Informacje o Włoszech 

Włochy to kraj położony w Południowo-Środkowej Europie, na Półwyspie Apenińskim (o kształcie przypominającym buta). Pod względem powierzchni (powyżej 301 tys. km kw.) zajmuje dziesiąte miejsce na Starym Kontynencie, ustępując m.in. dziewiątej w zestawieniu Polsce, która jest o 11 km kw. większa.

Co jeszcze warto wiedzieć o światowej ojczyźnie pizzy i espresso? Garść najważniejszych informacji do sprawdzenia poniżej. 

1. Stolica Włoch

Stolicą Italii jest największe włoskie miasto, czyli Rzym, którego historia sięga aż 753 r. p.n.e. Wieczne Miasto oficjalnie zostało mianowane na stolicę zjednoczonych Włoch w 1971 roku. Wybierasz się do Italii? Poznaj 11 najsłynniejszych budowli starożytnego Rzymu.  

2. Waluta we Włoszech

Od 2002 r. walutą obowiązującą we Włoszech jest euro. Popularny w krajach Unii Europejskiej środek płatniczy po 141 latach zastąpił włoskie liry. Aby upamiętnić krajową walutę, przedstawiciele miasta Rieti (80 km od Rzymu) w 2003 r. odsłonili pomnik kobiety trzymającej monetę o nominale 1 lira.

3. W jakim języku mówi się we Włoszech?

Językiem urzędowym we Włoszech jest oczywiście włoski. Warto jednak wspomnieć, że w niektórych regionach kraju bez problemu dogadamy się także po niemiecku (Tyrol Południowy) oraz francusku (Dolina Aosty). 

4. Ludność Włoch

Włochy są piątym krajem w Europie biorąc pod uwagę liczbę ludności. Według danych z 2022 r. Italię zamieszkuje ponad 60 mln osób. Dla porównania w Polsce, jak wynika ze Spisu Powszechnego 2021, mieszka 38 mln ludzi. 

5. Enklawy we Włoszech

Choć Włochy nie są największym krajem Europy, to na ich terenie znajdują się aż dwie enklawy: Watykan i San Marino, czyli najmniejsze państwa świata

6. Władza we Włoszech

Zgodnie z uchwaloną w 1947 roku Konstytucją Republiki Włoskiej, Włochy są republiką parlamentarną. Na czele państwa stoi prezydent wybierany na 7-letnią kadencję przez kolegium elektorskie składające się z senatorów, posłów i delegatów regionalnych. Władza ustawodawcza – wybierana w powszechnym głosowaniu – należy do parlamentu, którego kadencja wynosi 5 lat. Szefa włoskiego rządu powołuje prezydent. 

7. Flaga Włoch

Włoska flaga składa się z trzech pionowych pasów: zielonego, białego i czerwonego. Zielony symbolizuje wolność, nadzieję i krajobraz śródziemnomorski. Biel nawiązuje do wiary chrześcijańskiej i szczytów Alp. Z kolei czerwony to symbol męstwa. 

Flaga Włoch / fot. Craig F. Walker/The Boston Globe via Getty Images

8. Hymn Włoch

Włoski hymn nosi nazwę „Pieśń Włochów” („Il Canto degli Italiani”). Co ciekawe, tak jak w polskim hymnie znajdziemy nawiązanie do Włoch („Z ziemi włoskiej do Polski"), tak samo we włoskim hymn można doszukać się nawiązania do Polski. Pod koniec utworu padają słowa: „Già l'Aquila d'Austria le penne ha perdute, Il sangue d'Italia, Il sangue Polacco, beve, col cosacco", co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Już austriacki orzeł utracił swe pióra, krew włoską z krwią polską pił razem z Kozakiem". 

Największe miasta we Włoszech

Włochy mogą się pochwalić dwoma miastami z ponadmilionową liczbą ludności. Są to wspominany już Rzym oraz Mediolan. Trzeci w zestawieniu Neapol zamieszkuje niewiele ponad 900 tys. osób. Pełen ranking 10 największych miast we Włoszech pod względem liczby ludności (dane z 2021 roku) prezentuje się następująco: 

 1. Rzym – 2,8 mln mieszkańców;
 2. Mediolan – 1,4 mln;
 3. Neapol – 914 tys.;
 4. Turyn – 849 tys.;
 5. Palermo – 630 tys.;
 6. Genua – 560 tys.;
 7. Bolonia – 392 tys.;
 8. Florencja – 367 tys.;
 9. Bari – 316 tys.;
 10. Katania – 298 tys.

