W tym artykule:

  1. Ciekawostki o kulturze Irlandii
  2. Ciekawostki o edukacji w Irlandii
  3. Ciekawostki o kuchni irlandzkiej
  4. Ciekawostki o zwiedzaniu Irlandii
  5. Ciekawostki geograficzne o Irlandii
  6. Ciekawostki historyczne o Irlandii
  7. Inne ciekawostki o Irlandii
Reklama

Niewielkie nastrojowe miasteczka, malownicze klify, zielone wzgórza i zdające się ciągnąć bez końca łąki. Warto poznać nieco bliżej ten niezwykły kraj, tym bardziej, że skrywa on w sobie wiele intrygujących ciekawostek.

Wielu osobom Irlandia bardziej kojarzy się z emigracją zarobkową niż z wyjazdami turystycznymi. Niesłusznie, bo Zielona Wyspa to fascynujące miejsce, które urzeka na wiele sposobów. Unikatowa kultura, barwna, momentami trudna historia, wspaniała kuchnia, wyśmienite walory naturalne. To wszystko maluje obraz niezwykłego kraju, który przedstawiamy w zestawieniu najbardziej intrygujących ciekawostek.

Ciekawostki o kulturze Irlandii

Jak zwiedzić Irlandię w trzy dni i nie zwariować? Będzie intensywnie, ale niedrogo

Będzie trekking, będzie czas na uroki miasta i mocne piwo. Szybko, ale nie byle jak. Zapraszamy do poznania Irlandii w przyspieszonym tempie.
Zamek Dunluce
Getty Images

Irlandia to kraj o niezwykle bogatej kulturze, w której nie brakuje ciekawych mitów, uwielbienia muzyki i lokalnych trunków.

  • Św. Patryk, patron Irlandii, który według legendy ma sądzić mieszkańców tego kraju w dniu sądu ostatecznego, nie był Irlandczykiem, a Rzymianinem.
  • Zgodnie ze starą tradycją, 29 lutego to Irlandki oświadczają się swoim mężczyznom. Zgodnie z tamtejszą legendą, św. Brygida miała poprosić św. Patryka, by owego dnia odwrócił klasyczne role. Ten niezwykły zwyczaj został zapoczątkowany w V w. Od tamtej pory Irlandki co 4 lata mogą oświadczać się swoim ukochanym bez obawy, że zostaną wyśmiane.
  • Irlandczycy nie świętują tłustego czwartku, ale obchodzą dzień naleśnika. W ostatni dzień karnawału, tuż przed wielkim postem, mieszkańcy tego kraju zajadają się naleśnikami, jak wskazuje sama nazwa tego święta.
  • Irlandia znajduje się w ścisłej czołówce krajów, gdzie spożycie piwa na jednego mieszkańca jest największe. Nic dziwnego, że tamtejszy Guinness stał się największym browarem świata.
  • Podobno Irlandczycy spotykają się w trzech miejscach: kościele, na targu i – oczywiście – w pubie.
  • Irlandzcy artyści aż 7 razy triumfowali w Konkursie Piosenki Eurowizji. To najlepszy wynik w historii tego wydarzenia. Nie jest to specjalnie zaskakujące, bo muzyka jest obecna w kulturze Irlandii właściwie już od czasów celtyckich.
  • Według irlandzkich podań, w dawnych czasach wyspę zamieszkiwała rasa wróżek i elfów. Baśniowe stwory miały wynieść się pod ziemię, gdy popadły w konflikt z innymi rasami.

Ciekawostki o edukacji w Irlandii

Wyspy Aran – irlandzki Dziki Zachód

Dzikie krajobrazy, białe domki i ciepłe swetry z dzianiny. Położone przy zachodnim wybrzeżu Irlandii Wyspy Aran nie przestają zachwycać.
Wyspy Aran
Wyspy Aran to jeden z najbardziej na zachód wysuniętych punktów Europy. fot. Dean Treml/Red Bull via Getty Images

Na pierwszy rzut oka, system edukacji w Irlandii wydaje się zbliżony do polskiego. Wart jednak wiedzieć, że irlandzkie szkoły pod wieloma względami różnią się od naszych placówek oświatowych.

