Jak co roku w sezonie wakacyjnym służby sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają przed kąpielą w wodzie, w której stwierdzono obecność sinic. W tym okresie plażowicze powinni zachować szczególną ostrożność i zwracać większą uwagę na nietypowe zmiany skórne i inne objawy, występujące po kąpieli w morzu. W ostatnich dniach duży zakwit sinic został zaobserwowany w kilku kąpieliskach nad Bałtykiem, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. 

Które kąpieliska są zamknięte z powodu sinic?

Choć sinice (cyjanobakterie) są mikroskopijnymi organizmami, to latem ich obecność w Morzu Bałtyckim można łatwo zaobserwować w postaci dużych skupisk lub kożuchów unoszących się na powierzchni wody. Skalę zjawiska, które określamy jako zakwity sinic, można ocenić na podstawie zdjęć satelitarnych. W niektórych latach zielone smugi utworzone przez sinice pokrywają znaczną część powierzchni Bałtyku.

Ze względu na spore niebezpieczeństwo i w obawie o zdrowie wypoczywających nad wodą wczasowiczów, Główny Inspektorat Sanitarny postanowił zamknąć sześć popularnych pomorskich kąpielisk. Wyłączone z użytku zostały trzy gdyńskie plaże: 

 • Babie Doły,
 • Śródmieście,
 • Redłowo; 

oraz w trzy powiecie nowodworskim:

 • Jantar,
 • Stegna II,
 • Kąty Rybackie.

Aktualny wykaz zamkniętych kąpielisk znajdziecie na prowadzonym przez GIS „Serwisie Kąpieliskowym”, przedstawiającym aktualny stan jakości wody w poszczególnych miejscach w Polsce. 

Czym grozi kąpiel z sinicami?

Zakwity toksycznych sinic mogą być poważnym zagrożeniem dla człowieka. Jak pokazuje raport przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia sprzed kilku lat, poważnym źródłem zagrożenia sinicami dla ludzi może być rekreacyjne korzystanie z wód objętych zakwitem. Do przyjęcia dużych dawek toksyn dochodzi często w trakcie uprawiania sportów wodnych takich jak pływanie, żeglarstwo, surfing czy narty wodne.

Jak wyglądają sinice? / Fot. David McNew/Getty Images

Wówczas może nastąpić przypadkowe połknięcie wody zawierającej sinice, dochodzi także do wdychania aerozoli, w których również mogą znajdować się komórki sinic lub ich toksyny. Wśród grup o podwyższonym ryzyku są dzieci, które więcej czasu spędzają na zabawie w wodzie. Najmłodszych nie zniechęca mało estetyczny wygląd i zapach wody, a formujące się przy brzegu gęste kożuchy sinicowe są często dodatkową atrakcją.

Jest to najbardziej prawdopodobne w przypadku zakwitu  toksyn N. spumigena. Przełknięcie kilku mililitrów „zupy sinicowej” wiąże się z realnym zagrożeniem, zwłaszcza gdy dochodzi do tego systematycznie podczas codziennych wakacyjnych kąpieli w morzu. 

Jakie objawy po sinicach?

 • Wysypka na skórze,
 • Swędzenie i łzawienie oczu,
 • Wymioty,
 • Biegunka,
 • Gorączka,
 • Bóle mięśni i stawów. 

Jak rozpoznać sinice w morzu? 

Przeciętny użytkownik kąpieliska może sam ocenić stopień zagrożenia. Sanepid oraz eksperci zalecają, powstrzymanie się od kąpieli w sytuacjach, kiedy po wejściu do morza czy jeziora po kolana, w wyniku zmętnienia spowodowanego obecnością sinic, trudno o zobaczenie własnych stóp. W takich sytuacjach lepiej nie ryzykować i zrezygnować z kąpieli. 

Źródła: Główny Inspektorat Sanitarny, archiwum National-Geographic.pl