Przemierzając poszczególne województwa w Polsce, łatwo dostrzeżemy ich różnorodność. Każde zapewnia nieco inne atrakcje, ale wśród nich znajduje się też prawdziwa perła, która łączy w sobie wszystko, co w Polsce jest najwspanialsze (no, może poza dostępem do Bałtyku). Zgadza się, mowa o Małopolsce. Określenie tego regionu mianem magicznego, w żadnym wypadku nie będzie przesadą. Co warto zobaczyć w Małopolsce? Najpierw zastanówmy się, z czego słynie ten niezwykły obszar.

Małopolska: co warto zobaczyć?

Są takie miejsca, które przynajmniej raz w życiu trzeba zobaczyć. Jeżeli stwierdzimy, że większość z nich leży na terenie województwa małopolskiego, najprawdopodobniej nie rozminiemy się z prawdą. Zabytkowe kopalnie, wspaniale zachowane okazy dawnej architektury, malownicze parki narodowe, majestatyczne pasma górskie, dwie spośród nielicznych polskich pustyń - czy spragnionemu atrakcji turyście potrzeba czegoś więcej?

Z czego słynie Małopolska?

Spośród wszystkich wymienionych atrakcji, Małopolskę rozsławiają przede wszystkim trzy - Tatry, Kopalnia Soli w Wieliczce i oczywiście Kraków. Miasto królów i historyczna stolica Polski jest jedną z najpopularniejszych destynacji na turystycznej mapie, nie tylko Polski, ale i Europy. Każdego roku, do województwa małopolskiego przybywają urzeczeni pięknem Krakowa turyści z Wysp Brytyjskich, Skandynawii i innych zakątków Starego Kontynentu.

Oczywiście, mówimy tu o najbardziej rozpoznawalnej, ale z całą pewnością nie jedynej atrakcji regionu. Małopolska jest prawdziwym turystycznym rajem, nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie Kraków, ze swoją kunsztowną architekturą, najwspanialszymi zabytkami i wielokulturowością, pozostaje jej wizytówką.

O ile to wspaniałe miasto jest punktem obowiązkowym w planie wycieczki po Małopolsce (podobnie jak dwie wymienione wcześniej atrakcje), to wyprawy nie można ograniczać wyłącznie do jednej destynacji. Co warto zobaczyć w Małopolsce? Poniżej zamieszczamy listę naszych propozycji.

Kraków

Zwiedzanie Małopolski rozpoczynamy od stolicy województwa. Właściwie trudno jest wymienić wszystkie atrakcje Krakowa w jednym tekście, to raczej temat na całą serię artykułów. Spróbujmy jednak podołać temu wyzwaniu.

Wycieczkę po Krakowie warto rozpocząć na Drodze Królewskiej, która prowadzi przez wszystkie najważniejsze zabytki miasta. Którym warto poświęcić szczególną uwagę? Z całą pewnością zachwycającej Bazylice Mariackiej, monumentalnemu Zamkowi Królewskiemu, okazałemu Rynkowi Głównemu, Sukiennicom, Bramie Floriańskiej i Barbakanowi.

To zaledwie kilka pozycji z długiej listy przykładów, bo w Krakowie nie można też ominąć klimatycznych uliczek Starego Miasta czy wielokulturowego Kazimierza, a i tak zobaczymy dopiero mały fragment dawnej stolicy Polski. Na zwiedzanie Krakowa warto więc zarezerwować sobie minimum (z akcentem na to słowo) jeden weekend.

Kopalnia Soli w Wieliczce i Bochni

Wymieniając ciekawe miejsca w Małopolsce, nie sposób pominąć dwóch zabytkowych kopalń soli. Czy warto odwiedzić te miejsca? Oczywiście, tym bardziej, że oba obiekty znajdują się w pobliżu Krakowa.

Zaczynamy od Wieliczki. Najsłynniejsza w Polsce kopalnia soli (wpisana na listę UNESCO) oferuje nam dwie trasy - turystyczną i górniczą. Znacznie popularniejsza jest ta pierwsza, ale wybierając wycieczkę szlakiem górniczym, z całą pewnością nie będziemy żałować naszej decyzji. Wizytówką Kopalni Soli w Wieliczce jest Kaplica św. Kingi. Piękna tego miejsca nie da się opisać, to po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.

Kopalnia w Bochni (także wpisana na listę UNESCO) jest mniej okazała, ale czy to przekłada się na mniejszą atrakcyjność? Niekoniecznie. Zwiedzający mogą wybrać jedną z trzech tras - podstawową, historyczną i przyrodniczą.