  • W Irlandii występuje rozdział Kościoła od państwa. Warto jednak wiedzieć, że w posiadaniu Kościoła katolickiego znajduje się wiele budynków szkolnych, co sprawia, że wpływ religii na edukację jest znaczny.
  • W Irlandii obowiązkiem szkolnym są objęte dzieci od 6. roku życia, ale wiele malców rozpoczyna edukację w wieku 4 lat.
  • Irlandzki program nauczania dla szkół podstawowych nie uwzględnia nauki języka obcego.
  • W szkołach pod patronatem katolickim dzieci modlą się przynajmniej raz dziennie. W wielu placówkach, obowiązkowe są trzy modlitwy każdego dnia: przed rozpoczęciem lekcji, w trakcie przerwy obiadowej i po zakończeniu zajęć.
  • W Irlandii istnieją tzw. szkoły Gaelscoil, w których językiem wykładowym nie jest angielski, a irlandzki.

Ciekawostki o kuchni irlandzkiej

Irlandia: Podróż do Galapagos Europy

Przeczytajcie opowieść Jakuba Wojciechowskiego o jego wyprawie na Zieloną Wyspę.
saltee_Panorama2

Kuchnia irlandzka podbije żołądki wszystkich, którzy są zakochani w kuchni wiejskiej. Ze względu na położenie geograficzne i historię tego kraju, w tamtejszej tradycji kulinarnej dominującą rolę odgrywają sery, mięso i niektóre warzywa.

  • Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w irlandzkiej tradycji. Ma dawać energię na cały dzień, nic więc dziwnego, że to właśnie śniadanie, nie obiad czy kolacja, jest najbardziej obfite.
  • Tradycyjny zestaw fish and chips nie jest wyłączną domeną kuchni angielskiej. To danie jest szalenie popularne także w Irlandii.
  • Jedną z najbardziej znanych potraw kuchni irlandzkiej jest irish stew. Pod tą nazwą kryje się gulasz z baraniny i cielęciny z duszonymi ziemniakami i cebulą.
  • W Dublinie jednym z najbardziej lubianych dań jest coddle. To potrawka z kiełbasy, boczku, ziemniaków i cebuli.
  • Ziemniaki odgrywają istotną rolę w irlandzkiej kuchni. Warto jednak wiedzieć, że to warzywo pojawiło się na wyspie dopiero w XVI wieku.

Ciekawostki o zwiedzaniu Irlandii

Zapłakana deszczem wyspa na obrzeżach Europy? Tylko pozornie. Zobacz, czym przyciąga Irlandia

Zieleń, celtyckie legendy, dzikie krajobrazy, gościnność i poczucie humoru.
SIM-433267

W Europie jest wiele destynacji turystycznych, które pod względem popularności znacząco przewyższają Irlandię. Nie oznacza to jednak, że Zielona Wyspa nie jest warta zainteresowania.

  • Czy wiesz, że w Irlandii znajduje się najstarszy europejski pub? To Sean's Bar. Jak wynika z badań archeologicznych, ten słynny lokal powstał około 900 r. Będąc w Irlandii, warto odwiedzić to klimatyczne miejsce.
  • Zamki należą do największych skarbów Irlandii. Jednym z najstarszych jest Malahide. Piękny obiekt położony w niewielkiej odległości od Dublina należy do najbardziej rozpoznawalnych atrakcji tego kraju.
  • W Irlandii znajduje się najstarszy znany grobowiec z systemem korytarzy. Zgadza się, mowa o słynnym grobowcu Newgrange. Ten niezwykły obiekt powstał ok. 3200 r. p.n.e., co oznacza, że jest o sześćset lat starszy od piramid w Gizie!
  • Każdy, kto nie pozostaje obojętny na piękno przyrody, powinien odwiedzić Park Narodowy Ballycroy. Krajobraz obszaru położonego na terenach górskich i mokradłach dosłownie zapiera dech w piersiach.
  • Zdaniem niektórych jeszcze piękniejszy jest Park Narodowy Killarney. W 1981 roku ten piękny obszar został uznany za rezerwat biosfery UNESCO.

