Rodzaje pingwinów

Gatunki tych ptaków, a jest ich aż 18, potrafią się między sobą diametralnie różnić. Od dużych pingwinów cesarskich, po pingwina małego, którego nazwa mówi za siebie. Pierwsze spotkacie na wybrzeżach Antarktyki, drugi zamieszkuje południową Australię i Nową Zelandię.

Niektóre z nich to prawdziwi twardziele – pingwin Adeli jako gatunek przetrwał na Antarktyce około 45 tysięcy lat! Choć żaden z 18 gatunków nie potrafi latać, ich umiejętności pływania i podwodnych polowań inni mogliby im pozazdrościć.

Pingwiny znane są także ze swoich godowych zwyczajów. Są monogamiczne, a podczas kolejnych okresów godowych starają się łączyć na nowo w te same pary, które razem opiekują się potomstwem.

Niestety, zmiany klimatu także i tym pięknym ptakom dają się we znaki, niszcząc ich naturalne siedliska. W ciągu ostatnich trzech dekad populacje pingwinów na Morzu Szkockim oraz na zachodzie Antarktyki zmniejszyły się o połowę.

Pingwin królewski

Pingwin królewskiPingwin królewski / fot. JOEL SARTORE, NATIONAL GEOGRAPHIC PHOTO ARK

Wygląd pingwinów królewskich jest stosowny do nazwy. Mają blisko metr wzrostu, a ważą ok. 13 kg, co daje drugie, po cesarskich, miejsce pod względem wielkości w rodzinie. Należą też do najżywiej ubarwionych. Mają pomarańczowe znamiona na głowie, dziobie, szyi i piersi. Przeczytaj więcej o tym, gdzie żyją pingwiny królewskie i jakie mają zwyczaje.

Pingwiny królewskie, podobnie jak wiele innych zwierząt, mogą tworzyć związki jednopłciowe. W Berlinie para samców adoptowała porzucone jajo.

Pingwin mały

Młody pingwin małyMłody pingwin mały / fot. JOEL SARTORE, NATIONAL GEOGRAPHIC PHOTO ARK

Pingwin mały żyje u wybrzeży Nowej Zelandii i Australii. Jak sama nazwa wskazuje, jest niewielki – długość ciała do 40 cm, masa do 1,1 kg. Jaja składa w wykopanej na brzegu norze, która może mieć nawet 50 cm długości. Jego ubarwienie jest mało urozmaicone: ciemny grzbiet, jasny spód ciała.

Jakiś czas temu przytulone pingwiny małe u wybrzeży Melbourne podbiły internet. Poznaj historię tego niezwykłego zdjęcia.

Pingwin przylądkowy

Pingwin przylądkowyPingwin przylądkowy / fot. JOEL SARTORE, NATIONAL GEOGRAPHIC PHOTO ARK

Pingwin przylądkowy, inaczej toniec, zamieszkuje wybrzeża Afryki Południowej. Osiąga 70 cm długości i masę ciała 3,7 kg. Ma wyraźne, białe brwi i ciemny pas na piersi. W Polsce pingwiny przylądkowe można zobaczyć m.in. w gdańskim zoo.

Pingwin złotoczuby

Pingwin złotoczubyPingwin złotoczuby / fot. JOEL SARTORE, NATIONAL GEOGRAPHIC PHOTO ARK

Część pingwinów wyróżnia się długimi, barwnymi brwiami przechodzącymi w czubek. Tak wygląda m.in. pingwin złotoczuby. Jego średnie rozmiary to długość ciała 70 cm, masa 5 kg. Występuje na Półwyspie Antarktycznym, południowym krańcu Ameryki Południowej i na wyspach subantarktycznych.

Pingwin skalny

Pingwin skalnyPingwin skalny / fot. JOEL SARTORE, NATIONAL GEOGRAPHIC PHOTO ARK

Pingwiny skalne występują w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, Indyjskiego i Atlantyckiego. Osiągają 60 cm długości i 5 kg wagi. Wyróżnia je pomarańczowy dziób, czerwone oczy i czarno-białe upierzenie z żółtymi brwiami.

