Zanim odpowiemy na pytanie, dlaczego flamingi są różowe, dowiedzmy się nieco więcej o tych wyjątkowych stworzeniach. Bo choć są bardzo rozpoznawalne, jeszcze wiele o nich nie wiemy. Naukowcy do tej pory dwoją się i troją, by wytłumaczyć ich najprostsze zachowania, jak na przykład skłonność do stania na jednej nodze. Przyjęło się, że to jedna z metod odpoczynku. Inni twierdzą, że dzięki takiej pozycji tracą w wodzie mniej ciepła. 

Flamingi (inaczej czerwoniaki) należą do rodziny ptaków z monotypowego rzędu flamingowych (Phoenicopteriformes). Są niezwykle lojalne i towarzyskie. Przeważnie żyją w dużych stadach i urządzają zbiorowe tańce godowe.

Flamingi udowadniają także, jak ważna jest miłość rodzicielska. Gdy odlatują w poszukiwaniu pożywienia, zostawiają młode pod opieką innych dorosłych osobników. Kiedy nadciąga niebezpieczeństwo, tysiące ptaków działają jak jeden żywy organizm, co może znacznie zwiększyć szanse na przetrwanie. 

Zarówno samce, jak i samice wyglądają tak samo, a co więcej niemal tyle samo ważą – około 3 kilogramów. Dzięki zakrzywionemu dziobowi budują gniazda z błotnych placków, a za pomocą specjalnych blaszek w dziobie odfiltrowują drobne skorupiaki, mięczaki, owady oraz ich larwy i roślinność wodną. Spotkać je można przeważnie na terenach płytkich słonych jezior, błotnistych zatoczek, lagun i namorzynowych bagien. Zamieszkują Afrykę, Azję i znaczną część Europy.

W dalszej części artykułu przeczytasz o tym, dlaczego flamingi są różowe. A także poznasz mało znane ciekawostki na temat tych ptaków. 

Czy flamingi rodzą się różowe?

Mówiąc o flamingach nie sposób nie wspomnieć o ich charakterystycznym różowym kolorze. Z pewnością wielu z was zaskoczy jednak fakt, że czerwoniaki wcale nie są różowe.

Pisklęta flamingów wykluwają się bowiem białe. Dopiero po pewnym czasie pióra przybierają barwę szarą, a w końcu różową, która zresztą w okresie godowym staje się bardziej intensywna. Skąd różowy kolor flamingów? Odcień jest wynikiem przyjmowania bogatego w karotenoidy pokarmu.

Flamingi nie rodzą się różowe. Fot. John Tlumacki/The Boston Globe via Getty Images

Karotenoidy to barwniki nadające roślinom kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony. Znajdziemy je między innymi w algach, które stanowią główne pożywienie dla wielu podwodnych gatunków; na przykład skorupiaków, magazynujących barwnik i przybierających intensywny odcień. Te z kolei – jak już zostało wspomniane – są przysmakiem flamingów, ibisów czerwonych czy łososi. Temu zwierzęta te zawdzięczają swoją piękną barwę. 

Dlaczego flamingi są różowe?

Za barwę flamingów odpowiada przede wszystkim spożywany przez nich pokarm. Okazuje się jednak, że nie tylko. Dodatkowo w gruczołach kuprowych flamingów, czyli jedynych gruczołach pochodzenia skórnego u ptaków, wytwarzana jest tłusta wydzielina. Czerwoniaki przy pomocy dzioba rozprowadzają po ciele bogatą w pigmenty, oleistą maź, nadającą piórom różowawy kolor. Naturalny „makijaż” u flamingów przybiera na sile w okresie godowym.

Kolor flamingów nie musi, ale może świadczyć o ich „statusie związku”. Wśród badaczy przyrody panuje przekonanie, że osobniki, które znalazły partnera lub partnerkę, celowo unikają „farbowania”. W ten sposób pokazują reszcie stada, że są już „zajęte”.

Inny aspekt to zdrowie. Flamingi będą mogły pochwalić się różowym upierzeniem, gdy zapewnią sobie odpowiednią ilość pożywienia. Te niedożywione lub chore poznamy po jasnej barwie piór. Wyjątek stanowią czerwoniaki w hodowli, których pożywienie nie jest tak bogate w pigmenty, jak naturalne przysmaki. 

Ciekawostki o flamingach 

  • Wyróżnia się sześć gatunków flamingów. Mowa o: flamingu różowym, flamingu małym, flamingu chilijskim, flamingu krótkodziobym, flamingu andyjskim oraz flamingu karmazynowym. 
  • Dorosłe flamingi potrafią dobrze latać, a młodsze osobniki pływać. 
  • Flamingi to zwierzęta monogamiczne i łącza się na całe życie. 
  • Flamingi nie występują w Australii. 
  • Flamingi przeważnie dożywają 30–40 lat. 
  • Flamingi są symbolem miłości. 
  • „Flaming” wywodzi się z łacińskiego słowa flamma, co znaczy „płomień”.