Z czego są znane Włochy?

 • Italia jest piątym najczęściej odwiedzanym państwem na świecie. W 2018 roku, przed wybuchem pandemii koronawirusa, która mocno uderzyła we Włochy, kraj gościł ponad 60 mln podróżujących z całego globu. Więcej turystów odnotowały tylko Francja, Hiszpania (zobacz także: ciekawostki o Hiszpanii – czego nie wiesz o tym słonecznym kraju?), Chiny i Stany Zjednoczone. 
 • Pizza to najsłynniejsze włoskie danie, które pokochał świat. Słynny placek narodził się w Neapolu, a jego autorem był Raffaele Esposito, kucharz królowej Margherity Sabaudzkiej. O tym, gdzie zjeść najlepszą pizzę we Włoszech, pisaliśmy tutaj.  
 • Włosi produkują najwięcej wina na świecie – w 2022 r. wyprodukowali 54,8 mln hektolitrów tego trunku. 
 • Espresso to podstawa włoskiego śniadania. Włosi rocznie wypijają nawet 14 mld filiżanek espresso. 
 • We Włoszech znajduje się najwięcej obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Do najsłynniejszej fontanny w Rzymie, Fontanna di Trevi, dziennie turyści wrzucają nawet 3 tys. euro w monetach. 
 • Włochy to jedyny kraj w Europie z czynnymi wulkanami (Wezuwiusz, Stromboli i Etna). 
 • W 2016 r. we Włoszech, a dokładnie przy szlaku Cammino di San Tommaso, powstała fontanna z darmowym winem. 
 • Wzgórza i góry stanowią jedną piątą terytorium Włoch. 
 • Włochy mają jeden z najniższych wskaźników urodzeń w Europie. W 2020 roku urodziło się najmniej dzieci od 160 lat. 

Sport we Włoszech

Bezapelacyjnie najpopularniejszym sportem we Włoszech – tak jak w większości krajów na świecie – jest piłka nożna. „Azzurri” to czterokrotni mistrzowie globu (1934, 1938, 1982, 2006), a także aktualni mistrzowie Europy. Nic więc dziwnego, że włoska Serie A należy do jednych z najchętniej oglądanych lig piłkarskich na Starym Kontynencie, w której grają czołowi piłkarze świata, m.in. Cristiano Rolando, Romelu Lukaku czy polski bramkarz Wojciech Szczęsny. 

Dużą popularnością wśród włoskich kibiców cieszy się także kolarstwo. Corocznie od 1909 roku (wyjątek stanowią lata 1915–1918 oraz 1941–1945, gdy trwała I i II wojna światowa) w Italii organizowany jest prestiżowy wyścig Giro d’Italia, którego przebieg zarówno przed ekranami telewizorów, jak i na trasie śledzą miliony fanów. 

Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 1960 roku / fot. Keystone/Hulton Archive/Getty Images

Włosi trzykrotnie byli gospodarzami igrzysk olimpijskich – dwukrotnie edycji zimowych i raz letnich. Po raz pierwszy najważniejsza sportowa impreza czterolecia zawitała do Italii w 1956 roku, gdy w dolinie d’Ampezzo o medale walczyli najlepsi narciarze, łyżwiarze, hokeiści  i bobsleiści. Cztery lata później olimpijski ogień zapłonął w Rzymie, który był organizatorem XVII Letnich Igrzysk Olimpijskich. Co ciekawe, Wieczne Miasto miało gościć sportowców już w 1908 r., ale z powodu erupcji wulkanu zmagania przeniesiono do stolicy Wielkiej Brytanii, Londynu.

Ostatnie igrzyska na włoskiej ziemi miały miejsce w 2006 roku w Turynie. Polska wróciła z nich z dwoma krążkami – srebrnym Tomasza Sikory w biathlonie oraz brązowym Justyny Kowalczyk w biegu narciarskim na 30 km techniką dowolną. Dodajmy, że kolejne zimowe igrzyska olimpijskie odbędą się za cztery lata w Mediolanie. 

Źródła: trafalgar.comnatgeokids.com