Składają jaja do połowy listopada, a pisklęta wykluwają się około miesiąca później i wychodzą z kolonii pod koniec lutego. Po zakończeniu sezonu lęgowego rodzice wyruszają w zimową wyprawę, w czasie której pozostają wyłącznie na morzu przez sześć miesięcy i pokonują tysiące kilometrów.

Nagranie ze spotkania pingwinów skalnych stało się wiralem. Dwie widoczne na nim grupy ptaków, zmierzające w przeciwnych kierunkach, zatrzymały się na „pogawędkę”, co wywołało zabawne zamieszanie.

Pingwin maskowy

Pingwin maskowyPingwin maskowy / fot. JOEL SARTORE, NATIONAL GEOGRAPHIC PHOTO ARK

Pingwin maskowy nazywany jest także pingwinem antarktycznym. Zgodnie z tą nazwą, zamieszkuje głównie wybrzeża i wyspy Antarktyki. Pierwsza nazwa odnosi się natomiast do wzoru na głowie, który przypomina maskę lub policyjną czapkę. Pingwiny te osiągają średnio 75 cm długości i 5,5 kg wagi.

Pingwin białobrewy

Pingwin białobrewyPingwin białobrewy / fot. JOEL SARTORE, NATIONAL GEOGRAPHIC PHOTO ARK

Pingwiny białobrewe są trzecim co do wielkości gatunkiem pingwinów – długość ciała do 81 cm, masa do 8,5 kg. Mają jaskrawoczerwono-pomarańczowy dziób i charakterystyczne białe łaty na oczach. Występują na wyspach subantarktycznych. Ich największe populacje znajdują się na Falklandach, Georgii Południowej i na Półwyspie Antarktycznym.

Pingwiny białobrewe są znane z tego, że mogą tworzyć pary jednopłciowe. Jakiś czas temu para samic została rodzicami. Ptaki zaadoptowały jajo w hiszpańskim zoo.

Pingwin Adeli

Pingwin AdeliPingwin Adeli / fot. JOEL SARTORE, NATIONAL GEOGRAPHIC PHOTO ARK

Z pingwinami białobrewymi spokrewnione są pingwiny białookie. Ich inna nazwa to pingwiny Adeli. Zamieszkują wody wokół Antarktydy. Osiągają długość do 75 cm i masę ciała do 5 kg. Stały się szeroko znane dzięki filmom z serii „Madagaskar” oraz serialowi „Pingwiny z Madagaskaru”. Skipper, Kowalski, Rico i Szeregowy są wzorowani właśnie na pingwinach Adeli.

Badania nad guanem pingwinów białookich dały przełomowe wnioski. Dotyczą one m.in. przyszłości Antarktydy. Pingwiny białookie są znane także z tego, że pokonują długie dystanse. Jeden z nich znalazł się aż 4 tys. km od domu – odkryli naukowcy.

Pingwin grubodzioby

Pingwin grubodziobyPingwin grubodzioby / fot. JOEL SARTORE, NATIONAL GEOGRAPHIC PHOTO ARK

Pingwin grubodzioby występuje w Nowej Zelandii. To sporych rozmiarów ptak – długość ciała do 73 cm, masa do 5,1 kg. Ma jaskrawoczerwony dziób i długie, żółte brwi przechodzące w czubek.

Z pingwinami grubodziobymi spokrewnione są pingwiny szczotkoczube. Znane są z tego, że z dwóch złożonych jaj wybierają tylko jedno. Przeczytaj, dlaczego ignorują drugie.

Pingwin peruwiański

Pingwin peruwiańskiPingwin peruwiański / fot. JOEL SARTORE, NATIONAL GEOGRAPHIC PHOTO ARK

Pingwiny Humboldta, zwane też pingwinami peruwiańskimi, zamieszkują zachodnie wybrzeża Ameryki Południowej. Osiągają długość do 70 cm i masę ciała do 5 kg. Wyróżnia je czarny dziób z różową nasadą oraz białe pasy na głowie i tułowiu.

Pingwiny peruwiańskie z zoo w Nowym Jorku zyskały światowy rozgłos. Homoseksualna para ptaków doczekała się tam pierwszego pisklęcia.

Podobny do pingwina peruwiańskiego jest pingwin magellański. To bohater wzruszającej historii o pingwinie, który każdego roku przepływa 8 tys. km, by spotkać człowieka, który uratował mu życie.

Źródło: National Geographic News.