Ciekawostki o Berlinie z pewnością zaintrygują miłośników europejskich city breaków, a więc szybkich, przeważnie weekendowych, wyjazdów do największych miast na kontynencie. Dlaczego? Patrząc z polskiego punktu widzenia, dużym atutem jest dojazd.

Do stolicy naszych zachodnich sąsiadów bez problemu dostaniemy się pociągiem, a także samolotem. Jeśli zaplanujemy podróż z wyprzedzeniem, polecimy z dowolnego lotniska w Polsce za naprawdę małe pieniądze. W ostatnim czasie kuszącą ofertę przedstawiły m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, które w odpowiedzi na wzrost cen biletów PKP, ruszyły z noworoczną promocją

Gdy już dotrzemy na miejsce, z pewnością nie będziemy narzekać na nudę. Atrakcje Berlina są bardzo różnorodne i każdy znajdzie coś dla siebie. Na liście „must see” z pewnością nie może zabraknąć Bramy Brandenburskiej, Katedry Berlińskiej, siedziby Budenstagu czy Alexanderplatz. Powodów, by odwiedzić stolicę Niemiec jest jednak znacznie więcej.

I, co warte podkreślenia, Berlin zachwyca o każdej porze roku. Przekonała się o tym redakcja National-Geographic.pl, która zawitała nad Sprewę na początku tego roku. Relacja z wyjazdu do sprawdzenia poniżej: 

Informacje o Berlinie

 1. Berlin leży we wschodnich Niemczech, niespełna 90 km od granicy z Polską. To największe i najludniejsze miasto Niemiec. Powierzchnia stolicy naszych sąsiadów z Zachodu wynosi ok. 892 km kw. Z kolei liczba ludności oscyluje na poziomie 3,7 mln. Pod tym względem Berlin plasuje się na pierwszym miejscu spośród unijnych metropolii i szóstej pozycji w całej Europie. Więcej mieszkańców mają jedynie Stambuł, Moskwa, Londyn oraz Sankt Petersburg. 
 2. Berlin podzielony jest na 12 okręgów administracyjnych, składających się z 97 dzielnic. Największym z nich jest Treptow-Köpenick we wschodniej części miasta, a najmniejszym Friedrichshain-Kreuzberg, łączący wschodni i zachodni Berlin. Przez miasto przepływają dwie rzeki – Sprewa i Hawela. W Berlinie mieszczą się siedziby władz państwowych, w tym rządu i parlamentu. 
 3. Od grudnia 2021 roku miastem zarządza Franziska Giffey z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Była minister ds. rodziny jest pierwszą kobietą na stanowisku burmistrza Berlina po zjednoczeniu Niemiec w 1990 r. Siedziba stołecznego ratusza (Rotes Rathaus) znajduje się przy słynnym Alexanderplatz. Charakterystyczny budynek z czerwonej cegły powstał w drugiej połowie XIX wieku, w stylu północnowłoskiego późnego renesansu. 
 4. Symbolem Berlina jest czarny niedźwiedź na białej tarczy. Znajduje się zarówno na herbie, jak i fladze miasta. 
 5. Pierwsze wzmianki o Berlinie pochodzą z XIII wieku, a dokładniej 1237 roku. Językoznawcy przyznają, że najbardziej prawdopodobną opcją pochodzenia nazwy „Berlin” jest prasłowiańskie słowo oznaczające bagno lub mokradło. Nie jest tajemnicą, że Berlin, tak samo jak Sankt Petersburg, założony został na bagnach.
 6. Przez niemal trzy dekady, w latach 1961–1989, w mieście stał Mur Berliński, oddzielający Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Był nie tylko symbol podziału Niemiec, ale także zimnej wojny. 

Mur Berliński upadł w 1989 roku / Fot. Patrick PIEL/Gamma-Rapho via Getty Images

Berlińczycy chętnie wychodzą jeść na miasto / Fot. Carsten Koall/Getty Images

Ciekawostki o Berlinie

 • Berlin uchodzi za miasto muzeówW samym centrum stolicy Niemiec znajduje się Wyspa Muzeów, czyli największy kompleks muzealny na świecie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego skład wchodzą Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa i Stare Muzeum. 
 • Berlin to nie tylko miasto muzeów, ale także mostów. W mieście jest ich ponad 1700.
 • Berlin to jedna z kulinarnych stolic Europy, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno miłośnicy tradycyjnej kuchni niemieckiej, jak i zwolennicy wegetariańskich lub wegańskich potraw. Po niezapomniane doznania kulinarne warto się udać do zamieszkałej przez studentów i hipsterów dzielnicy Kreuzberg. 
 • Słynna Wieża Telewizyjna w samym sercu Berlina to największy budynek miasta. Liczy ponad 368 m wysokości. Dla porównania, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie mierzy 237 m. Znajdujący się w wieży punkt widokowy cieszy się dużą popularnością wśród turystów. 
 • Do niedawna w Berlinie znajdowało się największe na świecie cylindryczne akwarium. Niestety, w grudniu 2022 roku doszło do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego zlokalizowany we wnętrzu hotelu Radisson Blu obiekt eksplodował. 
 • Tierpark Berlin to największy ogród zoologiczny na Starym Kontynencie. 
 • W 1936 roku Berlin był gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. Najważniejsza impreza czterolecia miała się odbyć po raz pierwszy w stolicy Niemiec w 1916 r. Zawody odwołano jednak z powodu trwającej wówczas I wojny światowej. 
 • Berlin słynie ze swojej otwartości i różnorodności, dlatego często pojawia się w czołówce miast najlepszych do życia. Zdecydowana większość mieszkańców Berlina to osoby, które nie urodziły się w stolicy Niemiec. Z opublikowanych w 2021 roku danych wynika, że najliczniejszą grupę narodową stanowią Polacy (ponad 100 tysięcy). 
 • W Berlinie – ku zaskoczeniu wielu – nie wszędzie zapłacimy kartą. Popularniejsza jest tradycyjna forma płatności, czyli płatność gotówką. 
 • Niemiecki Berlin nie jest jedynym Berlinem na Ziemi. Miast i miasteczek o podobnej nazwie jest ponad 100 na świecie. 
 • Najdłuższa ulica w Berlinie ma niemal 12 km długości, a najkrótsza – zaledwie 16 metrów.