei na TikToku filmy z kuokami w roli głównej do tej pory zostały odtworzone przeszło 186 mln razy. 

Co tak naprawdę skrywa najsłynniejszy w świecie zwierząt uśmiech? Poniżej zebraliśmy najważniejsze – czasami mniej słodkie – informacje na temat tego niezwykle lubianego mieszkańca Antypodów i krewniaka kangurów

Jak wygląda kuoka?

Kuoka krótkoogonowa (Setonix brachyurus), jak już zostało wspominane, to ssak torbacz należący do rodziny kangurowatych. Najszczęśliwsze zwierzę na świecie, w przeciwieństwie do swojego krewnego, jest pozytywnie nastawione do innych gatunków, z którymi chętnie współdzieli terytorium. Sam preferuje jednak nieduże stada. Sporą  sympatią darzy również ludzi, którzy już dawno okrzyknęli go najsłodszym i najbardziej fotogenicznym zwierzątkiem globu. 

Pierwsze wzmianki o tym niewielkim stworzeniu pochodzą z XIX wieku, a konkretnie z 1830 roku. Wówczas nowy gatunek opisali francuscy zoolodzy. Jean René Constant Quoy i Joseph Paul Gaimard, bo o nich mowa, w latach 1826 – 1829 uczestniczyli w wyprawie badawczej, docierając na wyspy Pacyfiku, do Australii i Nowej Zelandii. Podczas jej trwania przyrodnicy z Europy zebrali ponadto endemiczne okazy przepiórki, siewki i delfina

Jak wygląda kuoka krótkoogonowa? Gdzie występuje? Ile lat żyje? / Fot. Getty Images

Kuoka nie należy do największych zwierząt. Jej długość to niewiele ponad pół metra, sam ogon osiąga do 30 cm, z kolei waga oscyluje w granicach 2 – 4 kilogramów (dla porównania kangury ważą nawet 90 kg). Ciało pokryte jest gęstą, długą sierścią – szarobrązową na głowie i rudą na karku. Prowadzi nocny tryb życia, dlatego najbardziej aktywny jest po zachodzenie słońca. Jako roślinożerca żywi się głównie liśćmi i trawą. Średnia długość życia kuoki wynosi 5 lat. 

Gdzie występuje kuoka?

Najszczęśliwsze zwierzę na świecie można spotkać w południowo–zachodniej Australii (od wschodniej części Perth do Stirling Range i Green Range na wschód od Albany) oraz na wyspach Bali i Rottnest, potoczniej nazywanej Rotto. Co ciekawe, ostatnia z nich swoją nazwę zawdzięcza właśnie temu niewielkiemu torbaczowi.

W XVII wieku teren ten był częstym celem podróży holenderskich żeglarzy. Jeden z nich, Willem de Vlamingh, który dopłynął do zachodnich wybrzeży Australii w 1696 roku, twierdził, że wyspę zamieszkują duże szczury, stąd nazwa Rottnest, czyli „szczurze gniazdo”. W rzeczywistości nie były to jednak gryzonie, a właśnie kuoki, które dla przybyszy ze Starego Kontynentu były nieznanym gatunkiem. 

Największym wrogiem kuok są list. Poważnym zagrożeniem dla ich populacji jest również działalność człowieka i susza. W wyniku pożarów, które nawiedziły zachodnią Australię w 2015 r., żywioł strawił ponad 98 hektarów lasów. Naukowcy oszacowali wówczas, że wymarła znaczna część żyjących tam torbaczy.

Z 600 osobników zostało tylko 39. I choć liczba ta wzrosła do ok. 300, potrzeba jeszcze co najmniej dekady, by populacja w pełni się odrodziła – przyznają działacze australijskiego WWF. Na terenie Australii kuoki znajdują się pod ścisłą ochroną

– „Projekt kuoka” pokazuje, jak długo trwa odbudowa populacji po wielkim pożarze buszu – przyznaje Ashleigh Chauvin, konsultantka ds. gatunków WWF Australia. 

Czy kuoki rzucają swoimi dziećmi?

Kuoki ze względu na zadowolone pyszczki nazywane są najszczęśliwszymi, a zarazem najsłodszymi zwierzętami świata. Wieczny uśmiech bywa jednak bardzo zdradliwy. Dlaczego? Dorosła samica bez żadnych skrupułów potrafi poświęcić życie własnego potomstwa w chwili zagrożenia. Gdy niebezpieczeństwo jest blisko, kuoka, aby odwrócić uwagę drapieżnika, rzuca młodymi, a sama ucieka. 

Ciąża u kuoki trwa dosyć krótko, bo zaledwie miesiąc. Młode przebywa w torbie matki przez okres sześciu miesięcy. Jeśli nie przeżyją, z zapłodnionych wcześniej komórek rozwija się kolejny zarodek.

Kuoki nie takie święte? / Fot. Getty Images

Co powoduje dzieciobójstwo wśród zwierząt? Tego dowiesz się z artykułu „Dzieciobójstwo wśród zwierząt. 7 gatunków, które zabija własne potomstwo” >>