Kaplica Sykstyńska od ponad 500 lat inspiruje artystów, badaczy i turystów. To zasługa nie tylko architektury, ale też, a może i przede wszystkim, słynnych fresków autorstwa Michała Anioła. Biblijne sceny na ścianach i suficie kaplicy uchodzą za jedno z najważniejszych dzieł sztuki w historii. Do tej pory, aby je zobaczyć, trzeba było wybrać się do Włoch i Watykanu. Jeszcze w tym roku freski zawitają do Polski. Będzie to możliwe dzięki multimedialnej wystawie „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. Jest to projekt wielojęzyczny, stworzony z myślą o osobach z różnych kultur, środowisk i krajów.

Kaplica Sykstyńska w Polsce

Planując zwiedzanie Watykanu, trzeba pamiętać o tym, że do Kaplicy Sykstyńskiej ustawiają się długie kolejki turystów. Jest jednak sposób, aby je przeskoczyć. Już od 18 listopada w Warszawie wystawa multimedialna „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” umożliwi zwiedzającym zapoznanie się z freskami w sposób, jaki do tej pory nie był dostępny. Po raz pierwszy będzie można je zobaczyć z bliska czy zrobić zdjęcie. W ponad 500-letniej kaplicy obowiązuje zakaz fotografowania fresków. Tego typu restrykcje nie dotyczą jednak wystawy „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.

Nowy wymiar zwiedzania słynnej kaplicy

Zwiedzający będą mieć możliwość obejrzenia i przeżywania „spektaklu” wszystkimi zmysłami. Zagwarantuje to najbardziej zaawansowany sprzęt audiowizualny na świecie, w tym 50 projektorów laserowych najwyższej rozdzielczości. Projekt obejmuje również część edukacyjną, która przedstawia wyjątkowość skarbu Rzymu, a także proces twórczy największego z renesansowych artystów, czyli Michała Anioła.

„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest dotychczas najbardziej zaawansowaną technologicznie ekspozycją, mającą odwzorować prawdziwy budynek. Całość zajmie powierzchnię ponad 1600 m kw. Obrazy będą wyświetlane nie tylko na ścianach, ale także na suficie przestrzeni wystawowej, aby w jak największym stopniu oddać piękno wnętrza obiektu.

To właśnie Polska została wybrana jako pierwszy kraj, w którym będzie można obejrzeć wystawę. W listopadzie „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” zawita na błonia Stadionu Narodowego w Warszawie. Później wystawa odwiedzi także inne miasta. Projekt jest realizowany pod auspicjami Muzeum Watykańskiego i pod jego bezpośrednim patronatem.