Do tego wniosku doszli ornitolodzy obserwując zwyczaje kruków przy chowaniu pożywienia. Ptaki te potrafią wyobrazić sobie sytuację, w której rywal je szpieguje. Do tej pory wydawało się, że tylko chodzi o obserwującego człowieka, ale okazało się, że jest inaczej.
 

Kruki potrafią dokładniej chować swoje zapasy jeśli zdają sobie sprawę z tego, że obserwuje je inny przedstawiciel tego gatunku. Co więcej, nie muszą go nawet same widzieć. Wnioski naukowców opublikował “Nature Communications”. Co takie zachowanie kruka oznacza? Że potrafi wczuć się w innego osobnika oraz przewidzieć jego zachowanie. Dlatego modyfikuje swoją spiżarnię.
 

“To pokazuje, że umiejętność, którą uznawaliśmy za wybitnie ludzką, można odnaleźć takżę u innych gatunków” - mówi profesor Thomas Bugnyar, zwierzęcy behawiorysta z Uniwersytetu w Wiedniu.
 

Co tydzień przez sześć miesięcy naukowcy obserwowali 10 ptaków, które dorastały w hodowli. Kruki były umieszczane w przylegających do siebie pomieszczeniach przedzielonych oknem tak by mogły się na wzajem widzieć. W pewnym momencie eksperymentów okno zasłonięto zostawiając niewielki otwór. Jeden z kruków mógł przezeń zobaczyć jak drugi dostaje jedzenie i gdzie je chowa. Kiedy ptaki przyzwyczaiły się do tej sytuacji zaczęto obserwację.
 

Okazało się, że za każdym razem gdy w zasłonie znajdował się otworek umożliwiający podglądanie ptak chowający jedzenie robił to dokładniej i z większym rozmysłem. Jeśli zasłona była szczelnie zasłonięta, to kruk nawet słysząc inne ptaki, tak bardzo się nie starał.
 

Kruki znane są ze swoich umiejętności uczenia się (w tym naśladowania mowy ludzkiej), a także interakcji między sobą. Za młodu potrafią zawierać i łamać sojusze by wywalczyć pozycję w grupie. Dorosłe są bardziej terytorialne, budują za to trwałe relacje w parach.
 

Źródło: Guardian