Interaktywne muzeum poświęcone sztuce komiksu i sztuce tworzenia gier komputerowych, a także innym nowym mediom i ich narracji powstaje w łódzkim EC1. To kolejna instytucja, która będzie stanowiła część obszaru Śródmieścia zwanego Nowym Centrum ŁodziCentrum Komiksu i Narracji Interaktywnej otwiera się już w ten weekend podczas kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Dzięki zaproszeniu, które otrzymaliśmy od organizatorów, udało nam się zajrzeć do środka tuż przed oficjalnym otwarciem. 

Co zobaczymy w łódzkim Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej?

W wysokim budynku mieszczącym się na terenie kompleksu kompleksu „EC1 Łódź – Miasto Kultury" powstała dwupiętrowa konstrukcja wypełniona wystawami stałymi i czasowymi. Większość sal jest poświęcona projektowaniu komiksów i gier komputerowych oraz poszczególnym uznanym twórcom.

W części poświęconej grom komputerowym można odwiedzić 3 strefy tematyczne poświęcone różnym aspektom kultury gier.

 1. Strefa Retro – to sentymentalna podróż po grach i sprzęcie do ich obsługiwania, które można pamiętać z dzieciństwa. Można tu zobaczyć m.in. specjalnie urządzone pokoje wzorowane na PRL-owskich mieszkaniach, w których młodzi pasjonaci pisali swoje pierwsze programy komputerowe. A także obejrzeć wspomnienia z giełd komputerowych z lat 80. i 90. 
 2. Strefa VR – a w niej specjalnie przygotowany Escape Room. Tu za pomocą technologii wirtualnej rzeczywiści i rozszerzonej rzeczywistości można wziąć udział w grze rozgrywającej się w XIX-wiecznej Łodzi epoki industrialnej.
 3. Game Lab – to prawdziwa szkoła tworzenia gier komputerowych – od pomysłu, przez tworzenie narracji i bohaterów po grafikę komputerową i marketing. Przewodnikami po procesie powstawania gry są Wiedźmin i Ciri. 

Centrum KomiksuWizyta w salonie gier to nostalgiczna podróż w czasie śladami pierwszych gier komputerowych. Fot. CKiNI

W części komiksowej Centrum można wczuć się w pracę rysownika i lepiej zrozumieć proces powstawania powieści graficznych. Na odwiedzających czeka kilka kolejnych stref:

 1. Język komiksu – z pomocą kultowego bohatera polskiego komiksu Tytusa de Zoo można zrozumieć, czym właściwie jest komiks. Oraz co odróżnia tę sztukę od filmu czy literatury. 
 2. Techniki tworzenia – Thorgal i jego córka Louve oprowadzają zwiedzających po procesie tworzenia komiksu od strony graficznej. Można się tu dowiedzieć, jakimi technikami posługują się rysownicy, czym jest ich indywidualny styl i jak wygląda proces wydawania komiksu.
 3. Scenariusz – Uznani polscy twórcy komiksowi dzielą się swoimi doświadczeniem z pracy nad kolejnymi utworami komiksowymi. To przecież ze scenariusza wyrasta ostateczny kształt opowieści.
 4. Gatunki – Od dojrzałych opowieści o codziennym życiu, przez kosmiczne wojaże, historyczne epopeje, aż po zabawne przygodówki. Przekrój gatunków i poruszanych tematów jest w komiksie ogromny.
 5. Historia polskiego komiksu – to sala, w której czas płynie bardzo szybko. Od Koziołka Matołka po najnowsze powieści graficzne. „Kajko i kokosz", „Thorgal", „Kapitan Żbik" – na ścianach wiszą okładki wielu znajomych wydań. 

Grzegorz Rosiński w ilustracjach – wystawa specjalna

– Pierwszą wystawą czasową, która ruszy wraz z otwarciem Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej będzie ekspozycja związana z twórczością Grzegorza Rosińskiego. Rosiński to najpopularniejszy polski twórca komiksów na świecie. Wystawę budujemy przy współpracy z rodziną artysty i z nim samym. To dzięki samemu twórcy Thorgala udało się nam zgromadzić w EC1 ogromny depozyt twórczości Grzegorza Rosińskiego. Teraz korzystamy z tego dobrodziejstwa i zapraszamy na wystawę. W przyszłym roku ekspozycja trafi Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie – opowiada Adam Radoń, kierownik Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi. 

Centrum eksploruje przede wszystkim polską twórczość w zakresie gier komputerowych i komiksu. – Naszymi partnerami są najwięksi wydawcy komiksów w Polsce, a także sami twórcy i ich rodziny. Nie da się jednak ukryć, że ważne są dla nas postaci związane z Łodzią. Mocno eksplorujemy więc postać Wiedźmina. Andrzej Sapkowski jest łodzianinem, a wszystkie książki o przygodach Geralta z Rivii powstały w tej okolicy – tłumaczy Adam Radoń. 

Informacje praktyczne

 • Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej znajduje się w na terenie kompleksu EC1 w Łodzi. Tuż obok dworca Łódź Fabryczna. 
 • Pobyt w Centrum warto rozłożyć na przynajmniej 2 lub 3 dni. W ten sposób najpełniej można skorzystać z zasobów instytucji. 
 • Centrum jest otwarte od wtorku do niedzieli od godz. 10.00 do 18.00.
 • Bilety ulgowe: 26 zł, bilety normalne: 34 zł. Niektóre wystawy i strefy wymagają dodatkowego biletu. Wszystkie bilety można kupić online na stronie Centrumkomiksuec1.pl
 • Wizytę w centrum warto połączyć z udziałem w 34. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier, który tradycyjnie odbędzie się w Łodzi w weekend 7–8 października.