W 1891 roku André Michelin, francuski wynalazca i przemysłowiec, wraz ze swym bratem Édouardem wynaleźli rozbieralną oponę pneumatyczną z dętką. Znalazła ona szerokie zastosowanie w kołach rowerowych i samochodowych. Mała, rodzinna firma z Clermont-Ferrand stała się wkrótce największym w Europie i jednym z największych na świecie producentem opon.

Pierwsze przewodniki Michelin stworzono dla zmotoryzowanych podróżników

9 lat później 47-letni wówczas André, zafascynowany ideą zmotoryzowanych podróży, postanowił stworzyć przewodnik, który opisywał hotele, restauracje i bary, jakie kierowcy mogli spotkać na swojej drodze. Pierwszy egzemplarz poświęcony został Francji. Wydrukowano go w nakładzie ok. 35 tysięcy egzemplarzy. Pierwotnie okładka przewodnika była niebieska, a w 1931 roku zmieniono ją na czerwoną.

Michelin nie wiedział jeszcze, że jego gastronomiczny poradnik za kilkadziesiąt lat stanie się inspiracją do stworzenia najbardziej prestiżowej i uznanej nagrody dla restauracji na całym świecie.

André Jules Michelin wraz z bratem Édouardem założyli firmę produkującą opony pneumatyczne z dętką / Hulton Archive/Getty Images

Początkowo przewodnik był rozdawany za darmo. Auta w tym czasie nie cieszyły się taką popularnością jak współcześnie. Dlatego małe książeczki miały głównie zwiększać popyt na samochody, co wpływało oczywiście na wzrost zysków firmy z oponami braci Michelin. 

Pierwszą gwiazdkę Michelin przyznano w 1926 roku

W trakcie I wojny światowej przewodnik nie ukazywał się, a po 1920 roku francuscy przedsiębiorcy postanowili wzbogacić jego treść. Zaczęli również pobierać opłaty za sprzedaż małej książeczki. W 1926 roku po raz pierwszy przyznano restauracji gwiazdkę, ponieważ autorzy uznali ją za elegancką i godną polecenia. Dopiero 5 lat później wprowadzono system 3-gwiazdkowy. 

Odznaczenie Michelin z czasem stało się najbardziej prestiżowym wyróżnieniem dla szefów kuchni z całego świata. Kucharze i właściciele lokali robią wszystko, aby dostać gwiazdkę. Już jedna jest jak spełnienie marzeń. Dwie lub trzy oznaczają, że mamy do czynienia z najlepszymi restauracjami, które serwują wyjątkowe potrawy.

Który kraj ma najwięcej gwiazdek Michelin?

Bo gwiazdek nie otrzymuje się za miejsce samo w sobie i wystrój, lecz za jakość dań, smak, sposób podania, styl i stosunek jakości do ceny. Przyznawane są przez anonimowych inspektorów, którzy odwiedzają restauracje i lokale na całym świecie. Wszystkie przewodniki Michelin zawierają ten sam prosty system oceny miejsc opisywanych w przewodnikach, który jest wskazówką dla zwiedzających. Podział restauracji wygląda następująco:

  • jedna gwiazdka – godna uwagi,
  • dwie gwiazdki – warta odwiedzenia,
  • trzy gwiazdki – zobacz koniecznie.

W 2022 roku tylko 142 restauracje posiadały aż 3 gwiazdki Michelin. Na pierwszym miejscu jest Francja, która posiada 31 takich lokali. Na drugim znajduje się Japonia, która ma o 10 mniej, a podium zamykają Stany Zjednoczone. W tym kraju znajdziemy 14 miejsc, które wyróżnione zostały najwyższym możliwym odznaczeniem w świecie gastronomii.

Co ciekawe, we Francji znajduje się aż 627 restauracji, które posiadają co najmniej jedną gwiazdkę. W tej kategorii również na drugim miejscu znajduje się Japonia, w której 413 lokali wyróżniono gwiazdką. W Europie najlepsze restauracje według „czerwonego przewodnika” znajdziemy również we Włoszech, Niemczech i Hiszpanii.

Gdzie w Polsce są restauracje z gwiazdką Michelin?

W Polsce po raz pierwszy gwiazdkę Michelin przyznano w 2013 roku. Otrzymała ją wówczas restauracja Atelier Amaro, której założycielem i szefem kuchni był Wojciech Modest Amaro. Lokal przy ul. Agrykola 1 w Warszawie utrzymał gwiazdkę przez kolejnych pięć lat. W 2020 roku, w czasie pandemii, zakończył działalność.

Drugą gwiazdkę w Polsce również przyznano warszawskiej restauracji. Senses zostało wyróżnione w 2016 roku. Do 2018 roku dwie polskie restauracje znajdowały się na liście przewodnika Michelin.

Obu wyróżnionym restauracjom udało się utrzymać gwiazdki i obie pojawiły się jeszcze na liście rankingowej „Czerwonego przewodnika” w 2020 roku. Jednak trudna sytuacja związana z globalną pandemią koronawirusa sprawiła, że lokale zamknięto do odwołania.

W 2020 trzecią restauracją w Polsce z gwiazdką Michelin stała się krakowska Bottiglieria 1881, w której szefem kuchni jest Przemysław Klima. To obecnie jedyny lokal w Polsce, który może się poszczycić wyróżnieniem stworzonym przez braci Michelin.