Ojcowski Park Narodowy

Przenosimy się do Ojcowskiego Parku Narodowego. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych (a jednocześnie - jedno z najsłynniejszych) miejsc na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ujmująca architektura, wspaniałe obiekty sakralne (w tym słynna kaplica na wodzie) i wspaniałe okazy przyrody tworzą niezwykłą atmosferę tego miejsca, ale jego najbardziej rozpoznawalną wizytówką pozostają niesamowite formacje skalne (na czele ze słynną Rękawicą i Bramą Krakowską) oraz jaskinie (w tym Grota Łokietka - jeden z najsłynniejszych tego typu obiektów w kraju).

Tatry

Z Tatrami mamy ten sam problem, co z Krakowem - nie da się wymienić wszystkich atrakcji tego miejsca w jednej publikacji. Na szczęście, najwyższego pasma górskiego w Polsce nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To właśnie tam znajdziemy jedne z najwspanialszych pieszych szlaków turystycznych w Polsce, których poziom trudności jest dostosowany do różnych umiejętności. Niektóre z nich, np. prowadzący do Doliny Chochołowskiej, nad Morskie Oko czy Rusinową Polanę, nadają się nawet dla rodzin z dziećmi. Bardziej doświadczeni piechurzy powinni zainteresować się szlakiem na Rysy czy Giewont. Słynną Orlą Perć możemy polecić wyłącznie doświadczonym zdobywcom górskich szczytów. 

Pustynia Błędowska

Na terenie Małopolski znajdziemy aż dwie pustynie (aż, bo w polskich warunkach klimatycznych takie tereny nie są częstym elementem krajobrazu). Najsłynniejszą i jednocześnie największą jest Pustynia Błędowska, położona na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego. Znajdziemy tam trzy punkty widokowe. Największą popularnością cieszy się Róża Wiatrów, gdzie infrastruktura turystyczna jest najlepiej rozwinięta. Nie znaczy to, że pozostałe dwa - Czubatka i Dąbrówka - nie są warte zainteresowania, przeciwnie. Na odległości między nimi są na tyle niewielkie, że w trakcie jednej wycieczki bez problemu uda nam się poznać je wszystkie. 

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Wymieniając ładne miejsca w Małopolsce, nie można pominąć Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. To jedna z najbardziej unikalnych atrakcji w powiecie tarnowskim (a być może nawet w całym województwie). Według legendy, fantazyjne formacje skalne to nic innego, jak domy i ich mieszkańcy, zamienieni w kamień w ramach kary za hulaszczy tryb życia. Gwarantujemy, że przechadzka tajemniczymi wąwozami, które otaczają niezwykle charakterystyczne skały (w niektórych można doszukać się ludzkich sylwetek), na długo pozostanie w pamięci. 

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Wycieczka po Małopolsce nie będzie kompletna bez zwiedzenia przynajmniej jednego z wielu tamtejszych muzeów. My polecamy wyprawę do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Nie jest to najbardziej okazały skansen w Polsce (gromadzi ok. 20 drewnianych obiektów), za to nie można odmówić mu niepowtarzalnego klimatu.

Ogrody zmysłów w Muszynie

W malowniczej scenerii Beskidu Sądeckiego rozciągają się sensoryczne ogrody zmysłów. Pomimo niezwykle atrakcyjnego położenia, miejsce to zostało zaprojektowane w taki sposób, żeby mogło zapewniać niezwykle intensywne bodźce pozawzrokowe. To idealna propozycja dla osób szukających relaksu i odprężenia. 

Jezioro Rożnowskie

Żadna udana wycieczka nie może pominąć wizyty nad brzegiem jeziora. Małopolska ma sporo do zaoferowania w tym temacie. My polecamy wypoczynek nad malowniczym Jeziorem Rożnowskim, a w szczególności - w Gródku nad Dunajcem. Gdy znudzi nam się błogie lenistwo nad brzegiem jeziora, możemy zwiedzić jedną z okolicznych atrakcji. Naszą propozycję opisujemy poniżej.

Sprawdź także inne jeziora w Małopolsce: Szukacie pomysłu na weekend? Oto najlepsze jeziora w Małopolsce do odwiedzenia

Zamek Zawiszy Czarnego

Zamki w Małopolsce to jedne z najpopularniejszych obiektów turystycznych tego regionu. W Rożnowie znajdziemy słynny Zamek Zawiszy Czarnego. Nie jest to propozycja dla osób zakochanych w obiektach muzealnych. Ta warownia, a właściwie jej ruiny, spodoba się przede wszystkim miłośnikom historii bez retuszu. Warto pospieszyć się, bo niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości obiekt zostanie wyremontowany.