Ciekawostki geograficzne o Irlandii

Taniec świętego Patryka

Muzyka irlandzka, którą można usłyszeć w dniu św. Patryka, jest tak skoczna, że nogi same rwą się do tańca. Sęk w tym, by wiedziały tylko, co z tym rytmem zrobić.
Zostań tubylcem: Taniec świętego Patryka

Irlandia to kraj wyspiarski, który jest prawdziwym rajem dla każdego miłośnika przyrody.

  • Irlandia dzieli wyspę z Irlandią Północną.
  • Historycznie Irlandia podzielona była na 32 hrabstwa. Obecnie jest ich 26.
  • Irlandia ma świetnie rozwiniętą sieć rzeczną. Na północy i południu występują przede wszystkim rzeki górskie, a w centrum – nizinne. Shannon – najdłuższa irlandzka rzeka – mierzy 336 km.
  • Gęste lasy dębowe porastały kiedyś znaczną część obszaru Irlandii. Na skutek działalności człowieka, większość z nich ustąpiła miejsca polom uprawnym.
  • Irlandia jest trzecią największą wyspą Europy.

Ciekawostki historyczne o Irlandii

W Irlandii też żyły dinozaury. Właśnie to potwierdzono

Dawno, dawno temu, dinozaury były wszędzie. Nawet po 66 milionach lat po wyginięciu ostatnich przedstawicieli tego gatunku, ich skamieniałości znajdowane są na każdym ziemskim kontynencie i ...
Mike Simms z kością piszczelową teropoda (po lewej) i kością udową Scelidosaurus (po prawej). fot. Uniwersytet Portsmouth
Mike Simms z kością piszczelową teropoda (po lewej) i kością udową Scelidosaurus (po prawej). fot. Uniwersytet Portsmouth

Historia tego niezwykłego kraju jest długa i bogata, ale nie brakuje w niej także trudnych momentów.

  • Dlaczego Irlandia nie pojawia się na żadnej liście obejmującej ciekawostki o Wielkiej Brytanii? Ponieważ w 1921 roku uznana została niepodległość tego kraju po 750 latach panowania angielskiego.
  • Flagę Irlandii tworzą trzy pionowe pasy koloru zielonego, białego i pomarańczowego. Kolor zielony symbolizuje katolików, natomiast pomarańczowy – protestantów. Biel pomiędzy nimi oznacza dążenie do pokoju między wyznawcami obu religii.
  • W pierwszej połowie XIX wieku Irlandię nawiedził wielki głód. Jesienią 1845 roku ten wyspiarski kraj dotknęła zaraza, która doszczętnie zniszczyła ok. 40 proc. uprawy ziemniaka. Rok później zaraza wróciła i właściwie całkowicie zniszczyła zbiory. Szacuje się, że w następstwie głodu i chorób umarło wówczas nawet milion osób.
  • W latach 1990–1997 urząd prezydenta Irlandii sprawowała Mary Robinson. W kolejnych wyborach zwyciężyła Mary McAleese. To pierwszy przypadek, gdy urząd głowy państwa w następujących po sobie kadencjach sprawowały dwie kobiety.

Inne ciekawostki o Irlandii

Cork: malownicze hrabstwo, które warto zobaczyć

Irlandia to przede wszystkim zapierające dech widoki. Dowód? Prezentujemy galerię zdjęć dodaną przez naszego użytkownika.
Cork

Powyżej wymieniliśmy najważniejsze ciekawostki o Irlandii. Chcesz poznać więcej zaskakujących faktów na temat tego kraju? Znajdziesz je poniżej.

Reklama
  • Zielony shamrock o kształcie trójlistnej koniczyny to jeden z narodowych symboli Irlandii. Jak głosi legenda, św. Patryk miał go użyć w celu zobrazowania, czym jest Trójca Święta.
  • Irlandia to najlepszy kraj dla osób cierpiących na ofidiofobię. Wynika to z faktu, że na Zielonej Wyspie nie występują węże.
  • Aż do 1985 roku, prezerwatywy w Irlandii były sprzedawane wyłącznie na receptę. Ta nieco dziwna strategia miała za zadanie zwiększyć liczebność populacji w słabo zaludnionym kraju.
  • Irlandzkie wiatraki nie obracają się lewo, jak w pozostałych krajach, a w prawo.

Nasz ekspert

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama